Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 01. 2011 15:27

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Geometrická úloha (zajímavá

Nechť je dán trojúhelník ABC, jemuž je opsána kružnice k se středem S, dále je mu vepsána kružnice m se středem P a body dotyku G(a), G(b), G(c) po řadě na stranách BC, AC, AB.  Nad průměry PG(a), PG(b), PG(c) sestrojme Thaletovy kružnice n(a), n(b), n(c). Průnik kružnic n(a), n(b) označme M(c), body M(a) a M(b) definujeme analogicky. Dokažte, že pokud T je těžiště trojúhelníku M(a)M(b)M(c), pak body P, S, T leží na jediné přímce.


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Anonymystik)

#2 27. 01. 2011 21:39 — Editoval ruamaixanh (27. 01. 2011 21:57)

ruamaixanh
Místo: Tachov
Příspěvky: 100
Reputace:   11 
 

Re: Geometrická úloha (zajímavá


Odkaz na Eulerovu přímku http://cs.wikipedia.org/wiki/Eulerova_p%C5%99%C3%ADmka

Offline

 

#3 27. 01. 2011 22:21

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Re: Geometrická úloha (zajímavá

Ten důkaz vypadá velice zajímavě a vypadá správně. Já jenom dodám, že moje řešení je úplně jiné, ale došel jsem k tomu samému.

Zobrazil jsem trojúhelník ABC podle kruhové inverze dané kružnicí vepsanou trojúhelníku ABC na oblouky kružnic n(a), n(b), n(c) .... rozmysli si, proč tomu tak je. Proto kružnice opsaná trojúhelníku ABC se zobrazí na kružnici opsanou trojúhelnéku M(a)M(b)M(c), neboť M(a) je obrazem A, M(b) je obrazem B a M(c) je obrazem C.
Věta : "Pokud se kružnice k1 se středem S1 zobrazí podle kruhové inverze se středem v bodě I na kružnici k2 se středem S2, pak body S1, S2, I leží na přímce (rozmysli si proč)".
Podle této věty také střed kružnice opsané trojúhelníku M(a)M(b)M(c) - označme ho X - dále bod P a bod S leží na jedné přímce..... X, P, S jsou kolineární.

Bod P je ortocentrum trojúhelníka M(a)M(b)M(c) (to lze dokázat snadno - stačí na to věta o shodnosti obvodových úhlů no a pak dopočítáváš úhly, musíš dokázat kolmost). Na stejné přímce jako střed X kružnice opsané trojúhelníka M(a)M(b)M(c) a ortocentrum P trojúhelníka M(a)M(b)M(c) leží i jeho těžiště T(Eulerova přímka) .... X, P, T jsou kolineární.

Závěry z obou těchto odstavců dají dohromady i dokazované tvrzení.

Ten druhý odstavec je trochu podobný tomu, s čím tam figuruješ i ty, akorát ty si hraješ s trojúhelníkem G(a)G(b)G(c) a já jen s jeho příčkovým zmenšením M(a)M(b)M(c), zmenšuje se podle stejnolehlosti s koeficientem -1/2 a středem T.

btw - tuhle úlohu jsem vymyslel sám, tak doufám, že se líbila. (-:


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson