Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 01. 2011 21:22

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Statistika: Interval spolehlivosti

Dobrý večer přeji,

mám následující úlohu:

"DVD players coming of an assembly line are automatically checked to make sure they are not defective. The manufacturer wants an interval estimate of the percentage of DVD players that fail the testing procedure. Compute a 90 % confidence interval, based on a random sample of size 105 in which 17 DVD players failed the testing procedure. Also, state any assumptions you have made."

CI jsem počítal kdysi dávno nějakým záhadným způsobem a nějak se mi to nevrací ani s opakováním teorie. Mohl by mě někdo, prosím, pošťouchnout správným směrem?

Děkuji.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) halogan)

#2 11. 01. 2011 14:19

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Statistika: Interval spolehlivosti

↑ halogan:

Chceme akokeby odhad pre pravdepodobnosť. T.j. pravdepodobnosť chybného produktu. Náhodná premenná, ktorá udáva počet zlých prehrávačov má binomické rozdelenie. Pre tento typ je testovacia štatistika

$\frac{\overline{P}-P}{\sqrt{\overline{P}\cdot(1-\overline{P})/n}}\sim N(0,1)$

presnejšie, uvedená štatistika má asymptoticky normálne rozdelenie. Odhadnutá pravdepodobnosť je

$\overline{P}=17/105$

a interval spoľahlivosti už jednoducho odvodíš z

$Pr\(-u_{\alpha/2}\le\frac{\overline{P}-P}{\sqrt{\overline{P}\cdot(1-\overline{P})/n}}\le u_{\alpha/2}\)=1-\alpha$


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#3 11. 01. 2011 14:40

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Statistika: Interval spolehlivosti

↑ lukaszh:

Jo jasně. Už mi to v hlavě začíná tak nějak spínat. Interval spolehlivosti bych tedy měl, děkuji pěkně.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson