Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
↑ tomson:
Zdravím,
jako nejschůdnější se mi jeví následující postup: jako označíme náhodnou proměnnou, která popisuje počet různých čísel při kolech rulety. Najdeme rekurenční vztah mezi a a na základě toho vyjádříme jako funkci . A tím i získáme odpověď na otázku, jaká je hodnota .
Offline
↑ vnpg:
Takže šlo by to tým spôsobom, že ak si označím pravdepodobnosť, že mi v ďalšom kole padne iné číslo ako v predchádzajúcich, tak potom platí: , teda
Ak áno, tak by som ešte potreboval pomôcť s vyjadrením tej pravdepodobnosti
Offline
↑ tomson:
Takto bychom mohli postupovat v případě, že by pravděpodobnost nezávisela na počtu různých čísel, která padla v prvních kolech. Tak tomu ale bohužel v našem případě není - pokud v prvních kolech padlo řekněme různých čísel, potom máme pravděpodobnost , že v -tém kole padne číslo, které do té doby nepadlo. Takže potřebujeme trochu jiný postup.
Můžeme vyjít z následujícího vztahu, který platí pro všechna celá čísla a :
.
Jeho platnost lze zdůvodnit celkem snadno: jev, kdy v prvních kolech padne alespoň různých čísel, nastane v jednom z následujících dvou vzájemně neslučitelných případů: (a) alespoň různých čísel padlo již v prvních kolech; (b) v prvních kolech padlo přesně různých čísel a v -tém kole padne některé z těch ostatních.
Dále použijeme následující výsledek: Je-li náhodná proměnná s hodnotami v , pak lze střední hodnotu vyjádřit následujícími dvěma způsoby:
a .
A nyní již máme asi to nejtěžší za sebou: s pomocí obou uvedených výrazů pro střední hodnotu a vztahu odvodíme rekurenční vztah mezi a a další kroky jsou již otázkou poměrně snadných hrátek se symboly.
Offline
Stránky: 1