Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 05. 2009 19:11

jardasmid
Příspěvky: 65
Reputace:   
 

Číselné řady

Mohl by mi někdo poradit, jak zjistit, jestli řada konverguje absolutně/neabsolutně nebo diverguje? Vůbec to nechápu.

$\sum_{k=1}^{\infty}\frac{(-1)^{k-1}}{\sqrt{k}}$

Offline

 

#2 27. 05. 2009 19:25

Johny
Příspěvky: 213
Reputace:   
 

Re: Číselné řady

jardasmid napsal(a):

Mohl by mi někdo poradit, jak zjistit, jestli řada konverguje absolutně/neabsolutně nebo diverguje? Vůbec to nechápu.

$\sum_{k=1}^{\infty}\frac{(-1)^{k-1}}{\sqrt{k}}$

Pro ověření neabsolutní konvergence použij Leibnitzovo kriterium. To je jednoduche, to jsou 3 kriteria. A pro důkaz absolutní konvergence třeba srovnávací :).

Offline

 

#3 27. 05. 2009 19:29

misickacz
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: Číselné řady

↑ Johny:
tu absolutní konvergenci určíš z absolutní hodnoty toho výrazu, takže ti zmizí ta (-1) v čitateli

Offline

 

#4 27. 05. 2009 20:56

jardasmid
Příspěvky: 65
Reputace:   
 

Re: Číselné řady

Takže jestli jsem dobře pochopil, to co je na wikipedii, tak to napíšu jako
$\sum_{k=1}^{\infty} (-1)^{k-1}\frac{1}{\sqrt{k}}$
kde
$\frac{1}{\sqrt{k}} = a_k$
pak ověřím limitu
${\lim}\limits_{k \to \infty}a_k=0$
pak jestli je vždy $a_k > 0$ a jestli je řada $\sum_{k=1}^{\infty}a_k$ klesající, potom bude řada konvergentní? A když pak budu dělat limitu k absolutní hodnotě a_k, tak musí být reálné číslo ... pochopil jsem to dobře, nebo kecám blbosti?

Offline

 

#5 27. 05. 2009 21:10 — Editoval Johny (27. 05. 2009 21:11)

Johny
Příspěvky: 213
Reputace:   
 

Re: Číselné řady

jardasmid napsal(a):

Takže jestli jsem dobře pochopil, to co je na wikipedii, tak to napíšu jako
$\sum_{k=1}^{\infty} (-1)^{k-1}\frac{1}{\sqrt{k}}$
kde
$\frac{1}{\sqrt{k}} = a_k$
pak ověřím limitu
${\lim}\limits_{k \to \infty}a_k=0$
pak jestli je vždy $a_k > 0$ a jestli je řada $\sum_{k=1}^{\infty}a_k$ klesající, potom bude řada konvergentní? A když pak budu dělat limitu k absolutní hodnotě a_k, tak musí být reálné číslo ... pochopil jsem to dobře, nebo kecám blbosti?

Jak jsem psal víše , musíš použít nějaké kritérium pokud víš co myslím. To co jsi napsal moc nechápu. Tu limitu(enteho členu) co tam píšeš ti akorát řekne, zda to nebude konvergovat. Pokud je limita ruzná od nuly tak řada  nekonverguje.

Offline

 

#6 27. 05. 2009 21:57 — Editoval Marian (27. 05. 2009 21:57)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Číselné řady

↑ Johny:↑ misickacz:

Matematicky jsou vaše tvrzení velmi nepřesná.

Především však alternující řada je taková, která se dá zapsat ve tvaru $\sum_{k=1}^{\infty}(-1)^{k-1}a_k$, kde $a_k>0$ pro všechna přirozená čísla "k". V našem případě bude $a_k:=\frac{1}{\sqrt{k}}$ pro všechna přirozená čísla "k". Chceme-li použít Leibnizovo kriterium, musí být splněno několik dílčích podmínek:
(1) ověří se, že platí $\lim_{k\to\infty}a_k=0$ - splněno;
(2) ověří se, že posloupnost {a_k} je klesající - splněno.

Tedy Leibnizovo kriterium dává konvergenci této řady, tj. tato řada se dá sečíst a její součet lze reprezentovat některým reálným číslem na číselné ose.

Offline

 

#7 27. 05. 2009 22:03 — Editoval Johny (27. 05. 2009 22:10)

Johny
Příspěvky: 213
Reputace:   
 

Re: Číselné řady

↑ Marian:

Já jsem myslel nutnou podmínku konvergence. Tedy pokud řada konverguje tak jeji limita je nula. Nerozebíral jsem žádné kriterium, které děláte.

Offline

 

#8 27. 05. 2009 22:19

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Číselné řady

↑ Johny:
Leibnizovo kriterium dává hned relativní konvergenci, nutná podmínka tedy není třeba (zdá se) - jenže ona sama je obsažena v Leibnizově kriteriu. Tedy toto kriterium zvládá několik věcí naráz.

Nechápu ale především gramatickou strukturu vět

Pro ověření neabsolutní konvergence použij Leibnitzovo kriterium. To je jednoduche, to jsou 3 kriteria. A pro důkaz absolutní konvergence třeba srovnávací :).

Především logická koherence prvních dvou vět mi uniká - dostávám se do sporu.

Souhlasím se srovnávacím kriteriem pro absolutní konvergenci, nicméně přímější mi připadá použití integrálního kriteria, jehož podmínky jsou splněny a výpočet je dle mého názoru rychlý.

Offline

 

#9 27. 05. 2009 22:32 — Editoval Johny (27. 05. 2009 22:33)

Johny
Příspěvky: 213
Reputace:   
 

Re: Číselné řady

↑ Marian:

Omlouvám se, já nejsem takový pedant jako Vy :). Volil jsem špatná slova.Patrně budete nějaký pedagog s baňské :). Nevím proč jsou ve sporu první dvě věty. Učil jsem se že se u leibnitzova kriteria dělají 3 podmínky pro splnění :
1- entý člen větší,roven  nule;
2 - (n+1) člen je menší roven en-tému členu;
3 - limita řady je nula;

Jasně proč ne integrální kritérium, ale já třeba nerad integruji :D

Offline

 

#10 27. 05. 2009 22:43 — Editoval Marian (27. 05. 2009 22:44)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Číselné řady

↑ Johny:
Budu přesnější - Leibnizovo kriterium je jediné kriterium, nejsou to tedy tři kriteria (viz tvá věta druhá - dovolím si tykání) - odtud spor 1=3. Souhlasím s náhradou za slovo "podmínky".

Hodnocená typu "pedant" patří k těm lichotivým, slyšel jsem i horší (ale i ta mě potěší). Pedagog jsem a s báňskou mám taky co do činění (jen ta předložka "s" tam nesedí v příspěvku výše, nahradil bych předložkou "z").

Lebnizovo kriterium se týká alternujících řad, tedy řad, které jsem popsal výše. Není tedy třeba již tvé podmínky první, která kopíruje částečně definici alternující řady.

A z historického hlediska (a jako matematik germanista) připomínám častou chybu nejen studentů, že se nepíše Leibnitzovo kriterium, ale Leibnizovo kriterium.
:-)

Offline

 

#11 27. 05. 2009 23:07

jardasmid
Příspěvky: 65
Reputace:   
 

Re: Číselné řady

Díky za rady, ale jelikož jsem natvrdlej, jak zjistím, jestli je absolutně konvergující. To musím udělat $\lim_{k\to\infty}|a_k|=0$?

Offline

 

#12 27. 05. 2009 23:10

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Číselné řady

↑ jardasmid:
Musíš zjistit, jak to vypadá s konvergencí řady, kterou vytvoříš z řady původní tak, že umístíš všechny sčítance do absolutních hodnot, tj. vytvoříš řadu
$ \sum_{n=1}^{\infty}\left |(-1)^{k-1}\cdot\frac{1}{\sqrt{k}}\right |=\sum_{k=1}^{n}\frac{1}{\sqrt{k}}. $
Jak bylo napsáno, stačí použít třeba integrální nebo srovnávací kriterium.

Offline

 

#13 28. 05. 2009 17:38

jardasmid
Příspěvky: 65
Reputace:   
 

Re: Číselné řady

K tomu integrálnímu kritériu (jiný příklad) ...
Když mám $\sum_{k=1}^{\infty}\frac{1}{2k+3}$
tak ten integrál vypadá takto:
$\int_{1}^{\infty}\frac{1}{2x+3}dx = \mathop{\lim}\limits_{a \to \infty}[\frac{\ln(2k+3)}{2}]^{a}_1 = \infty$ a když je to nekonečno, tak to diverguje a konvergovalo by to když to bude rovno nějakému R? Snad už poslední blbý dotaz :-)

Offline

 

#14 28. 05. 2009 18:06 — Editoval lukaszh (28. 05. 2009 18:07)

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Číselné řady

↑ jardasmid:
R je množina reálnych čísel. Ak je to rovné nejakému $k\in\mathbb{R}$, potom rad konverguje.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#15 28. 05. 2009 18:18

jardasmid
Příspěvky: 65
Reputace:   
 

Re: Číselné řady

Super. Budete se zlobit, když ještě budu otravovat? Jak na řadu
$\sum_{k=1}^{\infty} \frac{1}{k^2+1}$
To také udělám integrálním kritériem? Mi tam pak ale vznikne ${\lim}\limits_{a \to \infty}[\frac{\ln(x^2+1)}{2x}]^a_1$ a pak tam bude $\frac{\ln(\infty^2+1)}{2\infty}-\frac{\ln2}{2}$ a tu limitu asi neudělám ...

Offline

 

#16 28. 05. 2009 19:08

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Číselné řady

↑ jardasmid:Chybu máš ve výpočtu integrálu $\int_0^{\infty} \frac{1}{x^2+1}=\lim_{a\to\infty} [\arctan x]_0^{a}=\frac{\pi}{2}$. Zde ale stačilo použít srovnávací kritérium, víme totiž, že řada $\sum \frac{1}{k^2}$konverguje.

Jinak pokud vyjde limita $\infty/\infty$,  tak je dobré buď použít l'Hospitala, nebo  alespoň odhad: (logaritmus polynomu)/polynom jde do nuly, exponenciála/polynom do nekonečna apod.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#17 28. 05. 2009 19:28

jardasmid
Příspěvky: 65
Reputace:   
 

Re: Číselné řady

Díky moc. A dneska už opravdu poslední dotaz. Jak podle definice spočítat součet řady:
$\sum_{k=1}^{\infty}\frac{1}{(4k-3)(4k+1)}$

Offline

 

#18 28. 05. 2009 19:46

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Číselné řady

Offline

 

#19 28. 05. 2009 22:08

jardasmid
Příspěvky: 65
Reputace:   
 

Re: Číselné řady

↑ BrozekP:
Děkuju

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson