Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 05. 2010 19:09

Mathe
Příspěvky: 125
Reputace:   
 

Do jaké hloubky se ponoří rotační kužel ?

Ahoj, mám takový problém s jednou úlohou. Máme rotační kužel, který má být ponořený do vody. Je tam ponořený tak, že špička míří dolů. Zadána je pouze výška toho kužele (250 cm).
Nejdříve jsem myslel, že bych si spočítal hmotnost toho kužele $V=\frac{1}{3}\pi r^2v \rightarrow m=\rho V$ A dále pomocí vztlakové síly. Problém je ale v tom, že nemám zadaný poloměr tohoto kužele. Kdyby někdo věděl, jak na to, tak děkuji.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Mathe)

#2 08. 05. 2010 19:13

Doxxik
Příspěvky: 856
Reputace:   14 
 

Re: Do jaké hloubky se ponoří rotační kužel ?

píšeš, že máš zadanou jenom výšku. Pak ale ve svém návrhu uvažuješ s hmotností - ta je tedy také zadaná? Děkuji za odpověď.


Maturita 2010  (trailer) - R.I.P.

Offline

 

#3 08. 05. 2010 19:20

Mathe
Příspěvky: 125
Reputace:   
 

Re: Do jaké hloubky se ponoří rotační kužel ?

↑ Doxxik:
Hmotnost zadána není. omlouvám se za nepřesnou formulaci. O hmotnosti jsem psal pouze své myšlenkové pochody.

Offline

 

#4 08. 05. 2010 19:22

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Do jaké hloubky se ponoří rotační kužel ?

Pokud bude kužel z kamene, potopí se, pokud ze dřeva, bude plavat. Toto je snad zřejmé. Chtělo by to tedy ještě znát jeho hustotu.

Offline

 

#5 08. 05. 2010 19:24

Doxxik
Příspěvky: 856
Reputace:   14 
 

Re: Do jaké hloubky se ponoří rotační kužel ?

možná bude nejlepší napsat zadání tak, jak jsi ho dostal.. (ať víme, na čem jsme..). Díky


Maturita 2010  (trailer) - R.I.P.

Offline

 

#6 08. 05. 2010 19:36

Mathe
Příspěvky: 125
Reputace:   
 

Re: Do jaké hloubky se ponoří rotační kužel ?

Oje, už je to se mnou špatné. Zadání je jak jsem psal výše. Máme komolý kužel, který je ve vodě (výška kužele 250cm) plave špicí dolů. Jeho hustota je 730kgm^-3. Jaká část kužele "čouhá" z vody.

Offline

 

#7 08. 05. 2010 19:40

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Do jaké hloubky se ponoří rotační kužel ?

Vyjádři si gravitační a vztlakovou sílu působící na kužel. Tyto dvě síly se v rovnováze musí rovnat. Pak také využiješ toho, že ponořená část kužele je také kužel se stejným úhlem u vrcholu.

Offline

 

#8 08. 05. 2010 21:19

Mathe
Příspěvky: 125
Reputace:   
 

Re: Do jaké hloubky se ponoří rotační kužel ?

Ano to mě taky napadlo, ale je zde malý problém s tím, že neznám poloměr toho jehlanu. Vím, že gravitační síla se spočítá jako $F=mg$ a vztlaková jako $F_{vz}=\rho V g \rightarrow mg$. Pokud tedy neznám poloměr, tak to asi nedopočítám, viďte.

Offline

 

#9 08. 05. 2010 21:50 — Editoval BrozekP (08. 05. 2010 21:51)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Do jaké hloubky se ponoří rotační kužel ?

↑ Mathe:

On ten poloměr při počítání vypadne, nepotřebujeme ho :-).

Nechápu tu šipku u vztlakové síly. Nevím, jestli si to uvědomuješ, ale to $\varrho$ u vztlakové síly je hustota vody a V objem ponořené části (budu ho pro přehlednost značit $V_p$). Jak jsem psal, v rovnováze se gravitační síla a vztlaková rovnají.

$F_g=F_{vz}\nl mg=\varrho_{\text{voda}}\cdot V_{p}\cdot g$

Teď tam dosaď tu hmotnost, kterou umíš vyjádřit pomocí hustoty tělesa, výšky a poloměru podstavy. Na pravé straně dosaď za objem ponořené části. Ponořená část je kužel, který má poloměr podstavy $r_p$ a výšku $v_p$.

Dokážeš najít vztah mezi $v, r, v_p, r_p$?

Offline

 

#10 09. 05. 2010 09:50

Mathe
Příspěvky: 125
Reputace:   
 

Re: Do jaké hloubky se ponoří rotační kužel ?

Tak jsem to začal počítat podle toho, jak jste mi poradil, ale poloměry se mi neustále nevyrušily.
$\rho_t . V.g=\rho_v.V_p.g\nl\rho_t . \frac{1}{3}\pi r^2v=\rho_v.\frac{1}{3} \pi. r^2_p.v_p \nl \rho_t. r^2.v=\rho_v.r^2_p.v_p$
No a teď mi tam vznikly 3 neznámé - $r^2, r^2_p, v_p$ a nevím jak je dostat pryč.

Offline

 

#11 09. 05. 2010 11:42

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Do jaké hloubky se ponoří rotační kužel ?

Nakresli si svislý řez kuželem a vyznač v něm délky $v, r, v_p, r_p$. Zkus tam najít podobné trojúhelníky.

Offline

 

#12 09. 05. 2010 13:03

Mathe
Příspěvky: 125
Reputace:   
 

Re: Do jaké hloubky se ponoří rotační kužel ?

Díky za nápovědy a trpělivost. Už jsem to dopočítal. Jenom poradím pokud by někdy někdo řešil podobný příklad a taky trochu pro kontrolu. V trojúhelníku (řezu kužele) je u vrcholu stejný úhel. Ten když vyjádříme pomocí funkce tangens, tak nám později vypadne průměr při výpočtech.
Pokud BrozekP dopočítal příklad, tak mi vyšlo, že výška potopené části kužele je 225cm. Nemám k tomuto příkladu výsledky, ale celkem to vypadá správně. Děkuji ještě jednou za rady.

Offline

 

#13 09. 05. 2010 13:07

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Do jaké hloubky se ponoří rotační kužel ?

↑ Mathe:

Vyšlo mi to stejně (po zaokrouhlení).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson