Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 01. 2011 18:26

poiu
Příspěvky: 29
Reputace:   
 

Vlivy na padající předmět

Ahoj,

když nějaký předmět padá volným pádem z určité výšky, působí na něj v reálu gravitační síla a odporová síla vzduchu. Jaké další vlyvy podle vás připadají v úvahu?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) medvidek)

#2 15. 01. 2011 18:27 — Editoval TomDlask (15. 01. 2011 18:32)

Dioxid
Příspěvky: 416
Reputace:   13 
 

Re: Vlivy na padající předmět

Dalším vlivem by mohla být odstředivá (dostředivá) síla Země, která se otáčí.
Potom to také mohou být celkem speciální vlivy (vítr, průlet magnetu kolem vodiče s proudem...)


Jsem omylný, proto ne vše, co jsem napsal, je zaručeně správně.
468

Offline

 

#3 15. 01. 2011 19:31

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Vlivy na padající předmět

Mohla by to byt tiez vztlakova sila.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#4 15. 01. 2011 20:40

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Vlivy na padající předmět

A nezapomenout na Coriolisovu sílu (mimo padání na póly).
Myslím, že vzhledem k tomu, že těleso padá volným pádem, tak odstředivou sílu (ani dostředivou) bychom neměli pozorovat, snad jen jako "vítr", tedy jakási složka odporové síly atmosféry, která se otáčí spolu se zemí.

Offline

 

#5 15. 01. 2011 21:03

Dioxid
Příspěvky: 416
Reputace:   13 
 

Re: Vlivy na padající předmět

↑ petrkovar:
Když padají předměty, tak padají s tíhovým zrychlením, které je dáno součtem gravitačního a odstředivého...?!


Jsem omylný, proto ne vše, co jsem napsal, je zaručeně správně.
468

Offline

 

#6 15. 01. 2011 21:24

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Vlivy na padající předmět

Aha, pravda! Tady jsme si zadání každý vyložili jinak a to zaslouží podrobnější komentář:
Pokud volně pustíme nějaký předmět z výšky, třeba z věže nebo do studny a nebo i jen z ruky, pak opravdu tíhové zrychlení je součet gravitačního a odstředivého, neboť vzhledem k inerciální vztažné soustavě má těleso nenulovou (kolmou k povrchu) počáteční rychlost, která odpovídá obvodové rychlosti otáčení v daném místě.
Pokud ale těleso padá z Vesmíru, tak Země se sice otáčí, ale na těleso to nemá vliv a odstředivou sílu neuvažujeme. A já jsem zrovna uvažoval o druhé variantě i když podle dotazu se jednalo spíš o první možnost.
Omlouvám se, pokud to způsobilo nedorozumění, snad jsem to uvedl na pravou míru.

Offline

 

#7 15. 01. 2011 21:41

Dioxid
Příspěvky: 416
Reputace:   13 
 

Re: Vlivy na padající předmět

↑ petrkovar: Ano, to už si potom rozumíme. Když ale autor tématu uvedl "odporová síla vzduchu", tak jsem si zas já vybavil, že je to někde v atmosféře a třeba se to pouští z, tebou zmiňovaného, výše položeného místa.


Jsem omylný, proto ne vše, co jsem napsal, je zaručeně správně.
468

Offline

 

#8 15. 01. 2011 22:25

poiu
Příspěvky: 29
Reputace:   
 

Re: Vlivy na padající předmět

Abych to upřesnil, tak těleso pouštím s několika metrů nad zemí.

Nicméně vaše reakce mi už daly celkem dost podmětů, jak bádat dál. Díky!

Offline

 

#9 15. 01. 2011 23:55

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Vlivy na padající předmět

Je pěkné, jak si všichni rozumíte. Já mám naopak trochu problém se tu zorientovat. Nikdo z vás třeba nenapsal, v jaké soustavě o působících silách mluvíte. Ale začnu od začátku.

↑ poiu:

Ptáš se, jaké působí síly na těleso padající volným pádem. První, co mě zajímá, je definice volného pádu.

Wikipedie napsal(a):

Volný pád je pohyb tělesa o hmotnosti m v homogenním gravitačním poli, při kterém počáteční rychlost tělesa je nulová a kromě gravitační síly na těleso nepůsobí žádná další síla, popř. jsou další síly zanedbatelné (tzn. odpor prostředí se zanedbává).

Při použití této definice je tvá otázka vyřešena triviálně – žádné další síly kromě gravitační nepůsobí. Kdyby působily, už bychom se nebavili o volném pádu.

Např. v obecné teorii relativity se volným pádem myslí pohyb testovací částice, na kterou nepůsobí žádné jiné síly kromě gravitace (tedy odpadá podmínka homogenity pole a nulové počáteční rychlosti). To mi přijde jako nejrozumnější definice. Ale dobře, dá se asi domyslet, že ty jsi myslel volným pádem např. házení kamenů z věže, což by většina lidí za volný pád jistě označila. Jen je potřeba si to ujasnit, než se o tom budeme bavit.

↑ TomDlask:, ↑ petrkovar:

Zmiňujete odstředivou a Coriolisovu sílu. Z toho bych se mohl domnívat, že mluvíte o silách působících v soustavě pevně spojené s otáčející se Zemí (dále značím S). V té skutečně budou na těleso působit všechny tyto nepravé síly (Eulerovu můžeme naprosto zanedbat, protože rychlost otáčení Země je prakticky konstantní). Pokud ale už jsme v této soustavě S, vůbec bych nezmiňoval nějakou dostředivou sílu. Dostředivá síla směřuje do středu křivosti trajektorie. V soustavě S je však pád kamene skoro parabola, proto dostřevá síla zde asi nemá zamýšlený význam. V inerciální soustavě by už dostředivá síla měla jistý význam. Pak je důležité si uvědomit, že dostředivá síla je vlastně síla určená jako průmět vektorového součtu všech působících sil do roviny kolmé k okamžité rychlosti. Není to tedy další síla, kterou bychom k ostatním silám přičítali.

petrkovar napsal(a):

Myslím, že vzhledem k tomu, že těleso padá volným pádem, tak odstředivou sílu (ani dostředivou) bychom neměli pozorovat, snad jen jako "vítr", tedy jakási složka odporové síly atmosféry, která se otáčí spolu se zemí.

Pokud jste tím myslel, že vliv odstředivé síly bude malý a mohli bychom ho velikostí srovnat s mírným větrem směrem k pólu (když neuvažujeme, že velikosti odstředivé a odporové síly jsou dány jinými charakteristikami tělesa), tak souhlasím.

petrkovar napsal(a):

Pokud volně pustíme nějaký předmět z výšky, třeba z věže nebo do studny a nebo i jen z ruky, pak opravdu tíhové zrychlení je součet gravitačního a odstředivého, neboť vzhledem k inerciální vztažné soustavě má těleso nenulovou (kolmou k povrchu) počáteční rychlost, která odpovídá obvodové rychlosti otáčení v daném místě.

Vzhledem k jaké inerciální vztažné soustavě? Tu si můžu zvolit takovou, že tam bude počáteční rychlost libovolná. V inerciální vztažné soustavě odstředivá síla nepůsobí, nerozumím tedy tomu, jak by část „neboť…“ měla vysvětlovat předchozí větu.

petrkovar napsal(a):

Pokud ale těleso padá z Vesmíru, tak Země se sice otáčí, ale na těleso to nemá vliv a odstředivou sílu neuvažujeme. A já jsem zrovna uvažoval o druhé variantě i když podle dotazu se jednalo spíš o první možnost.

Odstředivou a Coriolisovu sílu musíme uvažovat podle toho, v jaké soustavě problém studujeme. Zde tedy asi máte na mysli nějakou inerciální vztažnou soustavu.


Jak bych si představoval odpověď já:

Rozdělme problém na dvě části – najděme nejprve pravé síly a teprve potom případně přidejme nepravé síly, které působí v neinerciálních vztažných soustavách. Mezi pravé síly můžeme zařadit:

– gravitační sílu,
– tlakovou sílu na každou část povrchu tělesa (na různé části tělesa může působit různý tlak, důsledkem toho dostáváme vztlakovou sílu a odpor prostředí, tedy i vítr),
– Lorentzovu sílu (tedy elektromagnetismus, jak psal TomDlask)

(žádné další mě nenapadají).

Pokud se pak budeme zajímat o síly působící z hlediska pozorovatele pevně spojeného se Zemí, musíme přidat nepravé síly, tedy odstředivou a Coriolisovu sílu.

Offline

 

#10 16. 01. 2011 08:54 — Editoval petrkovar (16. 01. 2011 08:59)

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Vlivy na padající předmět

BrozekP napsal(a):

petrkovar napsal(a):

Myslím, že vzhledem k tomu, že těleso padá volným pádem, tak odstředivou sílu (ani dostředivou) bychom neměli pozorovat, snad jen jako "vítr", tedy jakási složka odporové síly atmosféry, která se otáčí spolu se zemí.

Pokud jste tím myslel, že vliv odstředivé síly bude malý a mohli bychom ho velikostí srovnat s mírným větrem směrem k pólu (když neuvažujeme, že velikosti odstředivé a odporové síly jsou dány jinými charakteristikami tělesa), tak souhlasím.

Měl jsem na mysli atmosféru unášenou spolu s povrchem tělesa.

S dalšími dvěma připomínkami k mým příspěvkům mi nezbývá než souhlasit. Ano, při rozboru je třeba oddělit pravé a nepravé síly.

Offline

 

#11 16. 01. 2011 10:21

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Vlivy na padající předmět

↑ petrkovar:

Pak tomu nerozumím, odstředivou sílu bychom přece pozorovali (kdybychom dostatečně přesně měřili, aby nebyla zanedbatelná) i na planetě bez atmosféry.

Offline

 

#12 16. 01. 2011 13:02

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Vlivy na padající předmět

Pomýchal jsem typy vztažných soustav a tak byly mé připomínky zavádějící. V uvedené větě jsem za vztažnou soustavu bral inerciální soustavu spojenou se středem Země na kterou padá (uvažováno v této soustavě) těleso z Vesmíru. Pak atmosféra je unášena spolu s povrchem a tato atmosféra působí kromě vztlakové síly a odporové síly i silou větru, který pozorovatel na Zemi za bezvětří nepozoruje, neboť se on i atmosféra otáčí spolu se Zemí.
Nebylo ode mne správné v jednom odstavci psát o Coriolisově síle, neboť tu pozorujeme (stejně jako odstředivou sílu) v neinerciální vztažné soustavě spojené s povrchem Země.

V zadání úlohy však má poiu očividně na mysli vztažnou soustavu spojenou s povrchem Země, tedy neinerciální soustavu a těleso padá volným pádem třeba z ruky pozorovatele, a tak je správné uvažovat také fiktivníchí (nepravé) síly.

Nebo jsem to zase nějak popletl?

Offline

 

#13 16. 01. 2011 13:42

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Vlivy na padající předmět

petrkovar napsal(a):

Pak atmosféra je unášena spolu s povrchem a tato atmosféra působí kromě vztlakové síly a odporové síly i silou větru, který pozorovatel na Zemi za bezvětří nepozoruje, neboť se on i atmosféra otáčí spolu se Zemí.

Jestli tomu dobře rozumím, tak tu sílu pouze různě nazýváte, podle toho z jaké soustavy se na to díváte. Když ze soustavy spojené se Zemí, tak tomu říkáte odporová síla, když z inerciální vztažné soustavy, tak části říkáte síla větru (přitom větrem vlastně nazýváte pohyb atmosféry vzhledem k té inerciální vztažné soustavě). Já bych to takto vůbec nerozlišoval, protože je to vlastně vždy pouze odporová síla, která je daná vzájemnou rychlostí pohybujícího se objektu a okolního vzduchu. Tato vzájemná rychlost je ale v inerciální soustavě a v soustavě pevně spojené se Zemí stejná.

Offline

 

#14 17. 01. 2011 11:48

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Vlivy na padající předmět

↑ BrozekP:Ne, nemyslel jsem stejnou sílu. Na molekuly vzduchu působí i fiktivní síly a ty přispívají k odporové síle.
Ale možná je to příliš drobný detail, který bychom neměli ani zmiňovat. Nemyslím si (zatím) ale, že by taková složka odporové síly neexistovala.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson