Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
↑↑ skalpik: Děkuju za postřehy hodně jsi mi pomohl...
Offline
↑ Jarin44:
Není zač, klidně se mě zeptej pokud bys něco chtěl vědět.
Offline
↑↑ Kondr:
Vážně není žádný důvod dávat přednost MFF UK před Masárnou na studium obecné matematiky,přijde mi že na MU je menší výběr navazujících mag.oborů,taky má UK větší prestiž, a měla by mít teoreticky i vyšši kvalitu.Co si o tom myslíš?
Offline
↑ Martin_M: No nevím, jestli je počet magisterských oborů něco, podle čeho bych volil školu. Vzhledem k volnému kreditnímu systému na PřF/FI může člověk studovat obor, který se jmenuje nějak a přitom si vybrat předměty, které se mu líbí. Spíš bych porovnával nabídku předmětů. I ta bude asi širší na MFF, ale asi záleží, co chceš studovat. Například pro studium pologrup a formálních jazyků (skupina kolem doc. Poláka) a číselných těles (prof. Kučera a spol.) je Brno dobrá volba.
Pokud jde o fyziku, doporučuji docenta Tyce a jeho předmět Zajímavá fyzika :) (ano, to je ten člověk, který "objevil plášť neviditelnosti", http://news.nationalgeographic.com/news … source=rss).
Pokud jde o větší prestiž, tak myslím, že obě školy jsou uznávané i v zahraničí.
Pokud jde o "kvalitu školy", to je dost široký pojem. Objektivní statistiky jako "počet článků zaměstnanců školy v impaktovaných časopisech" tě jako studenta nemusí moc zajímat. Spíš jde o subjektivní faktory, jako je přístup vyučujících. Já studuju víc na FI, ale na PřF jsem zatím nenarazil na nikoho, kdo by látku nezvládl vysvětlit. Tím neříkám, že tam nikdo takový není, pouze to, že ze Graph theory na FI (doc. Hliněný) je podstatně lepší než teorie grafů na PřF.
Offline
V Brne byla (vetsinou) takova komorni a mila atmosfera. To je podle me taky hodne dulezity. Protoze kdyz je dusno, tak to cloveka nebavi. A kdyz to nebavi, tak se nechce. A kdyz se nechce, tak to je horsi, nez kdyz se nemoze.
Ale nevim, jak to funguje ted, kdyz skola musi obslouzit kvanta studentu. Treba to vydrzelo ....
No a pokud je pritelkyne v Praze, tak Brno vidim jako dobrou volbu :-)
Offline
↑ maly_kaja_hajnejch-Lazov: Zdravím. Kvanta studentů? To se jistě netýká odborné matematiky na PřF (v tomto je FI horší, prvácké předměty jsou nacpané).
Offline
Zdravím,
baví mě matematika a dost se o ní také zajímám. Baví mě se účastnit i velkých projektů a řešit všemožné i nové problémy logickou a matematickou cestou. Proto chci jít určitě na VŠ, která má s matematikou dosti společného. Obzvláště mě zaujal obor matematické modelování, ale nevylučuji, že se časem nepřikloním k něčemu trochu jinému. Nicméně jsem svůj výběr zúžil na tři školy: ČVUT Fakulta Strojní - Teoretický základ strojního inženýrství -> Matematické modelování; ČVUT FJFI - Matematické Inženýrství (modelování) -> Matematické inženýrství; MFF UK - Obecná matematika -> Matematické modelování ve fyzice a technice. Jde mi o to, že nechci zůstat vyloženě v akademické sféře. Těžkým školám (jak podle výběru asi vidno) se nevyhýbám, smířil jsem se s těžkých studiem a doufám, že ho zvládnu. Nicméně matematika je to hlavní, informatice se vůbec nevyhýbám, jen to není pro mě primární záležitost a fyzika je až nějak na 3. místě za těmito obory. Máte někdo zkušenosti s těmito školami, či přímo obory? V čem mají tyto fakulty své nedostatky či přednosti? Děkuji za případné přečtení nebo dokonce odpovědi!
Offline
↑ SalParadise:
Ahoj.
S obory zkušenosti nemám, se školami ano. Konkrétně jsem vystudoval fúzi na FJFI a učitelství na MFF, takže trochu srovnávat snad můžu. Už jsem tady za ty roky na fórum napsal ledasco, doporučuji pomocí funkce Hledat najít moje příspěvky obsahující FJFI. Sice jsem je asi všechny napsal ještě jako student, ale na mých názorech se nic nezměnilo.
K té FS nevím. Můj odhad je, že to bude zaměřené více prakticky za cenu toho, že matematiky bude výrazně méně. Ale je to spíš můj tip. Z toho co píšeš bych se přiklonil spíš k FJFI nebo MFF. Jejich porovnání a různé postřehy k výběru jsem tu už psal, zkus si to najít. Ale řekl bych, že z těch dvou už nejde vybrat špatně. A v žádném případě se tím neodsoudíš k akademické kariéře - pokud budeš dobrý, naopak se tě dost možná bude někdo snažit zlanařit k něčemu jinému.
Případné další dotazy rád zodpovím.
Offline
↑ SalParadise:
Ahoj,
matfyz se od těch ostatních škol dost odlišuje tím, že ze začátku jsou všechny předměty čistě o matematice. Se souvislostmi se (strojním) inženýrstvím se setkáš až ve třeťáku, když se začnou probírat parciální diferenciální rovnice, kterými se dá modelovat cokoliv. Na druhou stranu to studium tě naučí určitýmu způsobu abstraktního myšlení, který z knížek nikde nevyčteš, narozdíl třeba od nějakých technických znalostí. Proto si myslím, že je snažší přejít z obecné matematiky později do aplikovaných oborů, než se odzačátku učit používat nějaké modely a zpětně zjišťovat, jak vlastně fungují a z čeho vzešly. Záleží, co ti vyhovuje...jestli si chceš ještě pár let "hrát s legem" a rozvíjet myšlení anebo se rovnou učit něco, co má nějaký přímý užitek.
Ale na ČVUTu jsem nestudoval, takže to může být zkreslený pohled.
Offline
↑ Bati:
K tomu hned doplním, že to nemusí každému vyhovovat. Já jsem byl třeba rád, že jsem ve fyzice hned viděl, že to co probíráme v matematice je k něčemu dobré, motivovalo mně to a pomohlo mi to některé věci rychleji pochopit. Daň je ale taková, že fyzika je před matematikou napřed. Každopádně když si představím, že by celé první dva roky byly pouze a jen o matematice, tak je mi nevolno, byť se to může zdát výhodnější. To má bohužel (nebo bohudík) každý jinak. To s abstraktním myšlením na FJFI fungovalo každopádně taky.
Offline
Já bych přidal také menší poznámku.
Pokud někdo plánujete jít na MFF - obecná matematika. Dobře, ale velice dobře si to rozmyslete. Není to obor, kde si stačí říct "chci sem, udělám to".
Tím nechci nikoho samozřejmě odradit, je to nesmírně kvalitní obor, ale také nesmírně těžký a nic zde nedostanete zadarmo.
Offline
Ahoj ↑ Freedy:
Jelikož o tom oboru také uvažuji, tak se tě na pár věcí zeptám. Nějak to nespěchá, mám ještě více jak rok čas, ale zajímalo by mě to :). Očekával jsi takto vysokou náročnost? Máš čas i na jiné věci (koníčky), nelituješ této volby? A ještě poslední, kolik vás tam tak +- a z kolika zatím zůstalo?
Velice ocením i názory dalších.
Offline
Jako takhle... Věřím, že když mě ten obor (studium) bude bavit, respektive uvidím, že ta dřina není k ničemu a v budoucnu po vystudování budu v životě schopný se uplatnit, tak i velmi náročné studium zvládnu. Jsem schopen tomu obětovat hodně a velmi rád objevuju ten princip proč to tak je... Jen si nejsem jist, která z těch škol je pro mě nejvhodnější. V podstatě se mi vždycky (kupodivu) chce nejvíce na tu školu, o které zrovna zjišťuji informace. Matfyz je velmi zajímavá volba. Už jen být TEN, kdo má matfyz je určitě velmi prestižní, navíc matematika je dle mého názoru velmi krásná a zajímavá. Nicméně ČVUT strojní je velmi zajímavé z hlediska odhalení principů všemožných strojů, automobilů apod. a nabízí zase také mnoho i z jiných oborů. A FJFI jsem objevil vlastně nedávno, ale popisy oborů na této fakultě jsou velmi lákavé. Mám takový pocit, že je to tak nějak něco mezi matfyzem a strojárnou. Každopádně moc děkuju za vaše příspěvky, třeba se mi ještě časem vyjasní, jestli mě to táhne více k abstrakci, nebo konstrukci hmatatelných zařízení.
Offline
↑ SalParadise:
Ahoj,
jsem ze strojárny z Liberce, tak ti něco můžu poreferovat o strojařině. Co se týče matematiky, tak je to především analýza, lin. algebra, numerická matematika, MKP (FEM), statistika a pravděpodobnost, plus v prváku deskriptivní geometrie, což je poměrně zajímavý předmět, ale na rýsování docela peklo. Dává se důraz na počítání, teorie a odvození jsou především na přednášce, důkazy velmi pomálu (pročítám doma, dává to pak větší smysl). U zkoušky stačí spočítat a máš za 3, pak dál je teorie, kde se dá dostat vejš. Matematika dělá tak 1/3 ze studia, další jsou pak všemožný fyziky-od základních kurzů po mechaniku kontinua (statika, kinematika, dynamika, pružnost pevnost, tekutiny, termo). Dál pak jsou samozřejmě technologie, materiály, konstrukce a části strojů. Mezi tohle je ještě nastrkaný programování, chemie, elektro, modelování a simulace, hydraulika...atd. Co se týče tvého zaměření-existují ''výpočtáři'' ať už FEM nebo CFD, kteří, co mám zkušenosti, bývají ti lepší studenti ze strojních fakult-absolventi aplikované mechaniky, nebo něčeho konstrukčního. Jinak já jsem z gymplu, matika mi šla jakš takš-většinou za 3. VŠ matika mi přijde daleko zábavnější. Uvidim jak se zadaří v bakaláři (chtěl bych být taky výpočtář), na magistra bych chtěl na aplikovanou mechaniku nebo právě na mat. modelování na čvut-věnujou se dost tekutinám. Co vim tak ústavu technický matematiky FS ČVUT dělá doktorát známej z FJFI a jeden cvičící na fyziku z MFF.
Jo jinak to chce na strojařinu trochu toho technickýho resp. strojařskýho citu-mít přehled o základní konstrukci, ať to pak není na konstruování změť čar beze smyslu :D
Offline