Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 06. 2017 15:22

breza
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

výpočet počtu volně ložených kostek v prostoru

Ahoj,
budujeme s kamarády molitanovou jámu do který se skáče. Jsou v ní volně ložené kostky(nejsou srovnané) o velikosti X (zpravidla 15-20cm) a jáma je velká Y (asi 25metrů krychlových). Neznáte někdo vzorec kolik takových kostek bude potřeba aby se jáma naplnila? Předem děkuji za každou radu.

Offline

 

#2 04. 06. 2017 18:38

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: výpočet počtu volně ložených kostek v prostoru

Zdravím,

předpokládám, že výpočet počtu kostek pro plné a pořádné (srovnané) uložení kostek o zadaném objemu do jámy o zadaných rozměrech nebude problém. Pokud jde o volnější uložení kostek, můžete vyzkoušet nějakou krabici, kterou naplníte způsobem, jak vám vyhovuje (volně nasypete kostky) a vypočtete poměr objemu nasypaných kostek k celkovému objemu krabice.

Jinak nevím, jak dostatečné bude takové tlumení, aby nebylo riziko úrazu (zejména, pokud se předpokládá nejen doskok, ale i nějaký neřízený dopad). Viděli jste někde něco podobného? Děkuji za upřesnění.

Přesunula jsem do "Dotazů pro praxi".

Offline

 

#3 05. 06. 2017 15:40

check_drummer
Příspěvky: 4637
Reputace:   99 
 

Re: výpočet počtu volně ložených kostek v prostoru

Ahoj. Zajímalo by mě, kolik to experimentálně vyjde, tj. kolik procent bude tvořeno vzduchem při náhodném naházení kostek do jámy.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Online

 

#4 05. 06. 2017 22:25

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: výpočet počtu volně ložených kostek v prostoru

↑ check_drummer:

Zdravím,

určitě by se dalo využit bohaté zkušenosti se sběrem kostek po podlaze a házením do krabice (materiál mám a nejspíš o víkendu zrealizuji). Předpokládám, že velký vliv (při stejných rozměrech) bude mít tření povrchů a molitanové budou mít horší tendenci směrovat k pořádku a řádu.

Odhaduji dobře, že maximální objem, který mohou zabírat kostky (tvaru krychle) se vytvoří tak, že každou kostku postavíme na vrchol a další se bude dotýkat ve vrcholech tak, že vzdálenost mezi vrcholy je rovna tělesové uhlopříčce. Nebo je i horší situace? Minimální pro stejný počet kostek je jasný. Teď jsem nepopsala krabici (tam by to bylo naopak - pro první případ uložíme minimální počet kostek, pro druhý maximální).

Uložení sfér je dosti známy problém, věnoval se někdo také uložení kostek? Děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson