Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 06. 2010 11:27

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Kmitající stožáry

FliegenderZirkus napsal(a):

Nechodíte někdo občas kolem Národní technické knihovny v Dejvicích v Praze? Na jihozápadní straně jsou u ní dva stožáry na vlajky a když včera foukal docela čerstvý vítr (ale zase nic extrémního), tak jeden z nich začal kmitat, a to s docela velkou amplitudou, připomínalo mi to jev, kterému se snad říká vlastní kmitání. Síla větru nebyla rozhodně dostatečná na ohnutí kovového stožáru o průměru u země odhadem 30-40 cm...jak ale pak vysvětlit, že ze dvou (pravděpodobně) identických stožárů kmital jen jeden? Docela bych si o téhle problematice něco přečetl, jestli víte o nějakých zdrojích, český internet zdá se nic moc...

Editoval FliegenderZirkus (19. 05. 2010 01:37)

frank_horrigan napsal(a):

Sice okolo NTK nechodím (byl jsem tam asi tak 3x v zivote), ale s těma stožárama je také možné vysvětlení jinak technologicky provedené založení (obvykle beton, z jeho armatury vyvedené trny, na které se pak navaří patka - tedy mohl byt blbe zvibrovany beton, blbě navařená patka, blbě nastavená nebo vyrobená armatura, případně základ není v takové hloubce, jaké má být (nejsem statik, mám jen okrajové tušení jaké síly tam fungují. Ale pokud říkáš, že to byl "jenom větříček", tak pravděpodobně bude problém se základy daného stožáru :)

pietro napsal(a):

↑ FliegenderZirkus:zdravím...ono aj ten na prvy pohlad stabilny stoziar urcite kmital , vychylku si nemal moznost zaregistrovat bola mala nepatrna no meratelna urcite...

petrkovar napsal(a):

↑FliegenderZirkus Řekl bych, že se jedná o nucené kmity.
Pokud se frekvence budící síky dostane do souladu s frekvencí vlastních kmitů, mluvíme o rezonanci, kde amplituda může (teoreticky) i malé budící síle růst nad meze pevnosti kmitajícího objektu. Proto vojáci na mostě ruší krok.

frank_horrigan napsal(a):

↑ petrkovar:

Zajimavá teorie, ale to by se tak chovaly obě ty "tyče",které jsou vyrobené ze stejného materiálu a (snad) stejně ukotveny (taktéž stejným materiálem) nebo se mýlím?

petrkovar napsal(a):

↑ frank_horrigan:Ještě hraje roli napětí drátu, to ovlivňuje tlumení a tedy i rezonanční frekvenci (zda nastane nebo nenastane rezonance), jak vyplývá z řešení diferenciálních rovnic.
Spíš jsem čekal, že se někdo zeptá, jak může stabilní vítr být považován za periodickou budící sílu. Odpověděl bych že změnou průhybu drátu se mění odporová síla právě v souladu s prohnutím - tedy se stejnou nebo skoro stejnou frekvencí jako vlastní kmity. Nebo jednoduše proudění kolem jednoho stožáru není stejné jako kolem druhého stožáru - už není laminární (ovlivní to roh budovy, keř, sousední stožár, ...).
To by mohl ověřit (v určitém rozsahu výšky) kuřák, nebo skupina kuřáků ;-)

petrkovar napsal(a):

↑ frank_horrigan:Není to jen teorie ;-)
Pád Tacoma bridge způsobil jen vítr a nevhodná konstrukce. Také proto se dlouhé visuté mosty staví tak, aby bočnímu větru kladly odpor malou plochou. Co nejvíc šprušlí a ne desek.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#2 21. 06. 2010 11:28

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Kmitající stožáry

Ještě přihodím odkaz na  Tacoma Narrow a označím za vyřešené.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson