Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 12. 2007 20:28

merryboy
Příspěvky: 41
Reputace:   
 

poslední ulohy za body

Tak tu máme poslední ulohy za body viz. http://phoenix.inf.upol.cz/~dostal/data … iklady.txt
Nějaky body by se mi ješte  před písemkou hodily,nevíte někdo jak na ně prosim Vás,děkuji moc.

Offline

 

#2 15. 12. 2007 13:51

jitkaV6
Příspěvky: 57
Reputace:   
 

Re: poslední ulohy za body

Ahojte věnoval se někdo těm příkladum?Jde mi jen o pár bodu,abych měla zápočet,pomohl by mi někdo,kdyby byl zájem,zaplatila bych mu za to,potřebuji totiž ten přemět udělat.Děkuji mockrát

Offline

 

#3 15. 12. 2007 13:55

Saturday
Einstein
Příspěvky: 813
Škola: MFF UK
Reputace:   
Web
 

Re: poslední ulohy za body

Ve funkcionálním programování se nevyznám, ale pomohlo by třeba, kdyby jsi to viděla v nějakém klasickém programovacím jazyku? Náš přednášející to ukazoval v pascalu..


Lasciate ogni speranza. | Podílí se na Encyklopedii Fyziky (http://fyzika.jreichl.com) | Oblíbený IT projekt http://online-domain-tools.com

Offline

 

#4 15. 12. 2007 14:53

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: poslední ulohy za body

@Saturday: To nepomůže… Respektive nepomůže, když to naprogramuješ normálně. Zkus naprogramovat Bubblesort bez cyklů (jen pomocí rekurze) a bez pomocných proměnných (typicky na zachování hodnoty pole, když v bubblesortu prohazuješ dva prvky vedle sebe). Pak by se to mohlo přiblížit funkcionálnímu programování :-).

Já jsem se na to koukal a je to docela hardcore. Asi nad tím strávím víkend, jestli to chci udělat.


2+2=4

Offline

 

#5 15. 12. 2007 16:55

jitkaV6
Příspěvky: 57
Reputace:   
 

Re: poslední ulohy za body

No právě to by mi nepomohlo,zkoušela jsem,jestli něco nesplodím,ale je to vážně hardcore:-(,taky je blby že ten jazyk nikde neučí.Nemá někdo nějaký příklad už hotový?

Offline

 

#6 15. 12. 2007 17:38

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: poslední ulohy za body

Ty metody třídění se dají najít na codecodexu. Ale nepředpokládám, že by z toho někdo něco extra pochopil, navíc tam používají fígle, které by asi Dostál neuznal (vnořený define, třeba).


2+2=4

Offline

 

#7 15. 12. 2007 18:02

jitkaV6
Příspěvky: 57
Reputace:   
 

Re: poslední ulohy za body

Sem se taky dívala na cizích stránkách na nějaké řešení těch algoritmů,ale všechno je to moc složítý,na to aby nám to uznal.

Offline

 

#8 15. 12. 2007 23:02

Saturday
Einstein
Příspěvky: 813
Škola: MFF UK
Reputace:   
Web
 

Re: poslední ulohy za body

zrejme neni, co zavidet :))


Lasciate ogni speranza. | Podílí se na Encyklopedii Fyziky (http://fyzika.jreichl.com) | Oblíbený IT projekt http://online-domain-tools.com

Offline

 

#9 16. 12. 2007 11:53

jitkaV6
Příspěvky: 57
Reputace:   
 

Re: poslední ulohy za body

No to tda není,zvlášt když jde člověku o zápočet a ví že mi ted vzdaluje,skrz ty těžký příklady:-(

Offline

 

#10 16. 12. 2007 12:13

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: poslední ulohy za body

Já zkusím nadhodit myšlenku, jak naprogramovat ten Bubblesort. Procedura bude brát seznam a dál bude v sobě provádět dvě rekurzivní procedury (buď budou napsány mimo tuhle proceduru nebo pomocí pojmenovaných letů, to už je jedno).

V té vnitřnější proceduře provedeme tohle: čítač i nastavíme na 1 a dále porovnáme první prvek s druhým prvek a poté iterativně zavoláme tutéž proceduru s těmito parametry: čítač rekurze zvýšíme o jedničku (+ i 1) a dále vrátíme seřazený seznam (mensi-prvek vetsi-prvek). Teď porovnáváme dál. Porovnáme třetí prvek seznamu (určovat, který prvek zrovna porovnáváme s čím, bude čítač i) s největším prvkem v námi předaném seznamu (mensi-prvek vetsi-prvek), tedy s vetsi-prvek. Teď mohou nastat dva případy – třetí prvek je větší. To je ta jednodušší varianta. Poté iterativně zavoláme tutéž proceduru, kde pouze zvýšíme čítač o jedničku a na konec seřazeného seznamu přidáme ten třetí prvek, tedy předáme (mensi-prvek vetsi-prvek treti-prvek). Pokud je ovšem třetí prvek menší, musí ho uložit mezi hodnoty mensi-prvek a vetsi-prvek, což je o fous složitější. Tohle celé budeme opakovat tak dlouho, dokud neprojdeme celý seznam.

A ta vnější procedura bude dělat pouze to, že celý tenhle proces bude dělat (n – 1) krát, kde n je počet prvků v seznamu.


2+2=4

Offline

 

#11 17. 12. 2007 22:17

jitkaV6
Příspěvky: 57
Reputace:   
 

Re: poslední ulohy za body

No tak už jsem splodila ten Quicksort a část s těmi hanojskými věžemi,na ten Bubblesort se podívám.Nemáte někdo s těmi maticemi nebo s tím list-tree?

Offline

 

#12 17. 12. 2007 22:40

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: poslední ulohy za body

Determinant matice jde udělat tak, že si upravíš matici na trojúhelníkový tvar a determinant pak je součin prvků na hlavní diagonále. Asi by taky šlo postupovat podle klasické definice, to jsem ale nezkoušel:

http://upload.wikimedia.org/math/0/1/c/01c8236e32f849af11b39e39458e0077.png

Inverzní matici už pak spočítáš jednoduše přes Adjungovanou matici.


2+2=4

Offline

 

#13 17. 12. 2007 23:19

jitkaV6
Příspěvky: 57
Reputace:   
 

Re: poslední ulohy za body

Podívám se na to,ty už to s těmi maticemi máš?

Offline

 

#14 17. 12. 2007 23:23

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: poslední ulohy za body

Částečně ano – mám tam minimálně jednu chybu, kterou ještě musím nějak upravit.


2+2=4

Offline

 

#15 17. 12. 2007 23:43

jitkaV6
Příspěvky: 57
Reputace:   
 

Re: poslední ulohy za body

Ahaa,a nechtěl by si mi to s těmi matice poslat prosímtě,bylaa bych ti moc vděčná,nemusel by si semka stačilo by jen na email,bych se na to podívala jak si na to šel ty,ty matice jsou o dost těžší než to třídění nebo  věžě

Offline

 

#16 19. 12. 2007 08:22

jitkaV6
Příspěvky: 57
Reputace:   
 

Re: poslední ulohy za body

Ahojky,nenapsal,by si mi aspon jeden příklad z těch matic prosímtě,jsem to zkoušela ale nešlo mi to,děkuji ti moc

Offline

 

#17 19. 12. 2007 13:07

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: poslední ulohy za body

Ani ne, ze dvou důvodů:

— sral jsem se s tím celý víkend, takže se mi to nechce jen tak někomu dávat;
— ten program se skládá z asi třech velkých procedur, pěti menších a několika konstruktorů a selektorů, takže bys z toho pravděpodobně stejně moc nepochopila.

Zkus sem napsat, co už jsi sama vytvořila, jestli to bude v mých silách, poradím.


2+2=4

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson