Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 11. 2013 21:24

Makrofág
Příspěvky: 78
Škola: Pedf UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Definice uspořádané dvojice

Prosím, mám problém s (ne)pochopením definice uspořádané dvojice, která říká, že:

(a, b) = { {a}, {a, b} }

Věřím tomu, že je to pravda, ale nedokážu si to nijak odůvodnit. Neuspořádaná dvojice má tu vlastnost, že:
{a, b} = {b, a}. To znamená, že bych mohl mít na pravé straně horní definice 4 možnosti zápisu:

(a, b) = { {a}, {a, b} }
(a, b) = { {a}, {b, a} }    (stejné, jako v prvním zápisu)
(a, b) = { {a, b}, {a} }
(a, b) = { {b, a}, {a} }    (stejné, jako ve třetím zápisu)

A protože by se i-tý prvek z uspořádané dvojice měl rovnat, což si myslím, i-té prvku z neuspořádané dvojice, tak by mi z těchto čtyř definicí vznikly dvě skupiny různých rovností, které by se vylučovaly:

1) a = {a} ^ b = {a, b}
2) (druhá možnost je stejná, jako první, s tou není problém)
3) a = {a, b} ^ b = {a}
4) (analogicky: čtvrtá možnost je stejná, jako třetí)

Mně jde hlavně o to, že nechápu, jak z neuspořádané dvojice můžu dostat uspořádanou, když prvky v té neuspořádané mohu pořád přeskupovat, jak chci. Nevidím v tom žádný řád. Děkuji moc za pomoc.


Není všechno, co se třpytí, není všechno k pochopení.
Není lehké živobytí, a přesto zloba v nás není.

Offline

 

#2 06. 11. 2013 22:13 — Editoval Oxyd (06. 11. 2013 22:15)

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Definice uspořádané dvojice

Věřím tomu, že je to pravda

Jak by definice mohla být něco jiného než pravda? :)

Jeden prvek té neuspořádané dvojice ti říká, co všechno v té uspořádané dvijici je, druhý prvek ti říká, který prvek je v té uspořádané dvojici první. Který je který poznáš podle toho, že jeden je jednoprvkový a ten druhý je dvouprvkový (pokud oba prvky uspořádané dvojice jsou různé).

Když teda například máš {{8, 3}, {3}}, tak je to uspořádaná dvojice (3, 8) – podle {8, 3} ta dvojice obsahuje osmičku a trojku, podle {3} je trojka první. Když máš {{1}, {1}}, je to uspořádaná dvojice (1, 1). (Protože {1} = {1, 1}, tedy je to to samé, co {{1}, {1, 1}}.)

Ty tvoje rovnosti moc nechápu. Jak může platit a = {a, b}? Nebo a = {a}? A co myslíš tím znakem ^ ?


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#3 07. 11. 2013 11:43

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Definice uspořádané dvojice


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#4 09. 11. 2013 15:25

Makrofág
Příspěvky: 78
Škola: Pedf UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Definice uspořádané dvojice

↑ Oxyd:

Děkuji, teď už konečně vím, i z těch dalších příkladů, jak to funguje. Ta množina s jedním prvkem v té neuposřádané množině je řídící. Říká, že ten prvek bude v té uspořádané množině první. Jinak tím znakem "^" jsem myslel konjunkci, protože jsem si myslel, že ty dvě rovnosti áčka a béčka budou platit zároveň. I když tyhle výmysly tedy nemají už v tomhle případě smysl. Díky!

Matfyzáci si pomáhají, tak je to správné, tak to má byť :)


Není všechno, co se třpytí, není všechno k pochopení.
Není lehké živobytí, a přesto zloba v nás není.

Offline

 

#5 09. 11. 2013 15:57

Makrofág
Příspěvky: 78
Škola: Pedf UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Definice uspořádané dvojice

↑ jarrro:

Díky za odkaz. Když jsem si pročítal všechna ta tvrzení, tak jsem jedno nepochopil, a sice:

(a, b) = {{b}, {a, b}}

Kolega Oxyd psal, že ta jednoprvková množina v neuspořádané množině vypovídá o tom, jaký prvek bude v té uspořádané množině první. To by ale snad znamenalo, že by byl první prvek "b", takže by ta uspořádaná množina vypadala: (b, a) ne?

A jestli je tahle rovnost pravdivá, tak je to jedno, jestli napíšu (a, b) = {{a}, {a, b}}, nebo (a, b) = {{b}, {a, b}} ? To mi do hlavy moc nejde.


Není všechno, co se třpytí, není všechno k pochopení.
Není lehké živobytí, a přesto zloba v nás není.

Offline

 

#6 09. 11. 2013 16:53

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Definice uspořádané dvojice

Makrofág napsal(a):

Když jsem si pročítal všechna ta tvrzení, tak jsem jedno nepochopil, a sice:

(a, b) = {{b}, {a, b}}

tak si přečti celou větu kolem toho vzorečku

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson