Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 10. 2010 15:49

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Ostrov poctivců a padouchů netradičně

Stejně jako v normálním světě, tak i na ostrově poctivců (vždy mluví pravdu) a padouchů (vždy lžou), se řeší zajímavé matematické problémy. Jednou se takhle sešli tři obyvatelé ostrova, z nichž jich je právě p poctivců. Označme si tyto tři obyvatele O1, O2, O3. Tito tři se rozhodli řešit zajímavou rovnici tvaru 5x+7y=48+p. Tyto tři osoby o sobě ví, kdo z nich je poctivec a kdo padouch, proto je pro všechny hodnota p známé číslo. Tyto tři osoby vyřkly následující výroky:
O1: „Tato rovnice má nejvýše p řešení pro x, y přirozená“.
O2: „Tato rovnice má aspoň p řešení pro x, y přirozená“.
O3: „Tato rovnice má právě p+1 řešení pro x, y přirozená“.
Najdi všechny přirozené dvojice x, y, která jsou řešením zmíněné rovnice.


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) BakyX)

#2 03. 10. 2010 15:50

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Re: Ostrov poctivců a padouchů netradičně

↑ Anonymystik: Chtěl jsem vymyslet co nejnetradičnější úlohu, tak doufám, že se mi to povedlo. (-:


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

#3 03. 10. 2010 17:49

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Ostrov poctivců a padouchů netradičně

↑ Anonymystik:

Offline

 

#4 03. 10. 2010 20:24

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Re: Ostrov poctivců a padouchů netradičně

Aha, hm, já jsem nulu považoval za přirozené číslo.


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson