Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 09. 2010 21:48

Metalcore
Zelenáč
Místo: Pelhřimov
Příspěvky: 15
 

Matematicko-fyzikální fakulta

Ahoj! Příští rok končím gymnázium a rád bych pokračoval ve studiu na matfyzu :) moc by mi pomohlo kdyby napsal někdo, kdo tuto školu navštěvuje nebo navštěvoval...
...vaše názory na tuto školu?
...kdyby jste mohli školu změnit, udělali byste to?
...je matfyz opravdu tak teoretický, jak se říká, nebo vás dostatečně připravuje do budoucího zaměstnání?
...apod. :)

Děkuji za vaše rady, nechci výběr vysoké školy unáhlit, takže se mi každá rada hodí. Každopádně chci studovat něco v oboru matematiky.


Paní učitelka se ptá 1. září v první třídě dětí:    "Tak kdopak ví kolik je 1+2 ?"    Nikdo se nehlásí...    "To to opravdu nikdo neví?"    V tom se nesměle přihlásí jedna holčička: "Paní učitelko, nevím sice kolik je 1+2, ale určitě je to to stejné jako 2+1, protože operace sčítání je v oboru reálných čísel komutativní."

Offline

 

#2 08. 09. 2010 22:02

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

Offline

 

#3 09. 09. 2010 19:04

Metalcore
Zelenáč
Místo: Pelhřimov
Příspěvky: 15
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

↑ halogan:

Mě ale nezajímá kolik stojí kolej a jestli mám jít na aplikovanou nebo obecnou fyziku, ptám se vás na vaše názory na tuto školu obecně. :) Potřebuju někoho kdo na tu školu už chodí a ne někoho, kdo se na tu školu hlásí.


Paní učitelka se ptá 1. září v první třídě dětí:    "Tak kdopak ví kolik je 1+2 ?"    Nikdo se nehlásí...    "To to opravdu nikdo neví?"    V tom se nesměle přihlásí jedna holčička: "Paní učitelko, nevím sice kolik je 1+2, ale určitě je to to stejné jako 2+1, protože operace sčítání je v oboru reálných čísel komutativní."

Offline

 

#4 09. 09. 2010 19:32

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

1) matfyz rozhodně není škola pro každýho. jednak musíš mít trochu nadání, ale hlavně musíš mít opravdovej zájem o matematiku. a tím myslím opravdovou matematiku, která s počtama, který se učej na střední škole, nemá prakticky nic společnýho
2) nic mi nebrání školu změnit, a nezměnil jsem jí
3) je opravdu tak teoretický, a proto tě dobře připraví do budoucího zaměstnání (v příslušnym oboru)

Offline

 

#5 09. 09. 2010 20:01

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

↑ Metalcore:
Mám dojem, že se kolega halogan snažil naznačit, že veškerá diskuse o Matfyzu spadá do onoho vlánka. Je zbytečné, aby tady bylo více vláken na totéž téma, když to může být všechno pohromadě.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#6 09. 09. 2010 20:27 — Editoval teolog (09. 09. 2010 20:31)

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

↑ Olin:
To je sice pravda, ale na druhou stranu díky nejrůznějším OT je to téma dost zahlcené a z těch 189 příspěvků se jich studia matematiky týká jen pár (dobrý příklad toho, jak nedržení se tématu může diskusi pro další zájemce znehodnotit).

Já osobně na MFF studuji učitelství matematiky, což je asi specifický obor. Ale s převahou teorie musím naprosto souhlasit. Vloni byl poprvé vypsán předmět Aplikace matematiky pro učitele, ale bohužel, byl jsem jediný zájemce :(.
Můj studijní obor je učitelství matematiky (MFF) a zeměpisu (PřF), takže mohu porovnat tyto dvě fakulty. Na MFF oproti PřF mi přišli učitelé mnohem více v pohodě, když byl nějaký problém, vždycky mi vyšli vstříc (pokud to bylo možné) a vždy se dalo rozumně domluvit. To vnímám jako veliké plus. Přestože jsem byl během studia občas naštvaný a nechápal jsem, jaké všechny hrůzy jsem se musel učit, abych mohl učit matematiku na gymnáziu, zpětně musím konstatovat, že mi toho studium na MFF dost dalo a jsem rád, že jsem nešel studovat na Pedagogickou fakultu.
A z toho, co jsem tak slyšel a vypozoroval, bych se i s teoretickou odbornou matematikou budoucího uplatnění nebál.

Dodatek: Aplikace bez teorie může vypadat zajímavě, ale stačí nějaká změna a bez dobré teorie je člověk v háji.

Offline

 

#7 09. 09. 2010 20:31

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

Mnou odkazované téma je jen jako zdroj informací. Zároveň existuje speciální fórum na matfyz.info, kde je matfyzáků spousta, a ještě wiki na matfyz.cz, kde je spousta informací.

Tím tě samozřejmě nevyháním, jen nevím, kolik lidí ti tady odpoví. Možná bude lepší zeptat se přímo u matfyzáků. Tady jich je jen pár.

A doplnil bych to citací z webu matfyzu:

Student, který po ukončení studia oboru Obecná matematika jde do praxe, má velmi dobrou teoretickou průpravu, ale musí počítat s tím, že si konkrétní znalosti bude muset doplnit.

Offline

 

#8 09. 09. 2010 21:13

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

↑ halogan: to jsi dost vytrhl z kontextu. důležitý je taky to, že

Obor Obecná matematika je připraven pro studenty se zájmem o širší teoretický základ a je dobrou průpravou pro některý z oborů navazujícího magisterského studia.

Offline

 

#9 10. 09. 2010 00:00

Asinkan
Příspěvky: 431
Reputace:   
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

Pokud nejsi génius, ale baví tě matematika můžeš jít na Fakultu aplikovaných věd. Pokud ale jsi úspěšný řešitel celostátních matematických olympiád, pak di na matfyz. Dle mýho je to neprestižnější fakulta u nás.


Do prázdného domu vešli 4 lidé, poté odešlo 6 lidí. Kolik lidí musí do domu vejít, aby byl dům prázdný?

Offline

 

#10 10. 09. 2010 11:58 — Editoval nofuj (10. 09. 2010 11:58)

nofuj
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

Stýv napsal(a):

....

3) je opravdu tak teoretický, a proto tě dobře připraví do budoucího zaměstnání (v příslušnym oboru)

súhlasím, že je teoretický, a to je podľa mňa na tom najhoršie, preto sám váham pri druhej časti tvojej odpovedi ... píšeš, že ťa dobre pripraví do budúceho zamestnania v príslušnom obore, hmm?!? v akom, a kde? s údesom som zistil, že veľa možností matfyzák nemá, v podstate existujú len tri oblasti, v ktorých sa v budúcnosti matfyzák pravdepodobne bude živiť (to mi potvril aj jeden docent na matfyze, s ktorým niečo robím, a ktorý sledoval uplatnenie svojich študentov):

financie
programovanie
a pokračovanie vo vede (veď kam pojde niekto, kto skončí analýzu, štruktúry?)

existuje len pár výnimiek, ktoré sa uplatnia niekde inde (ešte snáď učiteľstvo - tu je ale dobrá prírodoveda, a informačná bezpečnosť), v každom prípade, ak chceš v budúcnosti robiť s financiami, tak choď na VŠE, nenamakáš sa, a oproti MFF nebudeš mať žiadnu výhodu ani nevýhodu, pretože si nemyslím, že by sa na pracovnom trhu drali po matfyzákoch, ktorí skončili finančníctvo, ekonometriu, štatistiku viac než po ekonómoch z VŠE. Ak chceš v budúcnosti programovať (a tam sa dnes točia pekné peniaze) tak si vyber radšej informu, pripraví ťa lepšie než matika a na matiku choď len ak budeš chciet robiť vedu, to je jediné, čo ti z vlastnej skúsenosti možem poradiť... niekedy matici boli na dračku, ako sa hovorí, naneštastie trend je ten, že tuzemské podniky skupujú veľkí zahraniční hráči, a tak sa výskum, kde by sa dali využiť teoretické poznatky pri vývoji nových výrobných postupov (...) sťahuje za hranice a tu "zostávajú len výrobné haly" a je len málo možností (okrem toho, čo už som napísal), kde by sa absolvent numeriky, analýzy ... tu v čr, či sr uplatnil...

Takže si zváž nie len to, čo ťa baví, ale pozri aj ďalej, na to, čím sa chceš živiť, a či ti stojí zato makať na škole štúdiom analýzy, napríklad, a potom aj tak robiť vo financiách, či programovať...

ešte k tým teoretickým poznatkom, skutočne si myslím, že sú matfyzákom na ... na čo niekomu bude dokaz blbej radon-nikodymovej vety a ďalších ťažkých "prasáren", keď to aj tak zabudne a navyše sa dá ľahko nájsť v literatúre? osobne by som bol radšej keď by mi niekto namiesto blbosti k FEM ukázal ako v praxi FEM použiť na, povedzme, obyčajnom nosníku, čo mám z toho, že viem za akých podmienok metóda skonverguje a kedy je stabilná, keď mi nejaký program vráti niečo, čo neviem čo znamená a neviem výsledky vyhodnotiť? pretože v praxi dnes len málo firiem si zamestnancov ďalej vychováva (až na banky, možno), dnes chcú, čo najviac hotových zamestnancov, veď len zajdi na web pracovného úradu, áno chcú vysokoškolákov, ale s praxou! nejakú dobu som študoval matiku v Anglicku a tam si práve zakladali na praktických zručnostiach, tu som za niekoľko rokov nepoužil kalkulačku priamo na hodinách - ak vobec - tam som ju potreboval takmer všade, hlboká teória išla bokom, tej sa venujú tí, ktorí sa chcú venovať vede a pokračujú postgraduálom, a netreba snáď pripomínať kde je anglická veda a vobec hospodárstvo...

ale aby to nevyznelo černe, matfyz je výborná škola, mnohému ťa naučí, bohužiaľ chýba mi viac prepojenie s pracovným sektorom, ale neviem, či by som matfyz vymenil, určite dnes by som vo štvrtom ročníku na gymku uvažoval aj o iných školách, o strojarine napríklad (tých bude zachvíľu nedostatok, ak už tak nie je, a možností čo potom, si myslím, by bolo viac a matiky si tam jeden tiež užije:) ...

Offline

 

#11 11. 09. 2010 16:42

Osiris
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

↑ nofuj:: Opravdu je uplatnění matematika z matfyzu tak hrozné? V současnosti dokončuji na MFF nav. mag. studium informatiky a potom uvažuji, že místo doktorského studia začnu studovat matematiku + práce na částečný úvazek... Chtěl bych totiž pracovat někde jako programátor náročnějších aplikací, kde se využije matematika, nejraději bych dělal třeba CAD systémy, paralelní programování, průmyslové aplikace/simulace nebo třeba vyvíjel software jako Matlab/Mathematica/Maple... Uvažuji o oboru Matematické modelování ve fyzice a technice na MFF, opravdu je ten obor v praxi nepoužitelný?

Není tu někdo z MFF z oboru Matematické modelování ve fyzice a technice?

Offline

 

#12 11. 09. 2010 16:56

PřejetejVlak
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

Mff je super. Jenom počítej s tím, že se budeš muset hodně učit, ale fakt hodně a bude to těžké. Trochu ti to rozhodí vnímání světa kolem. Lidi se na tebe budou dívat jako na magora. Ale až si půjdeš s vystudovaným mff hledat práci, tak ti utrhnou ruce:)

Offline

 

#13 11. 09. 2010 19:11 — Editoval BrozekP (11. 09. 2010 19:15)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

počítej s tím, že se budeš muset hodně učit

No to nevím. Asi jak kdo. Já bych se na libovolné humanitně zaměřené škole rozhodně musel učit víc. V úterý mám státnice (bakalářské, obor fyzika), tak uvidíme, jestli mi budou stačit 4 dny učení (teprve včera jsem se začal systematicky učit otázky, teď jsem u páté z dvaceti). Samozřejmě s tím, že jsem (většinou) chodil na přednášky a cvičení a neprospal jsem je.

Na střední jsem se musel učit mnohem víc než na matfyzu. (Vlastně teda nemusel, bylo to mé dobrovolné rozhodnutí, že nechci procházet s čtyřkama ale s dvojkama.)

Offline

 

#14 11. 09. 2010 21:34 — Editoval rughar (11. 09. 2010 22:13)

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

K tématu.

Můj názor na studium na vysoké škole je ten, že je dobrý ho mít co nejvíce teoretický. V práci po deseti letech budeš mít praxi až až. Teorii tě tam ale nanaučí nikdo. VŠ je nejlepší místo na naučení teorie, po studiích při zaměstnání si těžko člověk najde čas a nervy, aby studoval základy elektromagnetismu. Naopak co se týče praktických znalostí, tak u většiny vědecké činy praktické znalosti znamená umět si přečíst manuál nebo projet si wikipedii. Pokud chce být člověk dobrej tak se musí umět s praktickýma dovednostma prostě vypořádat. Není možné se naučit všechno ve škole. A když někdo studuje matematiku, tak by se mělo předpokládat, že se ten člověk mimo to zajímá o nějakou oblast, kde ty své znalosti používá. Jestli jednom studuje věty a důkazy a jeho snaha je zakončena vždy po splněné zkoušce, tak budiž mu země lehká při hledání práce. Když si ale někdo věří na studium na MFF, tak se taky asi předpokládá, že ten člověk ten svůj obor opravdu z nějakého důvodu jde studovat (když chce jít někdo na matfyz - měl by k tomu být opravdu zatraceně silný důvod, pak ale se mu stane nejlepší volbou). Neznamená to mít představu o tom, co v životě budu hnedka dělat. Ale v průběhu studia být tím "fyzikem" nebo "matematikem" i jinde než na přednášce nebo u zkoušky. Např na fyzice není nic jednoduššího než se sebrat a poptat se na pár katedrách o šanci se spolupodílat na nějakém projektu. Většinou katedry mají tak málo studentů, že s otevřenou náručí vás rádi zaučí a vysvětlí vám co a jak a ještě vám za to zaplatí, pokud budou mít alespoň o trochu větší šanci, že pudete pak studovat obor na jejich katedře na magistra. Ta praxe na matyfzuje je, ale hold nepadá z nebe.

↑ BrozekP:

Good luck :-) Jen bacha. Ono tam ty témata opradvu nejsou těžká. Ale otázky jsou opravdu hodně konkrétní, což znamená, že zdaleka nestačí o té otázce mít jen jakýsi obecný přehled když se zeptají třeba Liouvilleovu rovnici, tak to obecným povídáním o rozdělovací funkci a statické fyzice nezachráníš. Já byl na státnicích v červnu a neudělal jsem to a přesně u komise, ke které jdeš ty. Je pravda že jsem looser :D, pač jsem to nedal jediný. Byl jsem z toho celý nějak v podivným stresu a o fotonech jsem tam naplácal hromadu nesmyslů, že i když jsem toho moc neřekl, tak jsem si někdy řekl, že v některých chvílích možná bylo lepší neříkat nic :-). Tak jen že si nemyslím že by státnice byly úplná brnkačka i když si myslíš že rozumíš všem oblastem. Vaz mi zlomilo právě to, že i když vlastně zadání otázky byla Planckova kvantová hypotéza, u které jsem skoro citoval obsah zpracovaných otázek, tak nešlo jen o to říct co ten Planck tou hypotézou řekl (o rozdělení energie do fotonů podle h*omega). Chtěli abych jim rozebral záření černýho tělesa u kterýho jsem ne všechno věděl - to totiž byl klíčový experiment k vyvolání té hypotézy. Ruku v ruce s tím, že jsem se v pár klíčových vztazích kolem charakteristik fotonu sekl s nějakou konstantou (řekl jsem i špatně to jaký má foton spin) mi nakonec řekli, že mám základní neznalosti ať se to na září doučím. Když vlastně přemýšlím nad tím černým tělesem, tak jsem jim tam vlastně sice řekl dobře jaký má průběh spektra a osvětlil jsem tam wienův posunovací a Stefanův-Boltzmannův zákon. Ale tvářili se hodně negativně na to, když jsem nevěděl jakým experimentem vlastně bylo černé těleso zkoumáno (blbá dutina). Pak byl můj problém, že jsem u otázek od pana doc. Cejnara někdy nedokázal moc pochopit na co že se to vlastně konkrétně ptá. Jo a vlastně ještě jsem zprasil to, že jsem si spletl Comtonův a fotoelektrický jev. Jinak druhou otázku jsem měl pohybovou rovnici ideální tekutiny, což byla pro mě pohádka, ale hold když u jedné z otázek nejsou spokojení, máš smůlu.

Tentokrát jsem dávám přípravě přecejen víc času a koneckonců, řekl bych že komise s panem doc. Podolským mi bude o malinko více vyhovovat. Snad nebudou tolik bazírovat nad tou experimentální historií. Tobě přeju u tý šestky hodně zdaru!


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#15 11. 09. 2010 22:09

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

↑ rughar:

Díky za info, ale docela mě děsíš. Doufám, že budu mít štěstí, asi ho budu potřebovat.

Taky přeju hodně štěstí, ale ty už to určitě dáš.

Offline

 

#16 11. 09. 2010 22:15

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

↑ BrozekP:

No pořád je pravda, že jsem byl prostě jediný co to nedal. Asi nějaká špatná konstelace hvězd :-). A navíc si myslím že u tohoto termínu budou mít laťku k tomu někoho vyrazit přecejen někde jinde, protože u toho předchozího termínu zas nešlo o tolik.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#17 12. 09. 2010 14:23

Osiris
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

↑ PřejetejVlak: No já právě dostudovávám informatiku na MFF a tam je uplatnění dobré. Přišlo by mi divné, kdyby na matematice byla situace diametrálně odlišná, proto jsem se také zeptal...

Mám totiž rád i matematiku, tak bych ji také rád vystudoval, ale zároveň bych byl velmi rád, kdybych ji používal v práci.

Offline

 

#18 14. 09. 2010 15:02 — Editoval BrozekP (14. 09. 2010 15:04)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

BrozekP napsal(a):

tak uvidíme, jestli mi budou stačit 4 dny učení

Stačily a na výbornou. Ale měl jsem štěstí na otázky, takže si ze mě příklad neberte. A nepodlehněte mylnému dojmu (který byste mohli získat z mých příspěvků v tomto tématu), že je matfyz jednoduchá škola. (Další diskuse na toto téma kdyžtak na vhodnějším místě. Pokusím se sem dát časem ještě své odpovědi na otázky z úvodu tématu.)

Offline

 

#19 14. 09. 2010 15:06 — Editoval teolog (14. 09. 2010 15:39)

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

↑ BrozekP:
Moc gratuluji! Doufám, že mne ve čtvrtek potká něco podobného z matematiky (trojka by stačila :)

Ještě k tématu, asi záleží na talentu. Já talent na matematiku rozhodně nemám a v životě jsem se nemusel učit tolik, jako na MFF. A to můžu srovnat PřF UK, kde to také není lehké, ale s učitelskou matikou na MFF se to srovnat nedá.

Offline

 

#20 15. 09. 2010 19:14 — Editoval Metalcore (15. 09. 2010 19:15)

Metalcore
Zelenáč
Místo: Pelhřimov
Příspěvky: 15
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

Děkuji za názory, ale každej tvrdíte něco jiného :D

nofuj:                "výhled do zaměstnání nic moc"

PřejetejVlak:     "mff je velmi těžká škola, ale výhled do zaměstnání je super"

BrozekP:           "mff je lehčí než střední škola"

...tak nevim co si z toho mám vybrat? :D


Dodatek:

Informatika mi moc nejde a ani mě nebaví, takže tu bych rovnou vynechal. Na gymplu mě baví matematika a fyzika, aniž bych se učil tak mám z obojeho průměr 1,0 a tak uvažuji o matfyzu. Jsem však normální smrtelník :D nikdy jsem se nedostal v matice a fyzice dál než do krajskýho kola a i tam už to nebylo nic moc :D nevím zatím, co konkrétně bych chtěl dělat v budoucnu, ale rozhodně nechci sedět celý život v laboratoři a bádat nad nějakými zázraky... chtěl bych něco "běžného" :) obchodní manažer, podnikatel, ekonom atd. nemám zatím konrétní představu... uvažoval jsem taky o VŠE, ale na mff se mi líbí, že má jméno jak v ČR, tak ve světě (narozdíl od VŠE a jiných škol) ...když řeknu, že jsem vystudoval na Karlově Universitě tak tu už je něco :D


Paní učitelka se ptá 1. září v první třídě dětí:    "Tak kdopak ví kolik je 1+2 ?"    Nikdo se nehlásí...    "To to opravdu nikdo neví?"    V tom se nesměle přihlásí jedna holčička: "Paní učitelko, nevím sice kolik je 1+2, ale určitě je to to stejné jako 2+1, protože operace sčítání je v oboru reálných čísel komutativní."

Offline

 

#21 15. 09. 2010 19:23

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

↑ Metalcore:

Ve světě UK bohužel moc nezní. Zní sice z ČR nejlépe, ale stále se z toho nikdo na pozadí neposadí. Nechci být pesimista, ale je tomu tak.

Chci tě varovat, že na MFF informatika je i u matematiků a fyziků. Na konkrétní dotaci (a jak ti to vyhovuje) se podívej do plánů na webu.

Menší agitka: Podle zaměření bys ale mohl jít i na takovou fajnovou školu jménem Institut ekonomických studií [IES FSV UK] na tvé oblíbené Karlovce. Je tam matematiky dost (i když na MFF to zdaleka nemá), učí to lidi z matfyzu (takže úroveň to má) a je to celkově zajímavý. Nejsem ale nestranný, sám jsem tam studentem.

Offline

 

#22 15. 09. 2010 19:24

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

↑ Metalcore:
Podle mne stejně nejvíc záleží na každém studentovi, jak se ke studiu postaví. Škola sama o sobě může spíše jen napomoct.
Klidně to ma mff zkus a po roce sám uvidíš. Změnit školu můžeš vždycky.

Offline

 

#23 15. 09. 2010 19:32

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

Metalcore napsal(a):

chtěl bych něco "běžného" :) obchodní manažer, podnikatel, ekonom atd. nemám zatím konrétní

pak bych doporučoval spíš vše nebo ies. na matfyzu se učí především matematika, nikoli ekonomie

Offline

 

#24 15. 09. 2010 20:14 — Editoval rughar (15. 09. 2010 20:26)

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Matematicko-fyzikální fakulta

halogan napsal(a):

↑ Metalcore:

Chci tě varovat, že na MFF informatika je i u matematiků a fyziků.

Omlouvám se, ale tohle považuju skoro za mistifikaci. U matematiků nemohu moc soudit. Ale na fyzice na MFF není z informatiky ani ťuk. Veškerá matematika je zaměřená na analýzu. V základním kurzu se neprobere ani zbla diskrétní matematiky nebo jiných informatických záležitostí.

Chtěli po nás, abychom dokázali programovat (jestli se tomu dá teda říkat informatika). Nicméně na takové úrovni, že stačí napsat program co ověří zda je rok přestupný nebo který spočítá těžiště několika hmotných bodů v rovině.

↑ Metalcore:

Víš, opravdu nejčastější případy lidí, co odcházejí z matfyzu jsou ti, kteří neměli zcela jasno v tom, co chcou přesně dělat a na MFF šli akorát pro to, že měli jedničku na střední škole. Tím tě ale v žádném případě nechci nijak shazovat. Já jsem byl jeden z těch, kterým fyzika ze začátku šla. Krajskou olympiádu fyziky na SŠ jsem jednou vyhrál a ze začátku jsem zkoušky dával poměrně na pohodu. A spousta mých spolužáků se ze zkouškama dost trápila. Hezkým případem je jeden ze spolužáků, kterého jsem potkal na jeho opravném termínu lineární algebry. Pro mě to byla pátá (a předposlední) zkouška a on v tu chvíli neměl splněnou ještě žádnou zkoušku úspěšně. A jak je to mezi námi dnes? Poseldní dva roky má samé jedničky, vyjímečně dvojka a je jeden z největších borců ročníku. Bakalářku dělal na biofyzice, pracoval na najakém dalším projektu na katedře materiálů a pokračovat jde studovat teoretickou fyziku na ÚTF a rozumí kvantovce jako málokdo. A já jsem rád, že jsem toho bakaláře do těch tří let úspěšně dodělal (můj problém je částečně ten, že jsem dost zaměřený - to je mimochodem torchu problém studia obecné fyziky na MFF, že po tobě budou vyžadovat studovat prakticky všechny oblasti fyziky v prvních třech letech). Takže nějaký talent zas nehraje moc velkou roli. Ale musí tě to opravdu bavit a musíš si stát za tím, že tu školu prostě chceš vystudovat a že tomu chceš rozumět.


↑ BrozekP:

Tok to mám konečně taky úspěšně :-). akorát za 3, brr. Dostal jsem snad tu nejhorší otázku pod sluncem (detektory jaderného záření). Ty otázky z experimentální fyziky byly vážně na vraždu. Druhá otázka byla interference světla, což bylo na pohodku, dokud jsem mluvil o tom teoreticky. Přítomnost pana prof. Malého mělo za následek, že mě také důkladně provětrali z tuctu interferometrů a to by taky nejspíš nebyl on, aby se nezeptal na stavbu laseru, o kterém toho bohužel moc nevím.

Zatím jsem na MFF nepotkal nic tak hrozného, jako byly bakalářské státnice. Je potřeba vědět hormadu podrobností. Ale nebývá moc zvykem, že by se tam moc vyhazovalo.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson