Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Mám teoretický dotaz z chemie. Síran měďnatý nelze vyrobit přímou reakcí Cu s ředěnou H2SO4. Bylo by možné jej vyrobit reakcí Cu, H2SO4 a H2O2? Cu by se pomocí H2O2 zoxidovalo na CuO a to by pak reagovalo s H2SO4 na CuSO4.
Offline
↑ Pavel: to by podle mě trvalo roky (pokud neuvažujeme zahřívání Cu ve vodě)
tohle ti asi nepomůže: Zahřívá-li se modrá skalice, odštěpuje se z ní voda
ve dvou krocích. Při teplotě 110 °C vzniká monohydrát (CuSO4 · H2O) a po zahřátí na 150 °C dojde k úplné dehydrataci za vzniku síranu měďnatého(CuSO4). Při zahřívání na teplotu 650 °C se rozkládá
nebo
2Cu + 4H2SO4 + O2 → 2CuSO4 + 4H2O
a teď něco, co popisuješ ty: Dalším způsobem přípravy je rozpouštění oxidu měďnatého, získaného např. pražením sulfidových rud, v kyselině sírové:
CuO + 2H2SO4 → CuSO4 + 2H2O
Zdroj: internet
Offline
↑ mikl3: děkuji, dobře uvádět také zdroj informace.
Řekla bych, že kolega ↑ Pavel: neuvažuje vodu, ale H2O2 (ale také se mi nezdá taková kombinace - je to někde uvedeno, nebo jen nápad?).
Pokud opravdu vstupní látka má být Cu, tak hořením Cu ve vzduchu převest na CuO a potom, co doporučuje kolega ↑ mikl3: (nebo uvedená u kolegy ↑ mikl3: reakce s H2SO4 s přidáním kyslíku (podle zdroje tato reakce bude i s ředěnou kyselinou).
Hodně dobrá sbírka reakcí (v ruštině), z knihovny - doporučuji Remy Anorganická chemie, možna něco použitelného bude v elektronické podobě.
Offline
Asi by bola na mieste otázka, prečo to nejde tak napriamo ako by sme chceli, ale cez tie medzistupne...
http://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%ADran … Fnat%C3%BD
Offline
↑ jelena:
Je to jen nápad. Vstupní chemikálie by byly meděný drát Cu, akumulátorová H2SO4 a peroxid vodíku H2O2. Šlo mi jen o to vyrobit roztok CuSO4 tak, aby z něj postupným odpařováním vznikly hezké krystaly skalice modré. V domacích podmínkách by to bylo dost jednoduché - Cu, akumulátorová H2SO4 a H2O2 by nebyl problém obstarat. Nezkoušel jsem to, je to jen nápad. Svou domněnku jsem stavěl na tom, že Cu s H2SO4 reagovat nebude, pokud ji nebudu mít koncentrovanou, což nehrozí. Takže přidám peroxid, tím zoxiduji Cu na CuO a odsud reakcí s H2SO4 dostanu CuSO4. Nechám působit dostatečně dlouho dobu, aby se roztok nasytil a pak postupným odpařováním vzniknou krystaly skalice modré. Toť vše.
Offline
PESTOVANIE KRYŠTÁLOV do Vašej pozornosti posielam...
http://www.velebil.net/clanky/pestovani-krystalu/
Offline
↑ mikl3: děkuji.
↑ Pavel: ještě bych se věnovala ruční těžbě mědi, lití a tažení dratů, aby zážitek byl dokonalý :-)
Skalice modrá se dá koupit v obchodě, snad za nějakých speciálních opatření, neboť je jedovatá.
Tady jsem našla úkazku reakce, kterou navrhuješ, ale podle popisu všechno je koncentrované. H2O2 z lékarny to určitě nebude.
Řekla bych, že mechanizm reakce bude spočívat ve vzniku O2 při reakci H2O2+H2SO4, tedy ve skutečnosti běží reakce Cu+O2+H2SO4.
Asi bych se přikláněla ke svému postupu - spalovat měď nad plynovým sporákem a výsledek nasypat do kyseliny.
Nepochybuji ovšem, že jak u Tebe obyvykle, ještě překvapiš nějakým nápadem a dokonale vypestovaným krystalem (za použití doporučení kolegy Petera, děkuji :-)
Offline
↑ jelena:
Ahoj :)
Tuším tých chalanov(?) chápem - a myslím, že možno aj Ty. Tiež by ma bavilo vyrábať veci - no a čo, že sa dajú kúpiť? Ručná práca je len ručná práca. Tvorím, teda som...
A nezabúdajme (už tu tento odkaz bol) Niektoré veci sa dejú len raz.
Na druhej strane - na ZŠ som mala veľmi originálneho a milého spolužiaka - ako 16-ročný zomrel pri nejakom svojom pokuse, vraj ho zabil elektrický prúd. Keď sledujem týchto mládencov, spomínam na Paľa Koyša...
Díky všem za odpovědi a doporučení. V nejbližších dnech se do toho pustím. Vzhledem k nízkým koncentracím H2O2 - 10%, H2SO4 ca. 30% a Cu 100% :-) nečekám žádné detonace. Vznikne-li něco, dám vědět.
Offline
Něco lze nalézt tady anorganická chemie zejména hodnotný je Remy první (prvky hlavní skupiny Mendělejevy tabulky) a druhý (ostatní skupiny) díl.
Offline
↑ Pavel: Meď by som nastrúhal na drobné piliny, aby bol lepší povrch s H2O2.
a navrhujem pozrieť aj http://www.google.sk/search?q=cu+h2O2 možno to bude bublať...
Offline
↑ pietro:
Možno... Ale aj ja nechalan to niekedy tak cítim. Je to dobrodružstvo, keď človek čosi dokáže vytvoriť. Želám všetko dobré...
Tak jsem se do toho pustil. Po dvou hodinách je roztok modrý jak nebe před východem slunce. Kolem měděného drátu se vylučují bublinky nějakého plynu. Takže úspěch.
Offline
↑ pietro:
Nejdříve jsem smíchal H2SO4 a H2O2 a pak jsem tam vložil Cu drát. Dnes ráno už reakce ustala, zřejmě se vyčerpal veškerý peroxid. Zkusím ho dolít a uvidím, zda se reakce obnoví.
Offline
↑ Pavel:Asi sme mali šťastie !
http://goldrefiningforum.com/phpBB3/vie … amp;t=1967
http://answers.yahoo.com/question/index … 851AAybLzh
Neviem či by sa nemalo najprv v prvom kroku vyrobiť len s H2O2 to CuO ( a vôbec či to pôjde) a to potom zreagovať so sírovou...
Offline
↑ pietro:
Ve druhém odkazu míchají dohromady koncentrovanou H2SO4 - 98% s H2O2 - 30%. Já jsem zacházel z akumulátorovou H2SO4 - ca. 30% a 10% roztokem H2O2. Takže bych byl klidný.
Offline
↑ pietro:
Kdysi dávno jsem měl chemickou soupravu "Junij Chimik" a prováděl s ní různé věci. Tam jsem poznal sílu H2O2, když jsem jej smíchal s KMnO4 :-)
Jinak posílám nějaké obrázky
1. Stav asi hodinu po začátku reakce.
2. Stav asi 20 hodin po začátku reakce - pohled shora
3. Stav asi 20 hodin po začátku reakce - pohled z boku
Všimněte si krystalků CuSO4 usazených na měděném drátě.
Offline
↑ Pavel:Ďakujem, práve to som chcel požiadať....( nesmelo) o priamy záber, keď si spomínal nebo pred východom slunce... krásne...
S vodným sklom myslím a s modrou skalicou som raz robil pokus, kde mi odspodu vysokej odmerky začali rásť modrasté riasy, kryštály sa ukladali v tenkých steblách na seba až po hladinu. Skúsim nájsť. Pozdravujem pekne !
Offline
↑ Юный химик Pavel:
Привет,
děkuji za působivé obrazové hlášení. Nechala jsem si vysvětlit proces od autority nejvyšší (od mé maminky). Zkraceně - potvrdila, že H2O2 skutečně oxiduje Cu, zaroveň H2SO4 rozpouští vrstvu oxidu a vzníká požadované CuSO4.
Nezkoušel jsi jen vhodit Cu do H2O2?
Jinak od mne - snad by se hodilo drat více rozvinout pro zvětšení plochy kontaktu a občas zamíchat obsah. Také předpokládám, že byl proveden výpočet potřebného množství reagentů a vystupujícího produktu (zda se mi hodně Cu a malo okolo).
Юный химик Pavel napsal(a):
Tam jsem poznal sílu H2O2, když jsem jej smíchal s KMnO4 :-)
to je sporné, jestli se jen nebranil síle KMnO4, který je hodně sílný oxidant.
Přeji další úspěchy a těším se na další působívé obrázky :-) (v rámci SOČ jsem vypěstovala krystaly kamenců, fotky nemám, bohužel).
Offline
↑ jelena:
Cu jsem do H2O2 vložit nezkoušel. Zkusím příště. Večer jsem přidal trochu peroxidu a celý obsah jsem trochu zředil vodou, aby roztok CuSO4 nebyl nasycený. Dnes ráno nebyla po drátu už ani památka. Přidám ještě další drát. Pak roztok odleju bokem a nechám pomalu odpařovat. Snad nějaký ten krystal vyleze.
S výpočty jsem se upřímně řečeno moc neobtěžoval :-)
Offline
↑ Pavel:Tak prvé lastovičky, rast kryštálov .... posielam, že ktosi to zaznamenal...
http://www.youtube.com/watch?v=Ab4AwHGR0oY
Offline