Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 08. 2010 22:55

7867088
Příspěvky: 232
Reputace:   
 

ekvivalence modulo podgrupa

hezký večer, narazil jsem dnes na jednu část v jednom textu, kterou nemohu zkousnout.
Ať N je podgrupa grupy G. Definujeme na G relaci mod N tak, že x je kongruentní s y modulo N právě když x-y náleží N.
A pak je tu lemma: Relace mon N je ekvivalence na G. Blok této ekvivalence, který obsahuje prvek x, je roven množině x+N (x+a, a náleží N). Zobrazení  a--->x+a je bijekcí N a x+N.

nerozumím zejména pojmu: blok a zápisu x+N. A co je to mod N - tedy modulo podgrupa

velmi by mě proto potěšilo, kdyby jste mi dokázali vyložit tyto dva odstavce. děkuji dopředu

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) 7867088)

#2 06. 08. 2010 23:12

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: ekvivalence modulo podgrupa

"Blok ekvivalence" se častěji označuje jako "třída rozkladu podle ekvivalence". Zápis x+N je zkratka $\{x+n|n\in N\}$. Samotné "mod N" nepotřebujeme definovat -- definujeme pouze "kongruentní mod N". Jinak by mělo smysl "mod N" zavést jako zobrazení, které prvku x přiřadí třídu dané ekvivalence, v níž x leží.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 06. 08. 2010 23:19

7867088
Příspěvky: 232
Reputace:   
 

Re: ekvivalence modulo podgrupa

↑ Kondr:dobře, ale z toho nejsem ani tak moudrý, bohužel :-(. Takže co mi říká ta definice? co znamená kongruentní mod N, co mi to přinese? takto formulované by jste mi mohli pomoct lépe, děkuji.

Offline

 

#4 07. 08. 2010 18:46 — Editoval 7867088 (07. 08. 2010 21:06)

7867088
Příspěvky: 232
Reputace:   
 

Re: ekvivalence modulo podgrupa

↑ 7867088:dobrá, chápu to tak, že relace mod N na G je taková, leží-li rozdíl x-y v N. To bych bral. Jenže pak nechápu to lemma:  Blok této ekvivalence, který obsahuje prvek x, je roven množině x+N .
Co je to rozkladová třída podle ekvivalence? Co je to třída x+N?
Je to lépe formulovaný dotaz? vůbec nerozumím co autor naznačuje, ale s rozklady pracuje dál v textu - takže se pak nemohu moct hnout. Bylo by fajn, udat nějaký příklad, děkuji :-)

edit: Nechť H je podgrupa grupy G, g je z G, potom množina gH={g•h; (všechna) h z H} se nazývá levá rozkladová třída grupy G podle podgrupy H určená prvkem g.
to jsem našel na wiki, znamená to, že mám prvek 3 z G a množina všech součinů všech prvků z H a prvkem 3 tvoří rozkladovou třídu? jakou roli v tom hrají kongruence? jsem z toho hrozně zmatený

Offline

 

#5 07. 08. 2010 21:32

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: ekvivalence modulo podgrupa

x je kongruentní s y modulo N právě když x-y náleží N
* že jde o ekvivalenci ověříme snadno
* protože jde o ekvivalenci, má cenu analyzovat, jak vypadají třídy rozkladu. Uvažme třídu obsahující prvek x. Jakýkolov další prvek y v této třídě splňuje $y-x=\in N$, položíme-li z-y=z máme $y=x+z$, $z\in N$, proto $y\in \{x+z|z\in N\}$, což zkrázeně zapíšeme jako $y\in x+N$.
Na druhou stranu jakýkoliv prvek $y\in x+N$ splní $y-x\in N$, proto je $x+N$ hledanou třídou rozkladu.
Je to dobré k tomu, že na vzniklých třídách pak lze definovat snadno operaci pomocí reprezentantů. Možná pomůže jiný článek na wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Quotient_group


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#6 08. 08. 2010 13:37 — Editoval 7867088 (08. 08. 2010 14:42)

7867088
Příspěvky: 232
Reputace:   
 

Re: ekvivalence modulo podgrupa

↑ Kondr:stále tomu nerozumím, co je myšleno třídou rozkladu? jsem zmaten zejména z toho, že se nejprve mluví o ekvivalenci x kongruentní s y pak pak o jakýchsi třídách obsahujících x, mě mate zejména to: obsahuje x - co se tím myslí? nebo znovu, co je třída rozkladu? Můžete mi prosím znovu podat výklad více pro hloupé a srozumitelně? mám totiž nějaká skripta od Kučery a není toto mi vůbec není jasné. děkuji
edit: pomohlo by mi, kdyby se mi vysvětlilo co je to třída rozkladu a co znamená že obsahuje x a co znamená když přibyde y ...
PS: jestli už moc otravuji, tak řekněte

Offline

 

#7 08. 08. 2010 15:06

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: ekvivalence modulo podgrupa

trieda ekvivalencie obsahujúca dáky prvok je množina prvkov s tým prvkom ekvivalentných


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#8 08. 08. 2010 15:16

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: ekvivalence modulo podgrupa

Vysvětlím tedy rozklad a třídu rozkadu obecně pro ekvivalenci na nějaké množině A.

Pro každý prvek x množiny A uvážíme množinu všech prvků,  se kterými je v dané relaci ekvivalence a tuto množinu označíme [x]. Pokud vezmeme všechny množiny [x1], [x2], ... a vyškrtáme ty, které jsou v posloupnosti dvakrát, dostaneme několik množin [x], [y],... které
1) jsou po dvou disjunktní
2) jejich sjednocení tvoří celou množinu A
Takový systém množin nazveme rozkladem množiny A. Jednotlivé množiny [x], [y], ... nazveme třídy rozkladu (nebo bloky ekvivalence).

S tím obsahováním jsem měl na mysli celkem zřejmou vlastnost, a to $x\in[x]$. Jinak skripta od Kučery jsou tyto? Pokud ano, tak myslím, že by bylo dobré začít materiály uvedenými zde: http://math.muni.cz/~klima/ZakladyM/zakladym-fi-09.html


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#9 08. 08. 2010 21:37

7867088
Příspěvky: 232
Reputace:   
 

Re: ekvivalence modulo podgrupa

↑ Kondr:děkuji převelice, našel jsem si na wiki Ekvivalence a čtení toho co jsi napsal je už jasné a srozumitelné, děkuji za ochotu

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson