Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 12. 2010 19:42

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Tuhnutie teplej/studenej vody

V správach dávali, že teplá voda tuhne v zime rýchlejšie ako studená. V záberoch bol človek, ktorý horúcu vodu v šálke vytryskol do vzduchu a tá "okmažite" zmrzla a na sneh dopadol ľad. Chladná voda nezmrzla a dopadla v kvapalnom skupenstve. Tu je video (02:14 - 02:50). V príspevku bolo, že názory odborníkov sa na tento experiment rôznia (rôznia = odlišujú).

Ako by ste to vysvetlili?


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 29. 12. 2010 20:01 — Editoval mikl3 (29. 12. 2010 20:04)

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Tuhnutie teplej/studenej vody

↑ lukaszh: já toto považuji za reálné, jde o měrnou tepelnou kapacitu (u nějakého "tělesa" jen tepelnou kapacitu, jako třeba litr vody nebo kbelík nebo tak, abych to nemusel psát), která je závislá na teplotě, to bych okomentoval jakousi setrvačností teplot nebo pohybu molekul, že molekuly které se ochlazovaly z vyšší teploty budou mít nepatrně menší tepelnou kapacitu
klastry (zárodky ledu) se tvoří významně více ve vodě, která měla před podchlazením (jelikož voda většinou nemrzne na 0 ale trochu se podchladí) vyšší teplotu
nebo změna proudění (spekulace, ale asi jako u všeho) teplejší voda jinak a rychleji proudí, čímž dává okolí více tepla
jedná se o tzv. Mpembův jev

toto samozřejmě není z mojí hlavy, na to jsem nepřišel, ale už kdysi jsem se o to zajímal, tak jsem si něco vyhledal

Offline

 

#3 29. 12. 2010 20:30

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Tuhnutie teplej/studenej vody

↑ mikl3:

Vďaka za odkaz. Nevedel som, že to má aj meno. Najviac sa mi páči to vysvetlenie s prúdením.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#4 29. 12. 2010 20:37

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Tuhnutie teplej/studenej vody

↑ lukaszh: no ono to je jen jedno z možných vysvětlení, zatím se o tomto jevu nepodařilo nic potvrdit, je to taková menší záhada a někdy to nejde udělat (pokud byste chtěl třeba simulovat v mrazáku s horkou vodou, tak ta horká voda majoritně ovlivní teplotní podmínky mrazáku a nebude to nic moc), ale určitě na to má vliv mnoho faktorů, mimo jiné není voda jako voda

Offline

 

#5 29. 12. 2010 21:16

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Tuhnutie teplej/studenej vody

↑ lukaszh:
Ja dodam, ze ak Ta to zaujima hlbsie, tak na tuto temu bolo napisanych niekolko (lahko vyhladatelnych) diplomovych prac, kde je pochopitelne tento paradox rozobraty vycerpavajuco.

Jedna je aj tu.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#6 29. 12. 2010 21:21

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Tuhnutie teplej/studenej vody

↑ Spybot:

Výborne, keď budem mať viac času, tak si to určite pozriem. Začul som to len tak bokom a celkom ma to zaujalo.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson