Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 08. 2010 12:40

PepeLopez
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Rozložení vektoru do složek

Ahoj, potřebuji rozložit zadaný vektor V=(Vx,Vy,Vz) ve 3D na dvě složky. Normálové vektory těchto složek jsou dány třemi body, přičemž jeden bod je společný. Jinými slovy mám dvě přímky zadané třemi body AB a AC a v jejich průsečíku A mám zadaný vektor V. Tento vektor pořebuji rozložit do dvou složek, které leží v přímkách.
díky

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) PepeLopez)

#2 04. 08. 2010 14:09 — Editoval rughar (04. 08. 2010 14:15)

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Rozložení vektoru do složek

Ze dvou vektorů uděláš jeden tak, že nad nimi sestrojíš rovnoběžník

http://fyzika.jreichl.com/index.php?pag … kce=browse (obrázek 2)

Jak pravil jeden náš přednášející z jaderný fyziky, "nejdřív kosočtverec a pozor, teď příjde hříšná úhlopříčka" :-)

No a naopak je to totéž (v článku se postačí podívat na obrázek 4).

Jen se omlouvám za pichlavou otázečku. Patří toto k vysoké škole? :-)


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#3 04. 08. 2010 14:40

PepeLopez
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Rozložení vektoru do složek

Samozřejmě to k vysoké škole nepatří. Pichlavá otázka je na místě.
Jak by to bylo, pokud bych to chtěl rozložit do třech směrů? Tj. tři přímky v prostoru se protínají v jednom bodě a vektor rozložit do třech směrů? Existuje jednoznačné řešení?

Offline

 

#4 04. 08. 2010 14:49 — Editoval rughar (04. 08. 2010 14:50)

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Rozložení vektoru do složek

↑ PepeLopez:

Jistě. V takovém případě volíme zkosený kvádr. Pokud si ty přímky označím jako p,q,l tak složku toho vektoru v přímce p určím tak, že udělám průnik přímky p s rovinou, která je rovnoběžná s rovinou kde leží přímky q,l a ve které leží "špička" toho původního vektoru. Je to srozumitelné?

(Mimochodem tento rozklad je jednoznačný a jde udělat za předpokladu, že p,q,l neleží v jedné rovině. Potom ten rozklad do dvou přímek jde mimochodem udělat jen tehdy, pokud ty dvě přímky se zadaným ve ktorem pro změnu leží v jedné rovině)


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#5 04. 08. 2010 14:57

PepeLopez
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Rozložení vektoru do složek

↑ rughar:
díky za dopověď, je to naprostao srozumitelné
Lopez

Offline

 

#6 04. 08. 2010 15:11

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Rozložení vektoru do složek

Ještě mě něco napadlo

Tento geometriký postup se možná bude v praxi počítat trochu krkolomě. Ještě se to dá spočítat algebraicky. Pokud beru v úvohu, že mám přímky zadané parametricky. Třeba takto

p: $x = p_x t_1, \ y = p_y t_1,\ z = p_z t_1$

q: $x = q_x t_2 ,\ y = q_y t_2 ,\ z = q_z t_2$

l: $x = l_x t_3 ,\ y = l_y t_3 ,\ z = l_z t_3$

Jde o obecný parmaetrický zápis těch přímek. t1, t2, t3 jsou parametry jednotlivých přímek a zbytek jsou konstanty, které záleží na zadání těch přímek (px, py, pz je v podstatě směrový vektor přmky p). Předpokládám zde, že přímky všechny prochází počátkem (na to jsem zapomněl, že nutný předpoklad je, že všechny tři přímky prochází společným bodem, umístím si jej tedy do počátku). Nyní musím nalézt parmaetry t1,t2,t3. Pro konkrétní hodnoty těchto parametrů dostanu na každé přímce bod, který mi určuje vektor ležící na této přímce. Vím, že součet těchto vektorů musí být roven tomu vektoru, který rozkládám. Pokud si tedy složky vektoru, který musím rozložit, označím jako vx, vy, vz, pak musí platit

$v_x = p_x t_1 + q_x t_2 + l_x t_3$

Obdobně pro ostatní složky. Tím dostaneme soustavu tří lineárních rovnic o třech neznámých. Takto to vypadá poměrně zdlouhavě, ale při práci z konkrétními čísly na místo těch děvíto konstant co tam mám je to velmi jednoduchá soustava rovnic. Podle mě je to rychlejší než geometrický postup.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#7 04. 08. 2010 16:27

PepeLopez
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Rozložení vektoru do složek

↑ rughar:
Moc děkuji ještě jednou,
To je přesně, co jsem hledal. Skladat vektory na papire je lehky, ale clovek v tom muze nasekat chyby, zvlast kdyz se tam objevi goniometrické funkce. Tento způsob je obecný a jednoznačný. Už to mám hotové. Ještě jednou moc děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson