Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 12. 2010 20:56

007Misak
Příspěvky: 38
Reputace:   
 

limity

ahoj, potřebovala bych poradit s pár limitama, teprve sme je začali brát a já se v nich krapet ztrácim, takže kdyby tu byla nějaká dobrá duše, co by zkoukla, jestli sem to vypočítala dobře nebo spíš blbě...

1)  $\lim_{n\rightarrow\infty}\frac{2^n-3}{2^n+3^n}=$
- vyšla mi 0

2)  $\lim_{q\rightarrow\infty}\frac{p+3q}{q^2+1}=$
- vyšlo mi +nekonečno

3)  $\lim_{n\rightarrow\infty}\frac{n-3}{6+3n^2}=$
- vyšlo + nekonečno

4)  $\lim_{k\rightarrow\infty}\frac{k+3kn+n}{n^2+4nk+k}=$
- tenhle příklad by měl vyjít 3n+1/4n+1, ale vůbec netušim, jak se k tomu dopočítali ...

jestli by byl někdo ochotnej pomoc, byla bych moc vděčná :)

Offline

 

#2 28. 12. 2010 21:08

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: limity

↑ 007Misak:
Ahoj. Výsledky si můžeš nechat zkontrolovat wolframem. Jak na to tak koukám, druhé dva jsou špatně. Pomůže (u posledního taky) vytknout v čitateli i jmenovateli pohyblivou proměnnou a zkrátit je - tak dostaneme definovaný výraz.

Offline

 

#3 28. 12. 2010 21:17

007Misak
Příspěvky: 38
Reputace:   
 

Re: limity

aha, ten druhej sem podle toho wolframu opravila na 0, první a třetí by podle toho měly vyjít dobře...ale ten 4. netušim, protože tam ten výsledek co sem napsala má bejt určitě dobře, protože je to správný řešení jednoho testu,ale nevim jak k tomu došli...

Offline

 

#4 28. 12. 2010 21:22

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: limity

↑ 007Misak:

Základní trik je vytknout nejrychleji rostoucí člen. U trojky je nejrychleji rostoucí člen n^2. Takže: $\lim_{n \to \infty} \frac{ n - 3 }{ 6 + 3n^2 } = \lim_{n \to \infty} \frac{ n^2 \left( \frac{1}{n} - \frac{3}{n^2} \right) }{ n^2 \left( \frac{6}{n^2} + 3 \right) } = \lim_{n \to \infty} \frac{ \frac{1}{n} - \frac{3}{n^2} }{ \frac{6}{n^2} + 3 }$. Teď už se to spočítá snadno pomocí aritmetiky limit.

Na čtyřku se použije to samé -- nejrychleji roste k, takže se vytkne to. (n je parametr, takže n^2 je konstanta, která se nijak nemění.)


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#5 28. 12. 2010 21:24

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: limity

↑ 007Misak:
No, můžu jen zopakovat co jsem už napsal, tedy:

a) trojka není dobře, nemůže to vyjít plus nekonečno

b) u posledního pomůže vytknout v čitateli i jmenovateli pohyblivou proměnnou a zkrátit je - tak dostaneme definovaný výraz.

Potřetí to ale už psát nebudu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson