Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 10. 2010 21:39

hckr
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

důkaz matematickou indukcí

dobrý den,

Jsem na vysoké škole chvilku a nutně potřebuji pomoct s matematikou, doslova se v některých věcech plácám a s něčím si fakt nevím rady

potřeboval bych prosím vysvětlit důkaz matematickou indukcí pokud možno tak trošku polopatě ...

můj problém je hlavně v tomto příkladu $1*2+2*3+3*4 ... + n(n+1) = \frac13n\(n+1)(n+2)$

vím, že první krok se zjišťuje platnost pro$ n = 1$ to samozřejmě zvládám, ale druhý krok je pro mě problém

jestli prosím někdo můžete vysvětlit jak postupovat při počítání pro $n = n + 1$

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 12. 10. 2010 21:57

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: důkaz matematickou indukcí

↑ hckr:
Místo n dosaďte n+1. Novou rovnost upravte a dokažte, že platí.

Offline

 

#3 12. 10. 2010 22:23 — Editoval hckr (12. 10. 2010 22:24)

hckr
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: důkaz matematickou indukcí

no popravdě tohle vím, ale není mi jasné jak to mám dokázat, spíš bych chtěl vidt jak se to dopočítá přímo bylo by to možné rozepsat prosím ? ... z učebnic to vůbec nechápu ty úpravy jak se k tomu dojde

Offline

 

#4 12. 10. 2010 22:35 — Editoval Oxyd (12. 10. 2010 22:36)

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: důkaz matematickou indukcí

↑ hckr:

Nepočítá se pro $n = n + 1$ -- to je nesmysl, n nikdy nebude rovné n + 1. Z platnosti výroku pro libovolné $n$ se dokáže jeho platnost pro $n + 1$. Nevím jestli je to překlep v zápisu nebo náznak nepochopení indukčního kroku.

Každopádně, pro n + 1 máme takovouhle levou stranu:
$1 \cdot 2 + 2 \cdot 3 + \ldots + n (n + 1) + (n + 1)(n + 2)$

Chceme dojít k tomu, že se to rovná $\frac{1}{3} (n + 1)(n + 2)(n + 3)$

Indukční předpoklad je $1 \cdot 2 + 2 \cdot 3 + \ldots + n (n + 1) = \frac{1}{3} n (n + 1)(n + 2)$. Pomocí indukčního předpokladu můžeme sečíst začátek levé strany pro n + 1. Tu pak trošku promasírujeme běžnými úpravami výrazů:

$\underbrace{1 \cdot 2 + 2 \cdot 3 + \ldots + n (n + 1)}_{\text{secteme podle predpokladu}} + \underbrace{(n + 1)(n + 2)}_{\text{ocasek}} = \underbrace{\frac{1}{3} n (n + 1)(n + 2)}_{\text{secteno}} + \underbrace{(n + 1)(n + 2)}_{\text{ocasek}} = \nl = \underbrace{(n + 1)(n + 2)}_{\text{vytknuto}} \left( \frac{n}{3} + 1 \right) = (n + 1)(n + 2) \frac{n + 3}{3} = \frac{1}{3} (n + 1)(n + 2)(n + 3)$

Což je to, co jsme chtěli.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#5 12. 10. 2010 23:17

hckr
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: důkaz matematickou indukcí

↑ Oxyd:

no tak ted je mi to o trochu vic jasnejsi ... popsal jste to vyborne, ale ja porad tapu nad tim "secteno" + "ocasek" a najednou se rovna vytknuto a uz jsou tam jen 3 vyrazy, koukam ze problem bude spis v te uprave vyrazu protoze tenhle krok prave vubec netusim. Vubec nevim jak muzu ze "secteno" + "ocasek" dostat (n+1)(n+2)(n/3 + 1) .... nezlobte se na me, ale muzete mi jeste objesnit tenhle krok upravy?

dekuju mockrat za vas cas

Offline

 

#6 12. 10. 2010 23:25

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: důkaz matematickou indukcí

Když se to přepíše takto

$(n+1)(n+2) \cdot \frac n3 + (n+1)(n+2) \cdot 1$

je to jasnější?


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#7 12. 10. 2010 23:56

hckr
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: důkaz matematickou indukcí

↑ Olin:

:( mám asi fatální chybu někde v totálních základech úprav výrazů, ale to je teda fakt díra, když se seknu na takový kravině ...

pořád si s tím hraju všemožně, ale jdu na to nejspíš úplně špatně, zkrátka mi pořád nevychází jak upravit (n+1)*(n+2)*n/3 + (n+1)(n+2) na tu konečnou rovnost ... prosím můžete mě pošťouchnout ještě víc ? i když bych asi spíš potřeboval ránu něčím ...

Offline

 

#8 13. 10. 2010 00:16

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: důkaz matematickou indukcí

Nic moc, poviem Ti. Vazne a surne si zopakuj vytykanie vyrazov.

Oznacme $(n+1)(n+2)$ ako $x$.

$\frac 13 nx+x=x(\frac n3 +1)$

Lepsie?


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#9 14. 10. 2010 09:05

hckr
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: důkaz matematickou indukcí

↑ Spybot:
jo aha ... no musim to hodne vyladit ... ale to bylo to co mi chybelo, diky moc uz je mi to jasne :)

dekuju vsem kdo venovali cas aby mi poradili :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson