Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 01. 2013 09:22 — Editoval Zeck (27. 01. 2013 09:24)

Zeck
Příspěvky: 179
Reputace:   
 

Druhá derivácia vektora

Potreboval by som dvakrát zderivovať podľa času polohový vektor:  $\vec{r}=\varrho .e^{i\varphi}$
Ručne to viem vypočítaťť, ale chcel by som v nejakom matematickom softe, a dokážem to urobiť, len ak by bola iba jedna funkcia času a ostatné by boli konštanty, lenže tu mám dve funkcie času:  ro = ro(t) aj fi = fi(t).
Vedeli by ste mi poradiť ako na to?
Mám k dispozícii wmMaxima, Maple, Matlab, MS Mathematics. V hociktorom z týchto softov, by som potreboval presný návod, lebo neviem ako zadať, aby mi to derivoval, ak sú obidve funkcie času.
Ďakujem.

Offline

 

#2 27. 01. 2013 10:07

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Druhá derivácia vektora

↑ Zeck:
S těmi programy moc zkušeností nemám, ale i wolfram si s tím poradí.

Jinak to není polohový vektor, takhle jak jsi to napsal je na pravé straně komplexní číslo, ne vektor.

Offline

 

#3 27. 01. 2013 12:41

Zeck
Příspěvky: 179
Reputace:   
 

Re: Druhá derivácia vektora

↑ LukasM:

diky, ale ja by som chcel radu ako to vyriešiť v nejakom z týchto programov

Offline

 

#4 27. 01. 2013 13:07

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 869
Reputace:   62 
 

Re: Druhá derivácia vektora

Fakt nevím o čem se tady mluví :-), ale ve wxMaximě by se to dalo:

Code:

expr: rho(t)*exp(%i*phi(t));
diff(expr,t);
gfactorsum(%);

Jinak, když umístíš kurzor v wxMaximě třeba na "diff" (derivace) a stiskneš F1 (nápověda), tak se ti zobrazí povídání k dané funkci (někdy i s příklady). Je to někdy docela šikovné, hlavně když člověk neví.
Pokud začínáš, je dobré zkusit "tipy" (čtvrtá položka v nápovědě). Tam zjistíš úplné základy, třeba jak se liší tlačítko "Enter" od "Enter" na numerické klávesnici.


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson