Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 17. 06. 2009 12:33 — Editoval O.o (17. 06. 2009 12:42)

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Integrál - Záměna mezí

Ahoj -),

   byl jsem na zkoušce a měl jsem tam takový integrál, který se mi nepodařilo vyřešit.

$  \int_{\frac{1}{2}}^1 \left( \int_1^{2y}\frac{sin(x-4)}{x}dx \right)dy  $

Měl jsem zakreslit integrační obor, zaměnit meze a poté integrovat.

Zaměnil jsem tedy meze asi takto:

$  1 \le x \le 2y \nl \frac{1}{2} \le y \le 1 \nl \ \nl \text{Zamena mezi na:} \nl 1 \le x \le 2 \nl \frac{1}{2}x \le y \le 1 \nl  $

Integrál jsem tedy přepsal na a pokračoval s úpravou:

$  \int_{1}^{2}{ \left ( \int_{\frac{1}{2}x}^{1}{\frac{sin(x-4)}{x}dy} \right ) } dx=\int_{1}^{2}{ \left[ \frac{sin(x-4)}{x} \left( \int_{\frac{1}{2}x}^{1}{dy} \right ) \right ] dx}=\int_{1}^{2}\frac{sin(x-4)}{x} \left [ 1-\frac{1}{2}x \right ] dx=-\frac{1}{2} \int_{1}^{2}{sin(x-4)dx}+\int_{1}^{2}\frac{sin(x-4)}{x}dx  $

No a ten druhý integrál co mi vznikl nějak neumím vyřešit. Přemýšlel jsem nad Per Partes, ale do toho jsem se dost zamotal a došel čas.

Neporadil by mi prosím někdo, jak na to?

Děkuji

EDIT: Editoval jsem zápis, trochu mi ujel tex, ale teď už by to mělo vypadat snad ok.

Offline

 

#2 17. 06. 2009 13:01 — Editoval musixx (17. 06. 2009 13:03)

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Integrál - Záměna mezí

Možná naivně, ale na čitatel bych použil "vzoreček" a pak Sine integral a Cosine integral (jsou to funkce horní/dolní meze, takže chtěný integrál je rozdíl dvou funkčních hodnot). Výsledek to dá, ale analýzou jsem se nikdy nezabýval moc do hloubky - třeba bude někdo jiný vidět i jiný, snažší postup.

Offline

 

#3 18. 06. 2009 12:38

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: Integrál - Záměna mezí

↑ musixx:

Díky moc,

   teď se snažím se tím nějak prolouskat. Jen neznal by někdo ještě nějaký jiný způsob? My jsme se Sine itnegral a Cosine integral (viz. výše) vůbec jako způsob neučili, ani nezmiňovali, tak mne jen zajímá, jestli by to šlo i jinak? Bylo to ve zkoušce a nějak se to vyřešit dát musí, nebo ne?

Děkuji

PS: musixx: bylo by možné, že je ten integrál neřešitelný, kdybych se pohyboval jen na reálných číslech (jen jsem v rychlosti nahlédl na tvé odkazy a viděl jsem tam imaginární čísla, tak mne to jen zajímá :-))? Díkx

Offline

 

#4 18. 06. 2009 12:47 — Editoval musixx (18. 06. 2009 12:57)

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Integrál - Záměna mezí

↑ O.o: Co je to "řešitelný integrál"? Chápu-li správně, jak to myslíš, tak odpověď je 'ne'. Jedna věc je jistota, že uvažovaný určitý integrál s reálnými mezemi bude opět reálné číslo (uvažovaná funkce je na libovolném uzavřeném intervalu [EDIT: neobsahujícím nulu] spojitá a ohraničená). Jiná věc je, jak tohle číslo zapsat. Nekonečný součet, součin, funkční hodnota nějaké transcendentní funkce, atd. Pokud se v zápise objeví třeba nějaké imaginární jednotky, můžeme si být jisti, že při vyčíslení by "vypadly" - třeba jako v případě tří různých reálných kořenů kubického polynomu hledaných pomocí Cardanových vzorců. Tak to je, ale třeba se opravdu ještě vyjádří nějaký vzdělanější analytik ke způsobu, jak na takový integrál.

Offline

 

#5 18. 06. 2009 12:53

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Re: Integrál - Záměna mezí

O.o napsal(a):

↑ musixx:
Bylo to ve zkoušce a nějak se to vyřešit dát musí, nebo ne?

Klidne tam mohl mit ucitel preklep, nekdy se to stava a musi se to potom zohlednit pri opravovani.

Offline

 

#6 18. 06. 2009 14:28 — Editoval Rumburak (18. 06. 2009 15:53)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Integrál - Záměna mezí

Jednou z možností by bylo vyjádřit fci sin (a v důsledku toho i příslušný integrál) řadou, například (i když netvrdím, že nejobratněji):
$ \sin \, t \,=\,\sum_{n=0}^{\infty}\,\frac {(-1)^n}{(2n + 1)!}\,t^{2n + 1}$ , t = x - 4 :

$\int_{1}^{2}\frac{sin(x-4)}{x}\text{d} x = \int_{1}^{2}\frac{1}{x}\sum_{n=0}^{\infty}\,\frac {(-1)^n}{(2n + 1)!}\,(x-4)^{2n + 1}\text{d} x = \int_{1}^{2}\sum_{n=0}^{\infty}\,\frac {(-1)^n}{(2n + 1)!}\,\frac {(x-4)^{2n + 1}} {x}\text{d} x = $
$=\sum_{n=0}^{\infty} \,\int_{1}^{2}\,\frac {(-1)^n}{(2n + 1)!}\,\frac {(x-4)^{2n + 1}} {x}\text{d} x = \sum_{n=0}^{\infty} \,\frac {(-1)^n}{(2n + 1)!}\,\int_{1}^{2}\frac {(x-4)^{2n + 1}} {x}\text{d} x = \sum_{n=0}^{\infty} \,\frac {(-1)^n}{(2n + 1)!}\,I_{2n+1}$,
kde
(1)             $I_m = \int_{1}^{2}\frac {(x-4)^{m}} {x}\text{d} x$.
Záměna sumy a integrálu je korektní, neboť řada konverguje lokálně stejnoměrně v R a integruje se přes omezený interval.
Zbývá vyjádřit integrál I_m. Substitucí x - 4 = y obdržíme
$I_{m+1} = \int_{-3}^{-2}\frac {y^{m + 1}} {y + 4}\text{d} y = \int_{-3}^{-2} (y^{m} -\frac {4y^{m}} {y + 4}\,)\text{d} y = \frac {(-2)^{m+1}-(-3)^{m+1}}{m+1}\,-\,4I_m$,
což dává rekurentní vztah pro posloupnost (I_m). EDIT: Snadno nahlédneme, že $I_0 = \ln \,2$.
Výpočet integrálu jsme tak převedli na řešení diferenční rovnice a součet řady - dál jsem to zatím nepočítal.

Offline

 

#7 18. 06. 2009 14:51

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: Integrál - Záměna mezí

↑ musixx:
↑ Rumburak:
↑ kaja(z_hajovny):

Díky moc vám všem.

Na škole až tak podrobně řešení integrálů tedy neřešíme, tak jen zírám na převedení na součet, vypadá to zajímavě.

Možná jsme, ale špatně zaměnil meze a mělo to vyjít nějak lépe, co myslíte?

Offline

 

#8 18. 06. 2009 15:13

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Re: Integrál - Záměna mezí

meze jsou zamenene dobre.

Offline

 

#9 18. 06. 2009 15:42

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Integrál - Záměna mezí

↑ O.o:
Problém není v mezích, ale v tom, že příslušná primtivní funkce se nedá vyjádřit "v uzavřeném tvaru" pomocí běžně známých funkcí.

Offline

 

#10 19. 06. 2009 00:48

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: Integrál - Záměna mezí

↑ kaja(z_hajovny):
↑ Rumburak:

Ještě jednou díky, tak já se půjdu mrknout do školy a optat se na to, abych věděl, jak se tam ěnco takového dostalo :-).

Offline

 

#11 25. 08. 2011 21:44

Popky13
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Integrál - Záměna mezí

Ahoj,
mohl bych se zeptat, jak přesně se meze u těch integrálů přeměnily, když se otočilo jejich pořadí?
Pokud by to šlo, hodil by se mi podrobnější a obecnější výklad.

Předem moc děkuju.

Offline

 

#12 25. 08. 2011 22:23

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Integrál - Záměna mezí

↑ Popky13:

Zdravím,

kolega ↑ O.o: studoval z těchto materiálů (klik na prohlížení online. Meze zaměnil hned v 1. příspěvku. Celé téma se ale točí okolo výpočtu pravděpodobně nepřesného zadání. Tedy toto téma není příliš vhodné jako vzorové, co se tyče záměny mezí.

V tomto tématu jsme zaměňovali něco jednoduššího a je odkaz na materiál.

Zakládej si prosím vlastní téma (případně s odkazem na jiné, které zaujalo) + odkaz na váš materiál (co v něm není jasné ohledně záměny mezi?). Zde už prosím nepokračuj.

Děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson