Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 05. 2016 01:14

Prochycz
Příspěvky: 183
Reputace:   
 

Zalomení rovnice - správnost zápisu

Dobrý večer,

mám na Vás otázku, jak správně psát zalomení rovnic do technických zpráv. Budu mít dlouhou rovnici, která se nebude vejít na celý řádek, takže ji musím zalomit.
Příklad:
$J(k)&=\sum_{p=N_1}^{N}w(k+p|k)-y(k+p|k))^T \psi (p) (w(k+p|k)-y(k+p|k))+\\&\sum_{p=0}^{N_u-1}\Delta u(k+p|k)^T\Lambda (p)\Delta u(k+p|k)$

Otázka: Plus má být na konci řádku, na obou místech, či jen na spodním řádku? A je jedno jestli se jedná o rovná se, znaménko apod.?

Když si to píšu na papíře, tak pro lepší čitelnost píšu znaménka na obou řádcích, ale jestli to je správně o tom nemám ani páru.

Děkuji

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Prochycz)

#2 06. 05. 2016 17:38

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zalomení rovnice - správnost zápisu

Zdravím,
pořád platí ČSN ISO 7144 (náhled) a ta říká, že rozdělení dlouhého vzorce má být před "rovná se" nebo po znaménku plus, minus, krát, děleno (minimálně se na to dá odvolat, pokud by k úpravě byla připomínka).
Jinak z praktického hlediska bych rozvážila, zda nejde rovnici přepsat pomocí nového označení a vysvětlujícího doplnění (např. A=B+C, kde B=něco dlouhého, C=ještě něco delšího). Pokud ale rovnici v práci budeš řešit, tak toto moc nepomůže.

Přesunu do Ostatního, tam to bude více na očích kolegů, kdo něco takového psal, kolegům děkuji za doplnění.

Offline

 

#3 06. 05. 2016 17:48

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: Zalomení rovnice - správnost zápisu

Ahoj,

bývá zvykem znaménko opakovat a zarovnat podle rovná se. Cílem je maximální přehlednost. Pokud píšeš v TeXu, může se ti hodit toto (podaří-li se ti to zprovoznit). Pak se o zalamování a opakování symbolů nemusíš starat.

Offline

 

#4 06. 05. 2016 19:54 — Editoval Prochycz (06. 05. 2016 19:54)

Prochycz
Příspěvky: 183
Reputace:   
 

Re: Zalomení rovnice - správnost zápisu

Děkuji za odkaz.

jelena napsal(a):

Jinak z praktického hlediska bych rozvážila, zda nejde rovnici přepsat pomocí nového označení a vysvětlujícího doplnění (např. A=B+C, kde B=něco dlouhého, C=ještě něco delšího). Pokud ale rovnici v práci budeš řešit, tak toto moc nepomůže.

Já sem jsem nehodil kompletní zápis, ono se to nakonec upraví do tvaru, který se vejde na tvar na jeden řádek.

Hanis napsal(a):

bývá zvykem znaménko opakovat a zarovnat podle rovná se. Cílem je maximální přehlednost. Pokud píšeš v TeXu, může se ti hodit toto (podaří-li se ti to zprovoznit). Pak se o zalamování a opakování symbolů nemusíš starat.

Říkal jsem si, že bych to právě takto udělal, stejně jako to dělám v sešitě, také pro mě to je nejpřehlednější. Na druhou stranu jsem si říkal, že čistě teooreticky by mohl někdo zaměnit dvojité znaménko $-$ za plus. Ale asi to udělám podle normy, jak mě odkazoval jelena. On to je jenom detail, ale zase si říkám, když už to psát, tak to psát pořádně. :-)

Děkuji za Vaše rady.

Offline

 

#5 07. 05. 2016 11:12

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zalomení rovnice - správnost zápisu

Zdravím,

ještě jsem se podívala do posledního vydání ČSN 01 6910 (dle smlouvy a p. Hrazdilem však nemohu kopírovat), tak jen výběr:
* v matematickém výrazu se zalamování řádku provede před nebo za znaky =, +, -, $\pm$, v případě nutnosti také před nebo za násobení, dělení. Zalomené řádky pokračujících výrazů se doporučuje odsadit,
* mat. znak, za kterým je zalomení řádku, dle ČSN ISO 80000-2 se neopakuje. Pokud je však zvykem, je dovoleno znak opakovat, ale musí být vyloučeno mylné interpretování znaménka (např. místo minus, opak. minus lze použit plus a minus).
* nezalamovat v závorkách, pokud není nezbytné,
* dodržet jednotný způsob zalamování v celém textu (a to, zda bude za nebo před znakem, jak bude zalomené pokračování odsazeno, zda bude/nebude opakované znaménko).

Ještě doplním, že dodržení ČSN nemá povinný charakter, pokud se neuvede do smlouvy, nebo do jiných pokynů, majících závažný smysl (např. pokyn školy nebo vydavatele pro zpracování práce), ale může se hodit v nerozhodných situacích, jelikož má charakter veřejně dostupného standardu a lze se na něj odvolat.

Offline

 

#6 11. 05. 2016 20:45

Prochycz
Příspěvky: 183
Reputace:   
 

Re: Zalomení rovnice - správnost zápisu

Omlouvám se, že reaguji až takto pozdě, mám toho teď nějak moc. Děkuji za poslaní té normy, budu se podle ní řídit.

Offline

 

#7 11. 05. 2016 22:43

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zalomení rovnice - správnost zápisu

↑ Prochycz: také děkuji, aktivit je opravdu hodně (pokud bude něco třeba z normy, tak se ozvi, prosím, v tématu - převyprávím, mám dokonce 2 tisky - v jednom chybělo barevné vyznačení, tak mi poslali ještě jednou po opravě :-))

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson