Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 10. 2014 12:01

YauMan
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Levi-Civitův symbol versus Kroneckerovo delta

Ahoj!
Na foru jsem četl hodně příspěvků, které se ptají na tato témata, ovšem já jsem z toho tumpachový tak i tak.
Pomohl by mi někdo, prosím, odvodit krok po kroku tento vztah?
$\varepsilon _{ijk}. \varepsilon _{lmk} = \delta _{jm}\delta _{il}  -\delta_{im} \delta_{jl} $
Zkoušel jsem si do levé strany dosazovat psotupně sudé a liché permutace, prostě všechny možné kombinace a vyšla mi nula.
A když už jsem u toho, hlavní problém, který mi není znám je tento: Jak vůbec se myšlenkově přišlo že vynásobené L-C symboly dají rozdíl násobků K-delta?
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 … 2.app1/pdf Tento dokument, který již zde byl postnut mi ukázal všechny možné permutace u L-C symbolu, ovšem vůbec ne u K-delta.

A tohle se odvodilo jak? Kdo vyčaroval za vektorovým součinem index K? Proč je u složky  a  index J?
$\displaystyle \big(\vec{a} \times (\vec{b} \times
\vec{c})\big)_i=\epsilon_{ijk}a_j(\vec{b} \times
\vec{c})_k=\epsilon_{ijk}a_j \epsilon_{klm}b_lc_m
$

Děkuji za pomoc.

Offline

 

#2 06. 10. 2014 10:36 — Editoval Rumburak (06. 10. 2014 10:37)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Levi-Civitův symbol versus Kroneckerovo delta

Ahoj.

Dříve, než to začnu přepočítávat,  se zeptám:  vzal jsi v úvahu Einsteinovu sumační konveci ?
Podle ní platí, že jestliže se ve členu vyskytuje některý index dvakrát, pak se podle něj sčítá. 
Např.

              $\delta_{i,k}\,\delta_{j,k}  = \sum_{k = 1}^n \delta_{i,k}\,\delta_{j,k} = \delta_{i,j}$ ,

kde $n$ je předpokládaná největší hodnota indexu $k$ ,  zpravidla dimense prostoru, v němž pracujeme.

Offline

 

#3 06. 10. 2014 21:30

YauMan
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Re: Levi-Civitův symbol versus Kroneckerovo delta

Jo, E.S.P. mám v merku.
Právě jsem zjistil, že by vztah mezi Epsilon a Deltou mohlo být nějak vysvětleno pomocí výkladu Epsilon jako determinantu.
Neuměl byste to?

Offline

 

#4 07. 10. 2014 01:59 — Editoval Brano (07. 10. 2014 02:01)

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: Levi-Civitův symbol versus Kroneckerovo delta

a v com je vlastne problem v tom dosadeni?

zvladnes dosadit napr. $i=l=1$ a $j=m=2$ alebo potom $i=m=1$ a $j=l=2$
ostatne pripady su v skutocnosti bud analogicke jednemu z tychto dvoch alebo su potom na oboch stranach nuly (tiez si treba dosadit)

Offline

 

#5 07. 10. 2014 11:19

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Levi-Civitův symbol versus Kroneckerovo delta

↑ YauMan:


Máme

$A(i,j,l,m) :=  \varepsilon _{ijk}. \varepsilon _{lmk} = \varepsilon _{ij1}. \varepsilon _{lm1} + \varepsilon _{ij2}. \varepsilon _{lm2} + \varepsilon _{ij3}. \varepsilon _{lm3}$ 

a to je potřeba  porovnat s

$B(i,j,l,m) := \delta _{jm}\delta _{il}  -\delta_{im} \delta_{jl} $

Zkusil bych vyjádřit LC-symbol i K-delta pomocí funkce signum.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson