Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
..potřeboval bych za pomocí průběhu fce zjistit počet kořenů a ty následně separovat.. poté porovnat jak se bude lišit počet kořenů, když místo -1 dáme do rovnice parametr a.
začal jsem tedy
první derivace
položím rovno 0 a vychází kořeny 2 a -1 (-1 nemá smysl pro Df)
na intervalech (0,2) i (2,+oo) by měla být fce rostoucí
druhá derivace
z toho že se bude jednat v Df o konvexní fci
...ale když si vykreslím graf, ukazuje mi to něco jinčího, než co mi vyšlo, konkrétně v první derivaci a tím se nemůžu dobrat ke kořenům, nevidí někdo chybu? díky
Offline
jaj, pravda, prehledl jsem ze a=2.. takze to vychazi, ze v [1,-1] je extrem a rovnice ma tedy dva koreny, ted tedy jak ty koreny zjistit aniz bych se trapil s logaritmem, je to mozne?
a chapu spravne, ze kdyz bude v zakladni rovnici misto -1 paramter a, tak by to nemelo na vysledku nic menit, protoze derivace parametru bude vzdy nula nebo se mylim?
Offline
Zdravím,
radeek napsal(a):
v [1,-1] je extrem a rovnice ma tedy dva koreny, ted tedy jak ty koreny zjistit aniz bych se trapil s logaritmem, je to mozne?
Bylo by možné upřesnit:
Která rovnice má 2 kořeny?
A v čem je trapení s ln(x)?
Děkuji.
k závěru příspěvku - ano, pokud v zapisu funkce bude samostatná konstanta a, derivace takové funkce bude stejná pro každé a, jelikož derivace konstanty je 0. Parametr bych tomu asi neřekla. Taková konstanta a udává posun grafu funkce po ose y - viz materiál o transformaci grafu.
Offline
no, pokud použiju průběh funkce, tak z první derivace mi vyplývá extrém x=1, to dosadním do původní funkce a najdu bod y=-1, takže vím, že v bodě [1,-1] se mi funkce změní v monotónosti, definiční obor je od (0,+oo), spočtu tedy limity původní funkce pro x->0 = +oo a pro x-> oo což je opět +oo, takže si už mohu načrtnout graf a to takto:
z něhož vidím, že určitě protne osu x 2krát v intervalu Df. teď jde o to jak co nejlépe zjistit body protínající osu x.
Offline
↑ radeek:
děkuji, už rozumím.
"levý" kořen bude v intervalu <0, 1>, ovšem nulu bych nemohla použit pro numerickou metodu, proto se rozhodnu pomocí změny znaménka f(x):
f(1) je záporné, půjdu doleva v dobře počitatelných hodnotách ln(x). Pro x=1/e mi vychází ještě záporné, pro x=1/(e^2) už je f(1/e^2) kladné. Tedy levý kořen budu hledat na intervalu <e^(-2), 1> nebo i na <e^(-2), 1/e>
Podobne "pravý": je na intervalu <1, +oo), pro upřesnění stanovím změnu znaménka hodnoty funkce. f(1) je záporné, f(e) je dobře počitatelné a je kladné. Tedy bych 2. kořen hledala na intervalu <1, e>.
Může být? Děkuji.
Offline
z takové rovnice kvadratickou neuděláš.
Pro odhad kořenů se dá postupovat i tak, že přepišu rovnici na zápis a odhadují kde je průník:
obě funkce jsou snadno setrojitelné a se snadným odhadem hodnot.
A proč se nelibí můj návrh odhadu intervalů? Děkuji.
Offline
↑ radeek: děkuji.
ano, taková rovnice má pouze přibližné řešení. Kořen(y) se naleznou pomocí vhodné numěřické metody (na závěr kapitoly je poznámka 2.5 o separaci kořenů a takové metody jsme použili (změna znaménka hodnoty funkce a přibližný náčrt grafu pomocí vyšetření průběhu). Případně jsem naznačila i metodu zakreslení "snadno zakreslitelných" funkcí.
V zadání je:
za pomocí průběhu fce zjistit počet kořenů a ty následně separovat..
počet kořenů je zjištěn a kořeny jsou odseparovány do navržených intervalů.
Parametr a na derivaci vliv nemá, ovšem na fakt, zda graf funkce bude mít průsečík s osou x (a tedy zda rovnice bude mít řešení) - tuto diskusi je třeba ještě doplnit.
V pořádku? Děkuji.
Offline
rozumím, díky
ještě tedy k závislosti na parametru "a", pokud chápu správně, nastanou tyto podmínky: ... 1 řešení
... 2 řešení
... 0 řešení
protože "a" nám určuje pouze posunutí po ose y, takže kladné číslo znamená graf nad osou, záporné pod osou, je to tak? díky
Offline
Ano, uvažuješ správně, ovšem lepší je v rovnici zapsat místo (-1) tak (+a), potom Tvé navržené nerovnice pro a budou opačně (a doplnit, že řešením se rozumí řešení v R, a také v R). Je to tak srozumitelné? Děkuji.
--------
OT: napsat ve slově "numerické" dva " ˇ " navíc (tedy numěřické) - měla bych si zavést nástěnku svých výkonů), omluva.
я не владею...
Offline