Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 05. 2013 00:05

RabID
Příspěvky: 185
Reputace:   
 

metodika

akym sposobom by ste stanovili v roztoku obsah volnej kyseliny, ktora je pritomna, aby zabranovala hydrolyze hlinitych iontov?

uvazoval som nad voltametriou/polarometriou... Ak by ste mali nejaky lepsi napad, podelte sa s nim :) Dakujem.

Zdravim

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 31. 05. 2013 10:13

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: metodika

Zdravím,

ještě jsem neuvažovala, jen pro upřesnění, v roztoku jsou zároveň kyselina a Al(3+) a hlavní poslání metody je stanovení Al, tedy obsah volné kyseliny je metoda pomocná (přípravna)?Děkuji.

Offline

 

#3 31. 05. 2013 10:33 — Editoval RabID (31. 05. 2013 11:01)

RabID
Příspěvky: 185
Reputace:   
 

Re: metodika

↑ jelena: ano presne tak, uvazoval som aj o zmerani vodivosti tej kyseliny a potom o prepocitani mernej vodivosti, ktora je charakteristicka pre danu kyselinu. Cize konduktometriu i ked mi tam tu vodivost moze  aj nieco ine ovplyvnovat..

Offline

 

#4 31. 05. 2013 14:36

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: metodika

↑ RabID:

to se mi moc nezdá, jelikož se navzájem budou ovlivňovat (přepočítání asi není vhodné, spíš nakalibrovat za stejných podmínek). Asi bych změřila celkovou vodivost a potom zkusit Al (3+) vysrážet  a opět změřit. Takovou úlohu jsi dostal jako dotaz, nebo jen tak uvažuješ?

Offline

 

#5 31. 05. 2013 21:06 — Editoval RabID (31. 05. 2013 21:11)

RabID
Příspěvky: 185
Reputace:   
 

Re: metodika

↑ jelena: no cital som to v zkuskovych otazkach na analytike.. :). Ano prave to ze tie ionty A;3+ mi to tam budu ovplyvnovat... kebyze je to trosku lepsie formulovane, ci je to myslene ze to musim merat aj za pritomnosti Al3+ alebo ich mozem vyzrazat.. ale predpokladam ze ich budem musiet vyzrazat inak to nebudem vediet stanovit.

Offline

 

#6 31. 05. 2013 22:16

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: metodika

Zdravím,
A já bych se na to vyprdl měřením vodivosti. To je strašná nuda. Obsah kyseliny-nešlo by to prostě pomocí hydroxidu na methyloranž? Alkalimetrie?


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

#7 31. 05. 2013 22:39

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: metodika

↑ RabID:

já bych řekla měřit za přítomnosti iontů Al(3+) (nebo kam s nimi?) potom ionty vysrážet a opět měřit. 

↑ houbar:

Zdravím,

musím uvažovat (ale neslibuji :-). Myslíš zneutralizovat volnou kyselinu? A neposune se potom rovnováha hydrolýzou? Máme příliš výskyt otázníků na m^2.

Offline

 

#8 31. 05. 2013 22:47

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: metodika

Jde o to, co je to za kyselinu...pokud HCl, zlom v titr.křivce by měl být patrný i v přítomnosti Al3+ iontů, ty by měly hydrolysovat až při mírně zásaditém pH...tudíž mi Al3+ ionty neovlivní spotřebu. Titroval bych na methyloranž s fční oblastí kolem 5, pro kontrolu do toho prdnout pH metr a vykreslit křivku...


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

#9 01. 06. 2013 12:20

RabID
Příspěvky: 185
Reputace:   
 

Re: metodika

Urcite mas pravdu aj v tomto, na kolko som si toto vyhladal este z minulych labakov ale skor by som bol za vyriesenie nejakou elektrochemickou metodou.

Offline

 

#10 01. 06. 2013 13:03

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: metodika

Pokud chcete ten hliník:
Možná ještě zkusit vysrážet to organikou a zvážit (strana 81, souhrn strana 120).
Nebo chelatometricky zpětně (strana 91, příklad na straně 94).
Nebo převést a hydroxid a vyžíhat. (strana 117)
Nebo jako fosforečnan. (strana 119)
Analytická chemie I.


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

#11 01. 06. 2013 13:17

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: metodika

↑ RabID:

elektrochemicky bych mělo obavy, že směs je složena z volné (pomocné kyseliny) a výsledku hydrolýzy AlCl3 (předpokládám v našem modelu), tedy v součtu nemáme selektivně čisto.

na kolko som si toto vyhladal este z minulych labakov

co tam tedy píšou?

↑ houbar:

děkuji za odkaz, pěkný. Já jsem si představovala něco takového, jak u kolegů. V každém případě hliník vysrážet, souhlas?

Offline

 

#12 01. 06. 2013 13:25

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: metodika

Pokud chcem zjistit hliník, tak vysrážet, zfiltrovat na předem zvážené fritě a zvážit. Pokud chceme kyselinu, tak bych se s tím hliníkem neprděl a použil postup viz výše. Můžu zkusit prakticky...


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

#13 01. 06. 2013 17:05

RabID
Příspěvky: 185
Reputace:   
 

Re: metodika

no my sme to vyzrazali, kde sme pouzili aluminon, a taktiez sa to ptm titrovalo. Dakujem za nazory :)

Offline

 

#14 01. 06. 2013 22:02

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: metodika

↑ houbar:

můžeš cokoliv, jen, prosím, ve slovním projevu ber ohled, že jsem absolvovala tady to se slovem fine v nazvu a navazující na Vyšší dívčí kurzy no atd. - monitor se sklopeným zrakem se čte nepohodlně  :-)

↑ RabID:

také děkuji - skoro vypadá, že jsi nás zkoušel zviklat a obrátit z cesty "vysrážet", ale my jsme se nenechali. Označím za vyřešené.

Offline

 

#15 01. 06. 2013 23:42

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: metodika

↑ jelena:
Chtěl jsem napsat vys-al, ale pak jsem se umírnil 0:-)


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson