Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 04. 2013 15:48 — Editoval cryogenic (08. 04. 2013 15:48)

cryogenic
Příspěvky: 146
Škola: cuni
Pozice: student
Reputace:   10 
 

analytická geom. v prostoru

dobrý den,
mám body , vektor . Mám určit bod P na přímce AB a na CD bod Q tak, aby vektor ležel na přímce PQ. Chtěl bych se zeptat, jestli jsem to pochopil správně a můžu to řešit následovně. Vektorů se směrem, který určuje vektor w je nekonečně mnoho. Proto tedy stačí zvolit jeden libovolný bod na jedné z přímek. Sestavím param. rovnici přímky, která bude bude procházet tímto bodem, a dopočítám druhý bod na druhé přímce. Řešení teda může byt nekonečně mnoho podle toho jak si zvolím ten bod?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) cryogenic)

#2 08. 04. 2013 17:20

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: analytická geom. v prostoru

↑ cryogenic:
Zdravím. Pokud by přímky $AB,  CD$  spolu s vektorem $w$ byly komplanární (=ležely by v nějaké společné rovině),
potom by takto postupovat bylo možné.

Obecněji  postupujeme takto: označíme

(1)              $\vec{p}:= B-A$  (směrový vektor přímky AB) ,   $\vec{q}:= D-C$  (směrový vektor přímky CD) ,

takže podle paramatrického vyjádření těchto přímek bude

(2)              $P = A + t\vec{p}$$Q = C + s\vec{q}$ pro neznámé hodnoty $t, s \in \mathbb{R}$.

Další podmínkou je, aby body P, Q byly různé (o to by se mělo postarat zadání úlohy) a přímka PQ rovnoběžná s vektorem $\vec{w}$.
Odtud máme třetí rovnici  $r(P - Q) = \vec{w}$ - s neznámou $r \in \mathbb{R}$. Za body P, Q   dosadíme z (2),  za vektory  $\vec{p}, \vec{q} $ z (1). 
Získáme tak vektorovou rovnici s neznámými $t, s, r$ , kterou rozepíšeme po souřadnicích a dostaneme tak soustavu třech rovnic
v oboru reálných čísel.

Offline

 

#3 08. 04. 2013 18:33

cryogenic
Příspěvky: 146
Škola: cuni
Pozice: student
Reputace:   10 
 

Re: analytická geom. v prostoru

Děkuji, vychází to přesně podle výsledků. Ještě mám dotaz ohledně přímek. Lze nějak rychle ověřit, zda leží v jedné rovině, aniž bych řešil vzájmenou polohu(kontrola jestli jsou rovnoběžné>jestli mají průnik)?

Offline

 

#4 10. 04. 2013 09:19

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: analytická geom. v prostoru

↑ cryogenic:
Když mají stejné směrové vektory (resp. jeden je násobkem druhého), pak jsou přímky rovnoběžné a jsou-li navíc různé,
pak je jimi určena rovina, ktará je obsahuje. Ale nic dalšího mne k tomu nenapadá.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson