Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 11. 2010 13:17

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Exponenciální rozdělení - poruchovost součástek

Dobrý den,

máme v úkolu 5 součástek, které jsou zapojeny i) sériově, ii) paralelně, každá s životností danou (nezávisle) exponenciálním rozdělením $\mathrm{EXP}(\lambda_i)$.

Máme najít cdf a density fci pro random variable T, která udává čas do poruchy toho systému. Tj. u sériového stačí jedna porucha a konec, u paralelního musí odejít všechny.

Chtěl jsem se proto zeptat, zda moje následující úvaha je správná. Bohužel v knize nemáme žádné příklady a na semináři jsme to též neměli.

i) Pst poruchy jedné součástky před časem x je $1 - e^{-\lambda_i x}$, takže pst neporuchy bude $e^{-\lambda_i x}$. Tím pádem pravděpodobnost toho, že všechny součástky v čase x pojedou, bude $e^{-x(\lambda_1 + \lambda_2 + \dots + \lambda_5)}$ a očekávaná pravděpodobnost poruchy tedy $1-e^{-x(\lambda_1 + \lambda_2 + \dots + \lambda_5)}$.

ii) Můžeme mít 4 porouchané a stále jet. Extrém je tedy pět porouchaných součástí, tj. faktor $1-e^{-\lambda_i x}$ přes všech 5 i. To by mohla být ta pravděpodobnost poruchy.

---

Mám alespoň tyto úvahy správné? Jako třetí tam je totiž taková trochu složitější kombinace sériových a paralelních zapojení, toho se trochu bojím, tak chci mít jasno v teorii :-)

Děkuji a hezkou sobotu přeji.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) halogan)

#2 27. 11. 2010 13:54

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Exponenciální rozdělení - poruchovost součástek

Ahoj,

myslím, že to je dobře.

Offline

 

#3 27. 11. 2010 13:55

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Exponenciální rozdělení - poruchovost součástek

vypadá to ok

Offline

 

#4 27. 11. 2010 15:44

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Exponenciální rozdělení - poruchovost součástek

Super. Mám tu tedy už poslední zapojení:

http://www.sdilej.eu/pics/8a0ae7e795276136c20ef9a12689376f.png

Rozdělil jsem to na dvě větve, tu horní (V_1) a dolní (V_2). Bude mě zajímat, jaká bude pravděpodobnost poruchy do času x (trochu špatný výraz, ale víte, co myslím).

V2 je sériovka, takže to jen opíšu to horní, tj. $P(V_2 < X) = 1- e^{-x(\lambda_1+\lambda_5)}$.

V1 je sériová, kde budu muset ošetřit situaci, kdy ta paralelní část funguje. To by mělo být $1- (1- e^{-x\lambda_3})(1-e^{-x\lambda_4})$ - tj. pokud obě nejsou rozbité, tak to funguje. To celé vynásobím pravděpodobností funkčnosti S_2 a celé to pak odečtu od jedničky a mělo by být vymalováno.

$P(V_1 < X) = 1-e^{\lambda_2 x} \cdot \(1- (1- e^{-x\lambda_3})(1-e^{-x\lambda_4})\)$.

Pravděpodobnost selhání celého systému pak bude součin těchto dvou pravděpodobností. (teď ještě ale co s tou density funkcí :-)

Šlo by?

Děkuji.

Offline

 

#5 27. 11. 2010 16:38

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Exponenciální rozdělení - poruchovost součástek

↑ halogan:

Souhlasím. Takže teď máš nějakou funkci $P(x)$, která udává pravděpodobnost, že obvod selže někdy mezi časem 0 a časem x. Platí tedy

$P(x)=\int_0^x\varrho(t)\mathrm{d}t$,

kde $\varrho(t)$ udává hustotu pravděpodobnosti selhání v čase $t$. Zřejmě pak platí $\varrho(x)=\frac{\mathrm{d}P(x)}{\mathrm{d}x}$.

Offline

 

#6 27. 11. 2010 16:44

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Exponenciální rozdělení - poruchovost součástek

↑ BrozekP:

To vím, jen se mi to nechtělo upravovat a derivovat. Proto jsem tak nějak doufal, že bude i jiná cesta.

No nevadí, času dost, jdu si hrát.

Děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson