Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 12. 2014 13:38

Vel3
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Úvod do teorie grafů - Komponenty

Zdravím,

ve škole probíráme grafy a já chyběl na část učiva kde se braly komponenty. Na netu i ve skriptech předmětu jsem sice našel co ta komponenta je, ale prostě nikde jsem nenašel nějaký rozumný příklad jak se to počítá.

Prosím vás, mohl by mi to někdo střučně vysvětlit bez těch matematických hatmatilek. Máme několik příkladů ve skriptech jako je třeba
1.Kolik komponent má 2-pravidelný graf na N vrcholech kde N je přirozené číslo

, podobný příklad pak

2.máme 4-pravidelný graf na 30 vrcholech
3.graf se 7 vrcholy a 15 hranami.

Opravdu mohl by mi to někdo nějak stručně vysvětlil na těchto příklad ať se mám aspoň jak odrazit k těm dalším co máme ve skriptech.


Děkuji budu moc vděčný Honza

Offline

 

#2 08. 12. 2014 21:23

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Úvod do teorie grafů - Komponenty

↑ Vel3:Chápejme otázku položenou takto: "Kolik komponent může mít 2-pravidelný graf na N vrcholech kde N je přirozené číslo?". Je to otázka z aktuálního projektu.

Je nutno rozmyslet, jaký je nejmenší  a jaký největší počet komponent takového grafu. A pak argumentovat, jak je to s grafy s počtem komponent mezi. Ideálně uvést příklady.
První krok: jak vypadá každá komponenta grafu, který je 2-pravidelný?

U otázek 2. není položena otázka. To je dost zásadní, protože si lze domyslet triviální i extrémně obtížné zadání.
U 3. je odpověď celkem triviální s využitím principu sudosti.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson