Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 08. 2017 21:00

Pritt
Příspěvky: 394
Pozice: student
Reputace:   19 
 

Plošný integrál - Gaussova-Ostrogradského věta

Pěkný páteční večer,
narazil jsem příklad, se kterým nemůžu hnout. Při výpočtu plošného integrálu se má využít G-O věta, avšak nemůžu najít tu správnou parametrizaci.

Jde o výpočet následujícího integrálu,

$\int \int_S (x-y+z, y-z+x, z-x+y)d \mu_s(x,y,z)$,

kde $S = \{ \vec{x} \in \mathbb{E}^3 : |x-y+z| + |y-z+x| + |z-x+y| = 1\}$

a pro upřesnění (stručné) znění G-O věty:

$\int \int_S \vec{F}(\vec{x})d \mu_s(\vec{x}) = a \int \int \int_V div(\vec{F}(\vec{x}))d(x_1, x_2, x_3), \;\; a \in \{-1, 1\}$

kde $V \subset \mathbb{E}^3$ je omezená oblast a $\bar{S} = bd(V)$ tedy uzávěr S je hranice V.

Tzn. $V = \{ \vec{x} \in \mathbb{E}^3 : |x-y+z| + |y-z+x| + |z-x+y| < 1\}$

Možná to bude jednoduché, ale nenapadá mě, jak určit parametrizaci bez toho, aniž bych si absolutní hodnotu v množině V rozepisoval do všech možných variant...

Výsledek integrálu má být roven jedné.

Stačilo by jenom malé nakopnutí, děkuji.

Offline

 

#2 21. 08. 2017 11:38 — Editoval Rumburak (21. 08. 2017 11:38)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Plošný integrál - Gaussova-Ostrogradského věta

↑ Pritt:

Ahoj.

Myslím, že tuto práci s integrační  množinou by mohla usnadnit substituce


                              $[u, v , w] = [x-y+z,  y-z+x ,  z-x+y]$ .

Offline

 

#3 21. 08. 2017 15:49

Pritt
Příspěvky: 394
Pozice: student
Reputace:   19 
 

Re: Plošný integrál - Gaussova-Ostrogradského věta

↑ Rumburak:

Děkuji za nápad, pokud tedy mám substituci

$[u, v , w] = [x-y+z,  y-z+x ,  z-x+y]$

Spočtu jakobián

$\Delta_{J^{-1}} = \det  (\dfrac{D(u, v, w)}{D(x,y,z)}) = \det\begin{pmatrix} 1 & -1 & 1\\1 & 1 &-1 \\-1& 1 & 1 \end{pmatrix} = 4$

Z toho plyne, že jakobián inverzní funkce bude $\Delta_J = 1/4$

Nejdříve tedy použiji Gaussovu větu a poté provedu substituci:

$I = \iint_S (x-y+z, y-z+x, z-x+y)d \mu_s(x,y,z) = \iiint_V 3 d\mu(\vec{x}) = \iiint_{\vec{\phi}^{-1}(V)} 3\cdot \frac{1}{4} d(u,v,w)$

Poté jsem si tedy množinu $\vec{\phi}^{-1}(V)$ rozdělil na 4 podmnožiny a ty popisoval zvlášť.
$\vec{\phi}^{-1}(V) = \{ (u,v,w) \in \mathbb{E}^3 : \lvert u \rvert + \lvert v \rvert + \lvert w \rvert < 1\}$

Jsou to tyto podmnožiny
$A) \nl u \in (0,1) \nl v \in (0, 1 -u) \nl w \in (u+v-1, 1-u-v) \nl B) \nl u \in (0,1) \nl v \in (u-1,0) \nl w \in (u-v-1, 1-u+v) \nl C) \nl u \in (-1,0) \nl v \in (0, u+1) \nl w \in (-u+v-1, 1+u-v) \nl D) \nl u \in (-1,0) \nl v \in (-u-1, 0) \nl w \in (-u-v-1, 1+u+v) $

Tedy
$I = \frac{3}{4} \Bigg( \iiint_A1 d(\vec{u}) + \iiint_B 1d(\vec{u}) + \iiint_C 1d(\vec{u}) + \iiint_D 1d(\vec{u}) \Bigg)$

Po několika úpravách jsem dostal

$I = 4$

Problém je, že výsledek měl být $I = 1$. Tak a kde je teď chyba? Ve výsledku, nebo mám špatně udělanou parametrizaci, nebo v oněch úpravách při výpočtu? Zatím jsem ji nenašel, byl bych vděčný, kdyby se na to někdo mrknul..

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson