Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 03. 2016 17:27 — Editoval xstudentíkx (19. 03. 2016 17:47)

xstudentíkx
Příspěvky: 962
Škola: VŠE
Pozice: student
Reputace:   26 
 

konvexnost/konkávnost funkce

Ahoj,

řešila jsem teď průběh jedné funkce a všechno vyšlo v pořádku až na konvexnost a konkávnost. Nějak nechápu jak je možné, že to vychází takto a jak s tím naložit.

Mějme funkci: $\frac{1}{1+x^{2}}$

První derivace vyjde: $\frac{-2x}{(x^{2}+1)^{2}}$ a druhá derivace $\frac{6x^{2}-2}{(x^{2}+1)^{3}}$.
Nyní zjistím nulové body: $\sqrt{\frac{1}{3}} $ a -$\sqrt{\frac{1}{3}} $. Následně zjistím intervaly konkávnosti a konvexnosti. Jenže původní funkce s nimi nemá nic společného, když se podívám na její graf. Mohl by mi někdo objasnit, co dělám špatně?

Když udělám intervaly $(-\infty ,-\sqrt{\frac{1}{3}}\rangle\cup \langle\sqrt{\frac{1}{3}},\infty )$ zde mi vychází konvexní a zde konkávní $\langle-\sqrt{\frac{1}{3}},\sqrt{\frac{1}{3}}\rangle$ .

Edit: No, teď už asi vím, ono to na daném zobrazení od Wolframu není příliš vidět a brala jsem to jako chybu...

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) xstudentíkx)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson