Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 01. 2009 18:44

silver
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

příklady z ekonomie(bod zvratu, výr. kapacita)

Zdravím,
prosím nepomohl by mi někdo se 2 příklady na ekonomii?

Odkaz

Offline

  • (téma jako nevyřešené označil(a) jelena)

#2 10. 01. 2009 23:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: příklady z ekonomie(bod zvratu, výr. kapacita)

↑ silver:

Zdravím :-)

1) Bod zvratu - hledáš takové množství výrobků A, B, při kterém náklady se rovnáji příjmům (nebo výnosům - jak to odborně jmenujete?)

Označíme celkovou výrobu za x, pak množství výroby A je 0,7x, množství výroby B = 0,3x.

Ted sestvíš funkci příjmů v závislosti na množství (P(x)) (cená za jednotky je zadana) a funkci nákladů C(x)("variábilní + fixní": variábilní jsou závislé na množství, fixní - nezávisí) a hledáš, pro které x je to stejné - řešení rovnice s jednou neznámou nebo pomocí grafu.

Pro konkrétní zisk je potřeba najit takové množství, pro které "přjmy - náklady = požadovaný zisk".

2) v materiálech určitě máte vzorce (jinak je to postaveno na selském rozumu :-) - třeba něco takového: http://fzp.ujep.cz/~VOSATKA/cviceni%204.doc pokud nepomůže, tak se ozví tady.

Hodně zdaru :-)

Offline

 

#3 11. 01. 2009 00:05

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: příklady z ekonomie(bod zvratu, výr. kapacita)

↑ jelena:

   Zdravím Jelena .),

      někdy by mne zajímalo, jestli je nějaká oblast, ve které bys se ani trochu neorientovala? Příspěvky na mat, fyz, eko, chem, téměř bych si tipnul, že být to filozofické forum, tak vytáhneš znalosti o Marxovi.. =o)

Offline

 

#4 11. 01. 2009 00:34

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: příklady z ekonomie(bod zvratu, výr. kapacita)

↑ O.o:

Zdravím a děkuji za pochvalu :-)

Mám slabší místa - v tělocviku jsem pouze velmi špatný teoretik, v pracovní výchově mi absolutně nešlo šití a biochemie a diskrétní matematika mi nahání hrůzu, nevím, která více :-)

Ovšem Ty také se k tomu dopracuješ - stačí mít trochu zájem a zvolit si správný obor, což jsme udělali :-) (však vy na VŠCHT snad také budete mít podnikovou organizaci a ekonomii, ne?).

Filosofii asi nemáte - my jsme měli celý druhý ročník. A z vědeckého komunizmu mám dokonce státní zkoušku (první otázka byla o třídach, druhou si nevybavím, ale jedna z doplňujících byla o prohibičním hnutí - výsledek jasný, který jsme šli hned patřičně oslavit).

Pravdou je, že jsme studovali 6 let, začátek byl 1. září, konec někdy v červenci, v letě ovšem ještě praxe. Studovalo se každý den a v sobotu (ne, že bych to všechno odpovědně navštěvovala, ale nastudovat se muselo). To si pak člověk zvykne (nebo ho trochu dotlačí okolí :-)

To je na delší povídání, předpokládám, že po zkouškách bude ruština, tak se to probere :-)

Konec OT, doufám, že moje nápověda kolegovi pomůže.

Offline

 

#5 11. 01. 2009 10:24

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: příklady z ekonomie(bod zvratu, výr. kapacita)

↑ jelena:↑ O.o: Zdravím vás oba :-)
Též se připojuji k↑ O.o: ...není snad oblasti kde by si ↑ jelena: ..nevěděla rady .. :-))

↑ O.o:

Věř mi, že co se týká Marxe , Lenina , Engelse a já nevím koho ještě .. i to má Jelena v malíčku. :-))

Přeji vám oběma hezkou mrazivě sluneční neděli. :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#6 11. 01. 2009 11:39

Chrpa
Příspěvky: 1667
Reputace:   35 
 

Re: příklady z ekonomie(bod zvratu, výr. kapacita)

↑ jelena:
Zdravím:)
Pokud hovoříme o nákladech pak proti tomu jsou výnosy
Pokud hovoříme o příjmech tak proti tomu jsou výdaje
Tím Tě nijak nekritizuji pouze upřesňuji.
Pojmy výnosy - náklady používá podvojné účetnictví
Pojmy příjmy - výdaje účtování ve zjednodušené evidenci (dříve jednoduché účetnictví)

Offline

 

#7 21. 12. 2014 19:20

ala.ala
Zelenáč
Příspěvky: 7
Škola: ZŠ HK
Pozice: student
 

Re: příklady z ekonomie(bod zvratu, výr. kapacita)

Ahoj, mám trošku problém, pomůžeš mi?

Cena výrobku je 60kč, proměnné náklady 20 kč na výrobek, fixní náklady  dosahují výše 600.000 Kč. Stanovila jsem bod zvratu na 15 000 Ks.
Mám vypočítat o kolik se musí zvýšit produkce, chci li dosahovat zisku 40.000, Kč.
A jsem mimo. Díky za pomoc. Alena

Offline

 

#8 25. 12. 2014 14:05

ala.ala
Zelenáč
Příspěvky: 7
Škola: ZŠ HK
Pozice: student
 

Re: příklady z ekonomie(bod zvratu, výr. kapacita)

Ahoj, mám trošku problém, pomůžeš mi?

Cena výrobku je 60kč, proměnné náklady 20 kč na výrobek, fixní náklady  dosahují výše 600.000 Kč. Stanovila jsem bod zvratu na 15 000 Ks.
Mám vypočítat o kolik se musí zvýšit produkce, chci li dosahovat zisku 40.000, Kč.
A jsem mimo. Díky za pomoc. Alena

Offline

 

#9 25. 12. 2014 17:47

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: příklady z ekonomie(bod zvratu, výr. kapacita)

ala.ala napsal(a):

Ahoj, mám trošku problém, pomůžeš mi?

:-) od posledního hlášení stavu registrovaných uživatelů je určitá změna (překračujeme 23500), tedy je větší okruh oslovených.

K problému:

Cena výrobku je 60kč, proměnné náklady 20 kč na výrobek, fixní náklady  dosahují výše 600.000 Kč. Stanovila jsem bod zvratu na 15 000 Ks.
Mám vypočítat o kolik se musí zvýšit produkce, chci li dosahovat zisku 40.000, Kč.

bod zvratu má odpovídat situaci, kdy náklady a výnosy jsou v rovnováze a jejich rozdíl je nulový - odkaz, k tomu bys měla stanovit množství výrobku, které tomuto bodu odpovídá. Co je "Stanovila jsem bod zvratu na 15 000 Ks"?

Pokud umíš sestavit rovnici pro výpočet bodu zvratu (výnosy-náklady=0), potom obdobně i vztah pro požadovaný zisk (výnosy-náklady=zisk). Tak to zkus, prosím, podrobněji rozepsat, jak postupuješ. Jinak pro nový dotaz si máš založit nové téma, nevytahovat 5 let staré (i když je zábavné :-)). Ale už to dodiskutujeme tady.

Tímto zdravím i kolegy v tématu ↑ O.o:, ↑ Ivana:, ↑ Chrpa:.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson