Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 06. 2010 17:08

ann.slunicko
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Množiny bodů dané vlastnosti

Dobrý den,
nevím si rady s tímto příkladem:
Je dána kružnice k s vyznačeným průměrem PQ a vnější přímka kružnice k. Na přímce p je dána úsečka AB. Sestrojte bod Z kružnice k, který má tu vlastnost, že přímky PZ a QZ protínají přímku p v bodech X,Y tak, že úsečka XY je shodná s úsečkou AB.

Myslela jsem si, že to je stejnolehlost, ale pořád mi to nevychází.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 27. 06. 2010 17:25

check_drummer
Příspěvky: 4652
Reputace:   101 
 

Re: Množiny bodů dané vlastnosti

↑ ann.slunicko:

Nemám to moc rozmyšleno:
Sestrojil bych kružnici m tak, aby její průměr tvořila přímka p, velikost průměru byla rovna velikosti úsečky AB a dotýkala se kružnice k v jednom bodě - a tím bodem je dle mého Z.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 27. 06. 2010 23:41

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Množiny bodů dané vlastnosti

↑ check_drummer:

Obecně to tak rozhodně nebude - pouze pokud bude AB || PQ, v ostatních situacích jsou body P, Q na k nějak pootočeny, tudíž jimi přímky XZ a YZ nebudou procházet. Je ale jasné, že Z bude muset ležet na kružnici nad průměrem XY, takže se jakoby nabízí sestrojit kružnici nad průměrem AB a tu pak nějak chytře posunout podél přímky p, ale bohužel mě nenapadá, jak konkrétně by to posunutí mělo vypadat.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#4 28. 06. 2010 19:51

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Množiny bodů dané vlastnosti

↑ Olin:

Zdravím,

tak jsem to snad posunula:

vycházela jsem z toho, že trojuhelníky $\Delta PQZ$ a $\Delta ZXY$ jsou pravoúhlé, posun Y->X je stejný jako A->B.

Když si představím přímku PX jako "zafixovanou", tak posun bodu Q ve směru Y->X dává bod Q1 (přímka YQ se posune na XQ1). V pravoúhlém trojuhelníku $\Delta PQ_1X$ strana Q1X je rovnoběžná s QY.

Konstrukce: posunu bod Q do Q1 a sestrojím Thaletovu kružnici nad PQ1, průník Thaletovy kružnice a přímky p dává bod X.

Dává to smysl? Děkuji.

Offline

 

#5 28. 06. 2010 22:41 — Editoval check_drummer (02. 07. 2010 17:09)

check_drummer
Příspěvky: 4652
Reputace:   101 
 

Re: Množiny bodů dané vlastnosti

↑ Olin:
Oprava: Nesprávně jsem uvažoval, že se obě kružnice musí dotýkat, to však není pravda. Jedná se tedy vlastně o úlohu sestrojit čtyřúhelník, jekož jedna strana je pevně dána (velikost i poloha), protější strana leží na dané přímce a její velikost je dána a úhlopříčky čtyřúhelníku tvoří pravý úhel.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#6 02. 07. 2010 17:28

check_drummer
Příspěvky: 4652
Reputace:   101 
 

Re: Množiny bodů dané vlastnosti

↑ jelena:
Z čeho plyne, že $\Delta PQ_1X$ je pravoúhlý? (Předpokládám, že pravý úhel by měl být u bodu X.)
Děkuji


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#7 02. 07. 2010 18:12

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Množiny bodů dané vlastnosti

↑ check_drummer:

$\Delta PQZ$ je pravoúhlý, strana ZQ je na úsečce YQ (YQ je kolmá k PX). Posouvám Y->X  a ve stejném posunutí posouvám Q->Q1.

Na PX leží strana PZ, tato přímka zůstává na místě. Po posunutí přímka XQ1 je rovnoběžná YQ, tedy je kolmá k PX. U vrcholu X je pravý úhel.

Myslíš, že to není v pořádku? Děkuji.

Pravda, mít tak kružítko...

Offline

 

#8 03. 07. 2010 11:06

check_drummer
Příspěvky: 4652
Reputace:   101 
 

Re: Množiny bodů dané vlastnosti

Teď už je mi to jasné, díky.
Kružítko není potřeba, jen by si s ním člověk ublížil. :-)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson