Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 05. 2013 19:42 — Editoval Honza90 (23. 05. 2013 19:44)

Honza90
Příspěvky: 370
Reputace:   
 

konečný funkcionál

Dobrý večer. Chtěl bych se zeptat, zda je nějaký rozdíl mezi konečným a ohraničeným funkcionálem. (Mám na mysli standardní pojem z funkcionální analýzy)


Wir müssen wissen. Wir werden wissen. David Hilbert

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Honza90)

#2 24. 05. 2013 17:07

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: konečný funkcionál

ohraniceny je iba iny nazov pre spojity (vo funkcionalke sa to zvykne volat ohraniceny), potom este poznam kompaktny, ale s konecnym som sa v zivote nestretol. dokonca aj google mi vyhodil v podstate iba odkaz na toto vlakno. skus napisat definiciu a zistime o co ide.

Offline

 

#3 24. 05. 2013 17:21

Honza90
Příspěvky: 370
Reputace:   
 

Re: konečný funkcionál

↑ Brano:
právěže přímo definici toho "konečného" nemám, jen se to objevuje tu a tam v nějaké větě, tak si chci ujasnit o čem se vlastně mluví. Například:

Věta: Necht' X je lin. prostor a k je kladné číslo a p je konvexní funcionál, pak množina $E=\{x\in X:p(x)\le k\}$ je konvexní. Pokud je funkcionál p konečný, pak E je konvexní těleso.

nebo při důkazu Hahn-Banachovy věty požadujeme existenci konečného konvexního funkcionálu p, který je deifnovaný na celém prostoru X.

Ještě mě napadá synonymum "omezený", což si myslím, že je to samé jako "ohraničený", je to pravda?


Wir müssen wissen. Wir werden wissen. David Hilbert

Offline

 

#4 24. 05. 2013 18:31

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: konečný funkcionál

Hahn-Banacha si mozes pozret tu
http://en.wikipedia.org/wiki/Hahn%E2%80 … ch_theorem

takze to vyzera, ze pod "konecny" sa mysli to, ze nenadobuda hodnoty $\pm\infty$; specifikuju to mozno preto, ze niekedy sa pri polonorme uvazuje, ze moze nadobudat aj $\infty$

a ano ja som presvedceny, ze "omezeny" a "ohraniceny" je to iste - myslim, ze "omezeny" je v cestine spravnejsi vyraz

Offline

 

#5 24. 05. 2013 19:19

Honza90
Příspěvky: 370
Reputace:   
 

Re: konečný funkcionál

Taky jsem si to myslel, díky.


Wir müssen wissen. Wir werden wissen. David Hilbert

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson