Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 04. 2015 23:14

Martta
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Fyzikální pokus ) přečerpávání vody

Dobrý večer všem,

dostala jsem v semináři zadaný pokus, sestavený podle následujícího obrázku:

//forum.matweb.cz/upload3/img/2015-04/95833_Bez%2Bn%25C3%25A1zvu.jpg

neboli
Zavařovací sklenici s vodou postavte na vyvýšené místo, druhou – prázdnou dejte na zem.
Hadičku, která je na delším brčku ponořte do sklenice s vodou, druhou hadičku vložte do té
prázdné. Plastovou láhev se speciálním víčkem držte nahoře. V plastové láhvi pozorujte
malou fontánku (obrázek, fotografie). Také si všimněte, jak se pomalu přečerpává voda z plné
zavařovací sklenice, přes plastovou láhev do druhé zavařovací sklenice.

Vysvětlení
Z plastové láhve vytéká voda, tlak vzduchu uvnitř ní se zmenšuje (projevuje se to stlačováním
plastové láhve), což způsobuje nasávání vody z výše položené zavařovací sklenice. Tímto
způsobem se přečerpá obsah horní nádoby do dolní nádoby.

Já to mám udělat ale s tou změnou, že i pet láhev mám prakticky celou naplnit vodou a vysvětlit, proč pokus funguje (voda se přečerpává) i v případě, kdy hladina vody v pet lahvi je nad oběma brčkama - resp proč si voda vybere k vytékání to kratší brčko a zjistit využití v praxi nebo něco podobného.

Předem všem děkuji za pomoc a přeju hezký zbytek večera.

Offline

 

#2 26. 04. 2015 11:14

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Fyzikální pokus ) přečerpávání vody

↑ Martta: Ahoj, nejak mi to pripomína stáčanie kvapaliny hadicou,  zo suda vyššie položeného.

//forum.matweb.cz/upload3/img/2015-04/39635_image021.gif

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson