Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 03. 2010 17:28

sanr
Příspěvky: 77
Reputace:   
 

magnet.p

Mám problém, nějak nevím co tam po mě chcou , díky za pomoc
http://forum.matweb.cz/upload/1269188911-magnet.JPG

Offline

 

#2 21. 03. 2010 19:14

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: magnet.p

↑ sanr:
Zkus prostudovat toto


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#3 28. 03. 2010 15:03

sanr
Příspěvky: 77
Reputace:   
 

Re: magnet.p

Tak asi tak by to mělo být ne?
http://forum.matweb.cz/upload/1269781390-mjede.JPG

Offline

 

#4 29. 03. 2010 20:41

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: magnet.p

↑ sanr:

Bude to jinak. Opět se podívej na studijní text, na který odkazuje Zdenek1. Konkrétně na vztah (24), který platí pro vodič konečné délky. U magnetické intenzity platí princip superpozice, takže můžeme spočítat magnetické pole zvlášť pro obě polopřímky vodiče rozdělené v bodě jejich zalomení a pak sečíst. Podle vztahu (24) v uvedeném studijním textu je hodnota magnetické intenzity úsečky dána vztahem

$H = \frac{I}{4 \pi r} (Sin \beta_1-Sin \beta_2)$

Pro případ polopřímkového vodiče (kraji vodiče, který je v nekonečnu, uvažujeme že svírá úhel 90 stupňů s průvodičem) tedy bude vypadat vztah v našem případě takto

$H = \frac{I}{4 \pi r} (1+ Sin \frac{\pi-\alpha}{2})$

Úhel mimochodem beru v radiánech. Úvahu o tom, jak jsem na ten úhel přišel rozepisovat nebudu. Stačí si pořádně přečíst, co ty úhly beta ve vztahu (24) znamenají a trochu se nad tím geometricky zamyslet.

Tím tedy máme spočítanou hodnotu pro jednu polopřímku. Pro druhou to musí vyjít stejně, protože je to symetrická situace. Výsledná H tedy bude mít hodnotu

$H = \frac{I}{2 \pi r} (1+ Sin \frac{\pi-\alpha}{2})$

Ale také pozor na jednu věc. r není rovno a. r je kolmá vzdálenost k vodiči, kdežto a je vzdálenost od zalomení vodiče, čili platí

$r = a Sin \frac{\alpha}{2}$

Takže výsledek bude

$H = \frac{I}{2 \pi a Sin \frac{\alpha}{2}} (1+ Sin \frac{\pi-\alpha}{2})$

Chceme-limagnetickou indukci, stačí přenásobit permeabilitou

$B = \frac{\mu I}{2 \pi a Sin \frac{\alpha}{2}} (1+ Sin \frac{\pi-\alpha}{2}) = \frac{\mu I}{2 \pi a Sin \frac{\alpha}{2}} (1+ Cos \frac{\alpha}{2})$


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#5 29. 03. 2010 22:46

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: magnet.p

↑ sanr:
Souhlas s ↑ rughar:. Po určitém hraní si s goniometrickými funkcemi lze upravit na:
$B \ = \ \frac{\mu_0 I}{2 \pi a} \cdot \frac{1+ \cos \frac{\alpha}{2}}{\sin \frac{\alpha}{2}} \ = \ \frac{\mu_0 I}{2 \pi a} \ \cdot \ \mathrm{cotg}{\frac{\alpha}{4}}$
Po dosazení
$B \ = \ 481,3 \ \mu T$

Offline

 

#6 30. 03. 2010 01:43 — Editoval medvidek (30. 03. 2010 02:34)

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: magnet.p

↑ sanr:
Úloha 4:

Vzorec pro kruhovou proudovou smyčku je "učebnicový":
$B_1=\frac{\mu_0 I}{2r}$

Vzorec pro čtvercovou smyčku lze odvodit například tak, že navážeme na výpočet pole pro přímý úsek vodiče uvedený zde http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=15879
$B^' = \frac{\mu_0I}{4\pi R} \cdot \frac{L}{\sqrt{L^2 + R^2}}$,
kde $R$ je kolmá vzdálenost od přímého úseku vodiče a $L$ je délka úseku vodiče (viz obrázek v daném tématu).
Rozdělíme-li čtvercovou smyčku o délce strany $a$ na 8 stejných přímých úseků o délce $a/2$, můžeme použít vzorec pro $B^'$ na každý z těchto úseků, přičemž $R=L=a/2$. Po dosazení za R a L a vynásobení 8 dostaneme pro čtvercovou smyčku o straně $a$ následující vztah
$B_2=\frac{2 \sqrt 2 \mu_0 I}{\pi a}$.

Nyní stačí správně dosadit rozměry smyček do vzorců pro $B_1$ a $B_2$ a výsledky porovnat.
Magnetická indukce bude nejmenší ve velké kruhové smyčce a největší v malé kruhové smyčce.
Poměr velikostí mag. indukce od nejmenší po největší je $1 \ : \ \frac{4}{\pi} \ : \ \sqrt 2$.


EDIT: úprava odkazu

Offline

 

#7 30. 03. 2010 02:07 — Editoval medvidek (30. 03. 2010 02:15)

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: magnet.p

↑ sanr:
Úloha 5:

U cívky by bylo na místě upřesnit, kde v ose cívky má být pole vypočteno (uprostřed, na koncích nebo někde jinde). Předpokládejme ale, že nás zajímá pouze střed cívky, protože tam je mag. indukce největší.

Pro tak úzkou a dlouhou cívku resp. toroid by měly být výsledky téměř stejné. Vyšlo mi
5a) toroid
$B=\frac{N \mu_0 I}{l}= 6,2832 \ mT$, kde $l=1 \ m$ je obvod v ose toroidu (délka zkroucené cívky).
5b) solenoid
$B=\frac{N \mu_0 I}{\sqrt{l^2+4r^2}}= 6,2819 \ mT$

Offline

 

#8 30. 03. 2010 17:19

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: magnet.p

Napadlo mě ještě k úloze 4.

Úloha lze řešit tím, že mám-li vodič tvořen rovinnou křivkou, pak magnetickou indukci v počátku souřadnic (požívám polární souřadnice) je dán vztahem

$B =\int_0^{2 \pi} \frac{\mu I}{4 \pi r}d \phi = \frac{\mu I}{4 \pi } \int_0^{2 \pi} \frac{1}{r}d \phi $

Integraci provádíme podél úhlové souřadnice, přes kterou "sčítáme" převrácenou hodnotu vzdálenosti vodiče od bodu, kde magnetickou indukci počítáme. Z tohoto nutně plyne následující. Mám-li první vodič uzavřenou křivku a druhý, který je také uzavřenou křivkou a je "uvnitř" prvního vodiče (je jím jakoby omezen), pak ten první (větší) bude určitě dávat do bodu, který je uvnitř obou vodičů menší magnetickou indukci. To proto, že pro všechna $\phi$ je hodnota 1/r u většího vodiče menší. Musí tedy být menší i po integraci, vzhledem k tomu, že u obou vodičů integrujeme přes stejný interval. Je to poměrně dobře představitelné, snad jsem to popsal srozumitelně.

Odtud tedy ihned plyne, který vodič bude mít vyšší a který nižší magnetickou indukci uprostřed závitu. Tato myšlenka lze použít na zcela libovolné uzavřené rovinné smyčky. Nemusí to být žádný symetrický případ typu kruh, čtverec a není třeba si dohledávat pro tyto tvary konkrétní vzorečky a magnetickou indukci přímo počítat.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#9 05. 04. 2010 16:54

sanr
Příspěvky: 77
Reputace:   
 

Re: magnet.p

díky za rady, zkusil sem si další ale jde to špatně

http://forum.matweb.cz/upload/1270479243-bb.JPG

Offline

 

#10 10. 04. 2010 21:17 — Editoval sanr (10. 04. 2010 21:38)

sanr
Příspěvky: 77
Reputace:   
 

Re: magnet.p

mohl by mi někdo pomoct PLS, tyto poslední příklady mi nějak nejdou , ta 5. otačivý moment působí na kruhový závit - tam by měla být potenciální energie největší v tom případě a- jenže je to 90° - cos 90°=0 a když je Ep=- I pi r^2 (mí)o H cos(fí), tak mi vychází že je naopak případ c největší Ep ,nějak v tom plavu, dik za rady

toto je dalsi taky maras
http://forum.matweb.cz/upload/1270928279-gg.JPG

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson