Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 02. 2016 15:38

Contemplator
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Rozmerová analýza

Nazdar, mám príklad: Pomocou rozmerovej analýzy zisti, ako sa zmení rýchlosť zvuku v plyne ak hustota energie molekúl narastie 4 x (Rýchlosť zvuku v plyne závisí len od hustoty energie a od hustoty hmotnosti) Ako vôbec rozmýšlať a postupovať pri takýchto príkladoch prosím?

Offline

 

#2 07. 02. 2016 16:31

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Rozmerová analýza

↑ Contemplator:
to se dělá takto:
napíšeš si jednotky příslušných veličin s neznámými exponenty a dáš je do rovnosti
konkrétně
$ms^{-1}=\left(\frac{kg}{m^3}\right)^{\alpha }\cdot\left(\frac{J}{m^3}\right)^{\beta }$
Joule si přepíšeš na základní jednotky
$m\cdot s^{-1}=\left(\frac{kg}{m^3}\right)^{\alpha }\cdot\left(\frac{kg\cdot m^2\cdot s^{-2}}{m^3}\right)^{\beta }$
a porovnáš exponenty


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#3 07. 02. 2016 19:51 — Editoval Contemplator (07. 02. 2016 22:36)

Contemplator
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Rozmerová analýza

↑ zdenek1:               1. "ak hustota energie molekúl narastie 4 x" - to je tam nepodstatné však?
                                         2. Čo je to hustota energie a hustota hmotnosti? Vidím že jednotka pod mocninou alfa je hustota všeobecne a druhá je hustota energie, alebo ako?
                                         3. Ako viem že medzi tými veličinami je násobenie a kedy sčítanie atď?

Offline

 

#4 07. 02. 2016 22:52

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Rozmerová analýza

↑ Contemplator:
1. ne, to budeš potřebovat, až najdeš vztah pro rychlost
2. ano, hustota hmotnosti je "klasická" hustota, hustota energie je "množství energie v objemové jednotce"
3. vždycky je tam násobení, kdyby tam bylo sčítání, musely by veličiny mít rozměr délky


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#5 07. 02. 2016 23:43

Contemplator
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Rozmerová analýza

↑ zdenek1: ok, takže nejako takto to vypadá?: $\frac{\sqrt{\varrho }}{\sqrt{\varrho _{Energie}}}$ , no a keď zvačším čitatela 4 x , tak.... čo... aj tá rýchlosť sa zväčší 4 x kedže je to priamo úmerné? Môžem to vôbec takto porovnávať?: viem že rýchlosť zvuku je v pevných materiáloch vyššia - a tie  majú väčšiu hustotu než vzduch nie? ...no a v tomto vzorci mám ale hustotu klasickú nepriamo úmernú rýchlosti, čo mi nesedí, -.... -

Offline

 

#6 08. 02. 2016 08:56

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Rozmerová analýza

↑ Contemplator:
mě to vyšlo obráceně
$v\sim \sqrt{\frac{p}{\varrho }}$ 
p - hustota energie

a když zvětším $p$ 4x, tak rychlost se zvětší 2x


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#7 08. 02. 2016 10:36

Contemplator
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Rozmerová analýza

↑ zdenek1: Ach ano, ja som to len zle napísal, ďakujem. Ešte by som sa le vrátil k tomuto: "3. vždycky je tam násobení, kdyby tam bylo sčítání, musely by veličiny mít rozměr délky"- tomu nerozumiem ved v objeme je rozmer dĺžky nie?

Offline

 

#8 08. 02. 2016 12:48

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Rozmerová analýza

↑ Contemplator:
s tou délkou jsem se přepsal, má být rychlost

1) všimni si, že odvozené jednotky jeho Newton, Joule, Pascal se ze základních vždy vytvářejí násobením (a dělením a odmocněním), ale nikdy sčítáním.
2) když máš fyzikální vztah, musí ti sedět jednotky
např.
$W=Fs$
$E=\frac12mv^2$
tyto veličiny můžu přirovnat, mají stejné jednotky

můžu to udělat i když je ve vztahu součet
$s=s_0+v_0t+\frac12at^2$
ale zase ve výsledku musí mít všechny členy stejné jednotky


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#9 08. 02. 2016 14:13

Contemplator
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: Rozmerová analýza

↑ zdenek1: takže pri $s=s_0+v_0t+\frac12at^2$ by to bolo:$m=m+m+m$ = $m=3m$$m=m$ ahá takže preto to tak krásne sedí. Taká filozofická otázka k tomu: - mám príklad: Aká je obežná doba družice, kt. obieha okolo mesiaca vo vzdial. $r$  tak to zistím tak že dám do rovnosti: $F_{d}=F_{g}$  tieto sily, "tyto veličiny můžu přirovnat, mají stejné jednotky" - to preto ich môžem prirovnať? že dopredu viem že vídu tie jednotky? alebo tie jednotky vychádzajú, pretože musím rozmýšlať čo dať do rovnosti aby mi vychádzali jendotky?

Offline

 

#10 08. 02. 2016 21:18

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Rozmerová analýza

↑ Contemplator:

lebo tie jednotky vychádzajú, pretože musím rozmýšlať čo dať do rovnosti aby mi vychádzali jendotky?

ano.

Ale pozor, tady máš dva různé problémy

u té oběžné doby znáš zákon, který je potřeba použít


rozměrová analýza se používá v případě, kdy neznáš příslušný zákon (úvodní příklad) a potřebuješ ho nějak odhadnout


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson