Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 05. 2015 14:58 — Editoval 211 (05. 05. 2015 12:14)

211
Zelenáč
Příspěvky: 1
Škola: CVUT
Pozice: Programator
Reputace:   
 

Zavod vesmirem - jake je reseni problemu? (Relativita)

Zdravim,

Hlavou mi vrta nasledujici uloha:

Mejme tri kamarady, Petra, Honzu a Franta, kteri ziji na imaginarni planete.
Vsichni tri kamaradi maji ve svych garazich za domkem zaparkovane vesmirne lode.
Petr je nachlazeny, ale Honza a Franta neni a tak se Honza s Frantou rozhodnou, ze se odpoledne vydaji zalitat si do vesmiru. Vesmir je ale puste a nudne misto a tak se Honza s Frantou domluvi, ze si udelaji zavod. Oba vystartuji od Petrova domu, Honza poleti smerem doleva, obleti prvni planetu na kterou narazi a vrati se a Franta udela totez, az na to, ze se vyda od Petrova domu opacnym smerem. Cirou nahodou se v obou smerech od Petrova domu nalezaji dve planetky v shodnych vzdalenostech, takze je to fer zavod. Petr a Franta vystartuji a za nejaky cas, od startu zavodu, se vsichni tri kamaradi opet shledaji u Petrova domu.

Jake jsou tedy vysledky zavodu?

Petr vidi, ze oba dokoncuji zavod ve shodny moment a proto prohlasi "Zavod dopadl nerozhodne!".

Honzovi se vlivem diletace casu jevi, ze Frantuv cas plyne pomaleji, tudiz se mu jevi, ze Franta leti pomaleji a tudiz k Petrovu domu Honza doleti drive nez Franta. Honza po skonceni zavodu prohlasuje "Ja jsem vytez!" a slysi Frantu prohlasovat "Ja jsem porazeny!".

Frantovi se vlivem diletace casu jevi, ze Honzuv cas plyne pomaleji, tudiz se mu jevi, ze Honza leti pomaleji a tudiz k Petrovu domu Franta doleti drive nez Honza. Franta po skonceni zavodu prohlasuje "Ja jsem vytez!" a slysi Honzu prohlasovat "Ja jsem porazeny!".

Tak jak to je? Kdo teda vyhral? A jaka slova uslysi Petr z ust Honzy a Franty?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson