Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 03. 2010 16:11 — Editoval Honza Matika (10. 03. 2010 16:11)

Jan Jícha
Veterán
Místo: Plzeň/Mnichov
Příspěvky: 1801
Škola: ZČU - FST - KMM
Pozice: Safety Engineer
Reputace:   74 
Web
 

Aminokyseliny

Dobrý den, mám dotaz. Kde bych našel racionální vzorce všech aminokyselin? Děkuji

Offline

 

#2 10. 03. 2010 17:32

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Aminokyseliny

↑ Honza Matika:

Zdravím,

to jste hodně zlobili :-)

povinně musíme umět 20 - snad tady jsou vzorce rozděleno typově - v každém dílu tabulky vezmeš základ a přidávaš skupiny nebo vazby. Sumární jsem našla zde - je třeba se orientovat podle mezinárodní značky (Gly, Ala apod), ale to snad není potřeba.

Případně se ozví, zda to stačilo a hodně zdaru.

Offline

 

#3 11. 03. 2010 22:42

Jan Jícha
Veterán
Místo: Plzeň/Mnichov
Příspěvky: 1801
Škola: ZČU - FST - KMM
Pozice: Safety Engineer
Reputace:   74 
Web
 

Re: Aminokyseliny

↑ jelena:

Moc Vám děkuji, snad to zítra dám. Mám jich umět naštěstí jen 10 (vybral jsem si: Glycin, Alanin, Valin, Leucin, Lysin, Tyrosin, Serin, Kyselina Asparagová, Isoleucin, Threonin)

Jen mám dotaz, Tyrosin jsem pojmenoval: Kyselina alfa amino beta gamma hydroxy fenyl propanová, je to správně?

Offline

 

#4 12. 03. 2010 00:28

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Aminokyseliny

↑ Honza Matika:

zcela nezbytná znalost - nějaká báseň nazpamět by byla více užitečná :-)

pojmenování - alfa, beta... označujeme pouze pro umístení aminové skupiny, myslím, že pro ostatní substituenty se to nepoužívá a běží zároveň čislování 1, 2, 3 od C karboxylové skupiny. Proto bych pojmenovala:

Kyselina 2-(alfa-amino)-3-(4-hydroxyfenyl)propanová nebo jen alfa-amino-3-(4-hydroxyfenyl)propanová.

Ať se to zítra podaří.

Offline

 

#5 12. 03. 2010 15:29

Jan Jícha
Veterán
Místo: Plzeň/Mnichov
Příspěvky: 1801
Škola: ZČU - FST - KMM
Pozice: Safety Engineer
Reputace:   74 
Web
 

Re: Aminokyseliny

↑ jelena:

Jo děkuji, test se podařil. Ale my to nečíslujeme klasicky 1, 2, 3 ...  Například u Valinu máme název: Kyselina alfa amino beta metyl butanová...

Offline

 

#6 12. 03. 2010 16:10

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Aminokyseliny

↑ Honza Matika:

Děkuji za zprávu :-)

názvosloví - poslední aktualizace českého názvosloví se měla maximálně přibližit IUPAC a mám za to, že řecká písmena měla být pouze pro pozici aminové skupiny, ostatní pozice hlavního řetězce se čisluji stejně jako jiné uhlovodíky, akorat je ještě přihlíženo ke vzájemné poloze aminové a karboxylové skupiny. Navíc v označení se musí projevit i chiralita.

Úrčitě bych název nedělila pomocí mezer, musí být použito pomlček.

Ale oslovím ještě kolegu O.o - měl by mít za sebou biochemii - tak nám snad povypráví, co je nového (vysvětluje velmi pěkně, potřebovala jsem něco vysvětlit ke strukturním vzorcům - dostalo se mi velmi srozumitelného vysvětlení, kolegovi děkuji :-)

Offline

 

#7 12. 03. 2010 19:51 — Editoval O.o (12. 03. 2010 19:57)

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: Aminokyseliny

↑ jelena:

Zdravím =),

   odpovím ti sem místo mailu.


↑ Honza Matika:

Ta řecká písmena jsou trochu zvláštní, přikláním se k radě od jeleny.
Tady by ale spíš pomohl organický chemik, zkusím trochu suplovat (viz. níže).

Když používáš řecká písmena, tak se to u karboxylových kyselin odvíjí právě od karbox. funkce, proto jelena zmiňuje označení alfa jen pro amino skupinu (případně i pro další substituenty!).
Př:
$ \dots -C^3H_3 - C^2H_2 - C^1OOH$
Označení úhlíku jsem volil číslem jako exponent.
druhý úhlík má řecky označení alfa, třetí úhlík beta, dáel to jde dle abecedy s tím, že poslední úhlík je vždy značen písmenem omega.
(Pozn. prosím pokud jste se učili jinak číslovat karbox. kyseliny (první ulíhk ne v karboxylové skupině, ale až další), tak se používá obojí - každé má jiné odůvodnění a jiné místo uplatnění, ale je obojí správně.)

Nevím, jak moc se chemii chceš věnovat nebo ne, ale dal bych být tebou přednost AMK: Val, Leu, Ile, Phe, Trp, Lys, Met, Thr, His, Arg   -   je jich také deset a u těchto je důležité, že se považují za esenciální (Arg pouze u novorozenců), což se jak oznalost může v chemii i na SŠ hodit a nakonec, budeš alespoň vědět, o čem to v těch reklamách tolik mluví (velmi oblíbené v posledních pár letech) :).


PS:
Jelena ti neposkytla vzorce všech AMK, ale pouze 20 kódovaných AMK, další AMK, které existují je nepřeberné množství a abych ještě trochu rozšířil Jeleny první příspěvek, tak celkem je 22 kódovaných AMK.

PPS: AMK = aminokyselina(y)


OT:

↑ jelena:

Kdyby se daná sekce někdy založila, rád vypomohu, jak bude čas. Link na tema, který jsi mi poslala jsem průběžně sledoval, sice se nepřihlásím, ale stále ještě tento web navštěvuji ;-).
Ani jsem nečekal, tak dlouhý výčet s tolika odkazy. Abych trochu uvedl na pravou míru, tak bych rád na magistra změnil zaměření z biochemie (respk. biomed. inž.) na molekulární inženýrství. Ještě se stále rozhoduji, protože co se týká molekulárního inž., tak stále nemám dostatek informací, respk. už jsem nějaké získal, ale dnes mne vyděsila známá, že tam se jde studovat jen, když jsi "bedna", tak nevím. Kdybys znala někoho v oboru, tak se mi můžeš klidně poptat, o čem to tak je, další pohled určitě neublíží :-).
Až slečna dcera dokončí práci, nebo budou volné návrhy, tak očekávám mail s odkazy, abych viděl, jak její výrobek (bude) vypadá.

Offline

 

#8 12. 03. 2010 20:21 — Editoval Honza Matika (12. 03. 2010 20:21)

Jan Jícha
Veterán
Místo: Plzeň/Mnichov
Příspěvky: 1801
Škola: ZČU - FST - KMM
Pozice: Safety Engineer
Reputace:   74 
Web
 

Re: Aminokyseliny

↑ O.o: ↑ jelena: Děkuji vám za odpověď. Chemii budeme probírat do hloubky, máme jí do čtvrťáku, takže se rád něco přiučím (nejlepší by bylo, kdyby tu byla ta sekce s chemií :)

Offline

 

#9 12. 03. 2010 20:32

7867088
Příspěvky: 232
Reputace:   
 

Re: Aminokyseliny

↑ Honza Matika:nebo zkus pyroforum.org/forum - je tam i sekce obecná chemie

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson