Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 08. 2014 10:15

kafe_arabica
Příspěvky: 38
Reputace:   
 

konvergencia taylorovho radu

Ahoj.

Potreboval by som skontrolovať môj postup.
V príklade ide o to, aby som k danej fukncii f našiel jej taylorov rozvoj a určil či konverguje ku funkcii + polomer konvergencie.

$f(x)=1+\frac{a}{(x-1)^k}=1+a(x-1)^{-k}$, kde $a,k>0$ a $2>x>1$.
Taylorov rozvoj funkcie f v bode b rádu n je:
$T_n(f,b)=1+\sum_{j=0}^n\frac{(-1)^ja(b-1)^{-k-j}}{j!}\frac{(k+j-1)!}{(k-1)!}(x-b)^j$, kde výraz
$\frac{(k+j-1)!}{(k-1)!}$ je definovaný nasledovne:
j=0 => 1
j=1 => k
j=2 => k(k+1)
j=3 => k(k+1)(k+2) etc.

Ku zisteniu či tento rozvoj pre $n\to\infty$ konverguje ku f, musím ukázať, že pre zvyšok (volím lagrangeov tvar) platí:
$\lim_{j\to\infty}\frac{(-1)^ja(\theta-1)^{-k-j}}{j!}\frac{(k+j-1)!}{(k-1)!}(x-b)^j=0$, pre theta z (1,2).
Teda môžem vyhodiť z tej limity konštanty, konkrétne $a(\theta-1)^{-k}$.
Dostanem $\lim_{j\to\infty}\frac{(-1)^j}{j!}\frac{(k+j-1)!}{(k-1)!}\frac{(x-b)^j}{(\theta-1)^j}$.

Ďalej si zadefinujem j-ty čiastočný súčet $S_j(x)=\frac{(-1)^j}{j!}\frac{(k+j-1)!}{(k-1)!}\frac{(x-b)^j}{(\theta-1)^j}$. Ak ukážem, že tieto čiastočné súčty konvergujú pre nejaké x, potom to musí znamenať pre tú limitu, že pre tieto x je nulová.

Preznačme, $z:=\frac{(x-b)}{(\theta-1)}$, potom $S_j(x)=\frac{(-1)^jz^j}{j!}\frac{(k+j-1)!}{(k-1)!}$ a podielovým kritériom dostaneme:
$\left|\frac{S_{j+1}(x)}{S_j(x)}\right|=\frac{j!|z|^j(k+1)...(k+j)(k+j+1)}{(j+1)!|z|^j(k+1)...(k+j)}=\frac{|z|(k+j+1)}{j+1}\to |z|$.
Pre konvergenciu: -1<z<1, $-1<\frac{x-b}{\theta-1}<1,$
$-(\theta-1)<x-b<\theta-1$.
Tzn., že existuje okolie bodu b, kde to konverguje, a teda ta limita je na tom okolí nulová.
Keďže bod b bol ľubovoľný, tak to platí pre všetky $x\in(1,2)$.

Záver, postupnosť čiastočných súčtov taylorovho rozvoja funkcie f v bode b konverguje pre $x\in(1,2)$.
Je to správne? Ďakujem.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson