Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 11. 2010 14:39 — Editoval radoby.fyzik (30. 11. 2010 20:29)

radoby.fyzik
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Stálá rychlost, účivo ze sedmičky ZŠ

Ahoj, mám problém s dalším fyzikálním ořechem, tedy problémem, tady:

Po nádražním nástupišti projíždějí dva nákladní vozíky proti sobě. Jeden z nich jede stálou rychlostí 10,2 km/h, druhý stálou rychlostí 7,8 km/h vzhledem k nástupišti. Jakou rychlostí se přibližuje řidič prvního vozíku k  řidiči druhého vozíku? Řeš úlohu také pro případ, že první vozík jede za druhým.

Jsou tu dvě rychlosti, nazývany jako stálá rychlost. Čas, dráha, to je pryč.

Jakou rychlostí se přibližuje řidič prvního vozíku k  řidiči druhého vozíku?
No, přibližuje se k vozíku 10, 2 km/h, ne? Nejsem si vůbec jistej v kramflecích.

Řeš úlohu také pro případ, že první vozík jede za druhým.
Když jedou za sebou, jakou mají rychlost? Tak tohle mě mate ještě víc. Napadaly mě šílenosti(nebo to hloupé není?), že u prvního případu bych ty rychlosti odečetl a u druhého bych je jako sečetl... Ale když takhle, tak proč bych je sečetl a odečetl?

Mám v tom zmatek, jestli se najde dobrá duše, která mi dokáže vysvětlit, či nějak postrčit na správné zcestí. Díky.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) medvidek)

#2 02. 12. 2010 03:01

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Stálá rychlost, účivo ze sedmičky ZŠ

a) Když vozíky jedou proti sobě:
Rychlost vzájemného přibližování je součtem rychlostí, tedy $18 km/h$.


b) Když vozíky jedou za sebou:
Pojede-li rychlejší vozík za vozíkem pomalejším, budou se vzájemně přibližovat rozdílem rychlostí $2,4 km/h$.
Pojede-li pomalejší vozík za vozíkem rychlejším, budou se vzájemně vzdalovat rozdílem rychlostí $2,4 km/h$.


Ve všech případech a) i b) se jedná o rychlost vzájemnou,
proto lze říct, že je to rychlost, kterou se přibližuje (vzdaluje) řidič prvního vozíku k řidiči (od řidiče) druhého vozíku.
Ovšem zároveň je to rychlost, kterou se přibližuje (vzdaluje) řidič druhého vozíku k řidiči (od řidiče) prvního vozíku.

Offline

 

#3 08. 12. 2010 15:22

radoby.fyzik
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Stálá rychlost, účivo ze sedmičky ZŠ

Díky za radu, tohle vysvětlení mi pomohlo(aspoň doufám!)!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson