Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 04. 2015 01:05

sasikmaster
Zelenáč
Příspěvky: 10
Škola: Gymnázium Mikuláše Kopernika
Pozice: Student
Reputace:   
 

Čínska neřešitelna uloha z tn.nova :D

Zadani ulohy:

Zadání úlohy:

Albert a Bernard začali kamarádit s Cheryl. Chtějí vědět, kdy má narozeniny. Cheryl jim dala seznam 10 možných datumů:



15. května        16. května          19. května
17. června        18. června   
14. července    16. července   
14. srpna          15. srpna           17. srpna



Potom Cheryl řekla Albertovi měsíc, kdy se narodila a Bernardovi den.

Albert: Nevím, kdy se Cheryl narodila, ale vím, že to neví ani Bernard.

Bernard: Nejdřív jsem nevěděl, kdy má Cheryl narozeniny, teď už to vím.

Albert: Potom i já vím, kdy má Cheryl narozeniny.



Kdy má Cheryl narozeniny?





Má úvaha: Je jasne ze 19.5 a 18.6 musime vyloučit protoze kdyby ten co znal dny uvidel seznam vedel hned presne datum

Protoze ovsem Albert (chlap co zna mesic) po prvni vete a vyskrtani prvnich dvou datumu nevykrikl ze je to 17 červen (jediny den v mesíci cerven co zbyl) tak i 17 cerven musime vyskrtnout

Co to Bernardovi doslo (chlap co zna den) rekl ze uz vi jaky to bylo datum a kdyz uz to vi tak to musi byt to datum co je jenom jednou a neopakuje se tudiz 17 srpen  okej chapu ze ta posledni veta je potom nadbytecna takze jsem se asi upravil zadani ale podle me se to da chapat i takhle sorry nedalo mi to spat

Bral jsem to jako obrazne tak ze oba vi co ten druhy vi a podle mlceni davaji najevo ze jeste nevi to presne datum. tim vlastne zacina prvni veta a prvni skrtani chlap co vi mesice vidi ze chlap co vi dny nevi jake je to presne datum a v druhem kroku chlap co vi dny vidi ze jediny den co zbyl v mesici cerven to neni protoze chlap co vi mesice nekrici to datum a pak uz on vi takze mu musela rict ze to bylo toho 17 teho 

Diky za odpoved

Offline

 

#2 18. 04. 2015 01:17

sasikmaster
Zelenáč
Příspěvky: 10
Škola: Gymnázium Mikuláše Kopernika
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Čínska neřešitelna uloha z tn.nova :D

Reseni z novy je 16 července pouzili trochu komplikovanejsi postup :D

http://tn.nova.cz/clanek/uloha-pro-14le … yzrat.html

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson