Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 08. 2010 16:58

Asinkan
Příspěvky: 431
Reputace:   
 

úžení tenzoru

Ahoj, mohl by jste mi někdo vysvětlit na konkrétním krátkém příkladu, co to je? Děkuji


Do prázdného domu vešli 4 lidé, poté odešlo 6 lidí. Kolik lidí musí do domu vejít, aby byl dům prázdný?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Asinkan)

#2 04. 08. 2010 17:17 — Editoval rughar (04. 08. 2010 17:53)

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: úžení tenzoru

Pr krátký úvod. Tenzor je lineární zobrazení mezi vektorovými prostory. Pokud mám vektorový prostor nějaké spočetné dimenze a můžu jej popsat pomocí souřadnic, pak lze tenzor iterpretovat pomocí matice.

Takže dále budeme s tenzorem pracovat jako s maticí. Pokud je tenzor druhého řádu (vektor zobrazí na vektor), tak je reprezentován prostou čtvrcovou maticí. V takovém případě zúžit tenzor znamená sečíst prvky na hlavní diagonále reprezentující matice (nezávisle na volených souřadnicích to musí vyjít stejně).

Tenzory mohou být i vyššího řádu (například kartézkému součinu dvou vektorů přiřadí vektor - to je tenzor třetího řádu). Když mám tenzory vyšších řádů, tak se můžu na jednotlivé členy jeho matice odkázat počtem indexů odpovídající řádu tenzoru. Tenzor druhého řádu má dva indexy

$T_{ij}$

i .. řáskový index
j .. sloupcový index

To úžení tohoto tenzoru (jak jsem již vysvětlil, že jde o počítání stopy) se provádí sumou

$T = \sum_{i=1}^{n} T_{ii}$

kde n je dimenze prostoru (může být i nekonečná). U tenzorů vyšších než druhého řádu musí být vždy dáno, přes které indexy úžíme. A provádí se takto

$T_{bc} = \sum_{a=1}^{n} T_{abac}$

Toto jsem zůžil tenzor čtvrtého řádu na tenzor druhého řádu přes první a třetí index.

Toto všechono platí tehdy, kdy je uvažovaný vektorový prostor, kde se pohybujeme, lineární a kde je skalární součin definován jako

$\vec v . \vec w = v_1 w_1 + v_2 w_2 + ... + v_n w_n$

(po editaci)

A tedy konkrétní příklad může být toto. Je tenzor, který vektoru přiřadí vektor otočený u úhel a třeba kolem osy z. Jeho matice pak bude vypadat takto

cos a   sin a    0
-sin a   cos a   0
   0        0       1

Omlouvám se, že jsem líný techat matice :-). Zůžím-li tento tenzor, tak získám číslo

$T = 1+ 2\cos a$

(po druhé editaci) -> měl jsem chybu v tom příkladu. Již opraveno


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#3 05. 08. 2010 12:19

Asinkan
Příspěvky: 431
Reputace:   
 

Re: úžení tenzoru

↑ rughar:
Díky za vyčerpávající odpověď. Máš moje +


Do prázdného domu vešli 4 lidé, poté odešlo 6 lidí. Kolik lidí musí do domu vejít, aby byl dům prázdný?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson