Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Jak využít komutační relaci, která je konstantní? (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 20. 04. 2014 19:02

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Jak využít komutační relaci, která je konstantní?

Dobrý den,
prosím o pomoc s touto úlohou: Máme kvantový harmonický oscilátor s hamiltoniánem  $\bar{H}_{osc}=h\omega (\bar{Q^{*}\bar{Q}}+\frac{1}{2})$, máme operátory $\bar{Q}=\sqrt{\frac{m\omega }{2h}}(\bar{x}+\frac{i}{m\omega }\bar{p})$ a $\bar{Q}^{*}=\sqrt{\frac{m\omega }{2h}}(\bar{x}-\frac{i}{m\omega }\bar{p})$. Q,Q* splňují komutační relaci, která je rovna jedné. Na základě předpisu pro hamiltonián a té komutační relace se má ukázat, že je-li $\psi _{n}$ vlnová funkce stacionárního stavu s energií En, pak vlnové funkce $\bar{Q^{*}}\psi _{n}$ a $\bar{Q}\psi _{n}$ popisují stacionární stavy s energiemi $E_{n}+h\omega $, $E_{n}-h\omega $, tj. platí $\bar{H}(\bar{Q}^{*}\psi _{n})=(E_{n}+h\omega ).(\bar{Q}^{*}\psi _{n})$, $\bar{H}(\bar{Q}\psi _{n})=(E_{n}-h\omega ).(\bar{Q}\psi _{n})$.

Vůbec netuším, jak mám využít tu konstantní komutační relaci.. Vždyť je to rozdíl součinu operátorů, který tam nikde nemám. Nemůžu o tom nikde nic najít, vím jen, co s tím, pokud je nulová. Když jsem to zkoušela řešit jinak - klasicky rozepsat, za En dát $E_{n}=\frac{1}{2}h\omega +n.h\omega $, tak mi na levé straně vycházejí i třetí derivace (po rozepsání operátoru hybnosti), zatímco na pravé jen jedna první a vůbec to nějak nevypadá, že by se to chtělo rovnat. Bude tam asi zásadní ta komutační relace, když je na ni i v zadání upozorněno. Nevíte prosím někdo, jak by se dala v tomhle případě využít?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) nanny1)

#2 20. 04. 2014 20:07

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Jak využít komutační relaci, která je konstantní?

Ahoj

Jde jen o to trošku si s tím pohrát
tak třeba ta první varianta
víme, že

$h\omega Q^{*}Q\psi _{n}=E_{n}\psi _{n}-\frac{1}{2}hw\psi _{n}$

a že

$QQ^{*}=1+Q^{*}Q$

tedy
$H(Q^{*}\psi _{n})=hwQ^{*}(QQ^{*}\psi _{n})+\frac{1}{2}h\omega Q^{*}\psi _{n}$

No a tu závorku uprav pomocí těch dvou rovnic co už jsem napsal
samozřejmě využij toho, že operátor násobení konstantou je s Q a Q s hěvdičkou komutativní

Podařilo se?

Offline

 

#3 20. 04. 2014 21:43

nanny1
Místo: Plzeň
Příspěvky: 340
Škola: FAV
Reputace:   16 
 

Re: Jak využít komutační relaci, která je konstantní?

Díky moc, dělala jsem chybu v tom, že jsem pořád za En cpala ten obecný předpis.. Už to mám. :)

Offline

 
  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Jak využít komutační relaci, která je konstantní? (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson