Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Nevíte prosím někdo, jak má simplexovka pokračovat, když mi vypíše řešení, které porušuje omezující podmínky, konkrétně mám pro proměnnou x1, x1=<1 a ve vysledku x=11/3.
Problém mi nastavá v simplexově algoritmu ve chvíli, když jsem zvolil pivota (vstupní a výstupní proměnné určeny), ale pod pivotem (ve stejném sloupci) je záporná hodnota - tudíž abych místo té záporné hodnoty dostal 0 tak k tomu řádku přičitám řádek s pivotem, ale právě protože že přičítám a ne odečítam, tak se ve slouci s podmínkami mi hodnota pro daný řádek( ten s tou zápornou hodnotou) vzroste pro danou proměnnou její hodnota přes původní omezení.
Nevíte jak vyřešit tento problém.
Předem dík.
Offline
Vidim, ze k tomuto prispevku je hlucho, tak se ptam - mas konkretni ulohu k reseni nebo ladis program na vypocet obecne?
Pokud je konkretni uloha, tak posli, prosim, zadani, zadala bych ho do programku (ktery je v rustine :-) http://www.dep805.ru/cgi-bin/simplex/sim_init.cgi
Jinak http://algos.inesc.pt/lp/ - tady je jeste moznost v anglictine, ale, zda funguje, to nevim, je to odkaz odsud http://www.fi.muni.cz/~hlineny/Teaching … text07.pdf
Ja jsem totiz pouzitim simplexu cvicila pouze takove jednodussi priklady dalkaru-ekonomu, kdy se to pocitalo rucne, tak jsem to ted zkousela zadat do programku - hlasilo, pokud byla spatne zvolena baze, tak jsem menila bazovou promennou, az to bylo vypocitano.
Jinak moje materialy rikaji, ze vyskyt zaporneho koeficientu znaci, ze uloha nema optimalni reseni. Je to mozne predpokladat i ve tvem pripade?
Mam jeste nejake odkazy - nevim, jak to pomuze :-( Linearni programovani znam jen z doslechu.
At se to podari
Offline
Díky moc,
Skvělé odkazy, projel jsem svá vstupní data danou webovou aplikací a jim vychází správný výsledek.
Problém je v tom, že daná úloha:
max: 49x1 + 39 x2+69x3 + 169 x4+169x5;
c1: 27x1 + 33 x2+67x3 + 67 x4+67x5 <= 400;
3x1 + 4x2+6x3 + 21 x4+16x5 <= 25;
x1 <= 1;
x2 <= 1;
x3 <= 1;
x4 <= 1;
x1 >= 0;
x2 >= 0;
x3 >= 0;
x4 >= 0;
má takovéto dvojité omezení na každou svou proměnnou a z výpisu té webové aplikace jsem usoudil, že používají dvoufázovou simplexovu metodu, nevíte proč? Já myslel, že ta je potřeba pouze pokud v omezeních máme konstantu s minusem(nebo omezení z druhé strany).
Neznal byste někdo postup u té dvoufázové metody - pro tuto úlohu nebo obecně pro úlohu s omezenými proměnnými shora i zdola.
Offline
http://www.math.toronto.edu/mpugh/Teach … 6_04/bland
tady vyucujici nazorne na prikladu vysvetluje pouziti Blandova pravidla (nejdriv zamerne dela chybne rozhodnuti a pak to odstranuje pouzitim pravidla Blanda - vykladam si to tak, ze pouziti tohoto pravidla ma ochranit pred problemem "zaseknuti" a nenalezeni resenia zajisti, ze pocet kroku reseni bude konecny.
Pokud mame moznost se rozhodovat (za jinak stejnych podminek), kterou promennou volime za bazovou, tak si vybereme tu, co ma mensi index.
Jinak ten tvuj priklad jsem vlozila zde http://people.hofstra.edu/Stefan_waner/ … mplex.html vlozila jsem podle vzoru, musela jsem pouzit promenne x, y, z, w, v (misto promennou s indexem) a vypocitalo to - dole vypisuje i jednotlive tabulky po upravach (v okne se tabulka zobrazuje s posunem sloupcu, jelikoz je tam hodne promennych, ale je to jasne a po prekopirovani je to videt dobre:-). Zkousela jsem to s omezenim a bez omezeni, vychazi to jinak - muzes zkouset (rozdil je v tom, ze pokud nedam omezeni do 1, tak, optimalni hodnota se dostava k 8, coz neni povoleno).
Jinak v materialech pisou, ze pokud mame oboustranne omezeni, tak bud pocitame normalne a porad kontrolujeme, zda to, co vychazi jeste splňuje podminky omezeni nebo zavedeme pomocnou promennou misto te s omezeni tak, aby omezeni bylo jen jedno.
Preji hodne zdaru :-)
Offline
Ahojte, zápasím s příkladem na Simplexovu metodu a "zasekla" jsem se už na kanonickém tvaru. Může, prosím, někdo vysvětlit, co to je :-) ? Prosím, nějak jednoduše, jsem z toho vedle sebe. Nebo ještě lépe, nevíte, kde bych to našla rozumně vysvětleno celé? Tuhle seminárku asi neodevzdám :-(
Offline
http://www.fi.muni.cz/~hlineny/Teaching … text07.pdf dobry, ale trochu slozity je tento odkaz.
http://people.hofstra.edu/Stefan_waner/ … mplex.html tady se da "naklepat" cela matice a dostat vysledek v krocich
Offline
pavlak napsal(a):
Ahojte, zápasím s příkladem na Simplexovu metodu a "zasekla" jsem se už na kanonickém tvaru. Může, prosím, někdo vysvětlit, co to je :-) ? Prosím, nějak jednoduše, jsem z toho vedle sebe. Nebo ještě lépe, nevíte, kde bych to našla rozumně vysvětleno celé? Tuhle seminárku asi neodevzdám :-(
Zkus sem napsat zadání toho příkladu.
Offline
Stránky: 1