Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
zdravim vsechny,
letos budu maturovat, tak hadam ze me tu jeste hodnekrat uvidite;)
mam problem vyresit nasledujici rovnici:
takle presne to je v zadani(polak, stredoskolska matematika v prikladech 2. dil). v reseni je napsano ze a
, ale ja nemuzu najit zpusob jak se k tomu dostat, spis bych rek ze a1 = x a q nevim cemu. je mozny ze to je spis chyba tisku?
Offline
↑ Alesak:
Urcite je zadani v poradku - nema byt (n-1) v mocnine nad sin? Mocnina 2(n-1)?? Pak by to davalo smysl, jeste n by melo zacinat od 1, ale to je zrejme preklep pod znakem sumy. ?
Offline
hmm, v knizce to je jak sem napsal, ale nejspis to bude preklep.
spravne to je asi
coz se rovna
z cehoz vyleze
a po uprave
puvodne sem si myslel ze to je preklep, ale nebyl sem si jistej jestli s tim nejde neco delat. dik.
Offline
↑ Alesak:
Chceme-li scitat nekonecnou geometrickou radu, musi byt splnena podminka, ze jeji kvocient q splnuje vztah |q|<1. V tomto pripade je
q=(sin(x))^2.
Resime tedy nerovnici
|sin(x)|^2<1.
Z vlastnosti funkce sin(x) vime, ze budou "prekazet" pouze hodnoty x takove, ze sin(x)=1 nebo sin(x)=-1. Tyto hodnoty x je treba vyloucit (pro snadnost prenechavam zajemci). Pro vsechny zbyvajici hodnoty x je pak mozne pouzit znamy vzorec pro soucet nekonecne rady, jak je uvedeno vyse. Nyni lze resit zadanou rovnici.
Pro vyloucene hodnoty x je pak zapotrebi zkoumat konvergenci rady puvodni. V obou pripadech bude ale divergovat (dostaneme totiz formalne soucet 1+1+1+...).
Dale bych chtel upozornit na to, ze lze secist i radu
Navic plati
Posledni rada se pak da pro kazde prirozene K secist v uzavrenem tvaru (predevsim pak pomoci metod koplexni analyzy, coz spada absolutne mimo ramec matematiky SŠ). Limitnim prechodem K --> +oo bychom pak dostali (existuje-li v zavistlosti na x) soucet nekonence rady v zadani. Tato rada vsak bude skoro vsude divergovat, jak je patrno z vlastnosti goniometricke funkce cos(x).
Osobne se priklanim k preklepu, jak jiz bylo uvedeno. Mnou uvedena informace je tedy spise pro zajmece o reseni ulohy uvedene v puvodnim prispevku #1.
Offline
dik. kdyz uz sme u tech rad, zajimalo by me, existuje nejakej lepsi a obecnejsi zpusob jak pro prvnich n cisel secist skoro libovolnou radu? treba pro , sem nasel odvozeni tady, ale neslo by to nejak obecnejs? a co treba n^3 nebo 2^n? da se to nejak stredoskolsky resit?
Offline
... konecna geometricka rada
... odvozeni je o neco tezsi nez v pripade sumandu k^2, ale da se provest. SŠ metody jsou trochu tezkopadne. Na VŠ je to lepsi; v nejvetsi obecnosti lze totiz uvazit platnost tzv. Euler-Maclaurinovy sumacni formule.
Offline
Stránky: 1