Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 03. 2011 17:03 — Editoval jancidubova (11. 03. 2011 17:18)

jancidubova
Místo: Sedliacka Dubová, Slovakia
Příspěvky: 192
Reputace:   
 

Trigonometrické integrovanie

Zdravím !


$\int\frac{cos^5x+cos^3x}{sin^2x+sin^4x}dx$ riesime pomocou substitucie $t=sinx$ resp $t=cosx$ .  Zderivovany vysledok Sice sa nezhoduje so zadanim, ale po asi 5.riadkovej uprave som sa dopracoval k zadaniu :)

Probblem cislo JEDEN  je ten, 


poznam substitucie ako $sin^2x+cos^2x=1$ , ale napr aj $sinxcosy=\frac12\(sin(x+y)+sin(x-y)\) $ (akurat sa mi , neviem preco, nepodarilo upravit velke zatvorky)


Na ORAVE dobre, na ORAVE zdravo

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jancidubova)

#2 11. 03. 2011 17:21 — Editoval claudia (11. 03. 2011 17:25)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Trigonometrické integrovanie

Nevím, jestli správně chápu otázku. Pokud si výraz upravím následovně, je vhodný pro substituci a převede problém na integrál racionální funkce.

$\int\frac{\cos^5x+\cos^3x}{\sin^2x+\sin^4x}\mathrm{d}x = \int\frac{\cos^4x+\cos^2x}{\sin^2x+\sin^4x}\cos x\mathrm{d}x = \int\frac{\(1-\sin^2x\)^2+\(1-\sin^2x\)}{\sin^2x+\sin^4x}\(\sin x\)'\mathrm{d}x$

Paricální zlomky mi pak vycházejí pěkně:

$1 + 2\frac{1}{t^2} - 6\frac1{1 + t^2}$


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#3 11. 03. 2011 17:27 — Editoval jancidubova (11. 03. 2011 17:32)

jancidubova
Místo: Sedliacka Dubová, Slovakia
Příspěvky: 192
Reputace:   
 

Re: Trigonometrické integrovanie

↑ claudia:no , neviem ci to pojde na integral racionalnej, no je to podla serie, do ktorej je zaradeny , na pouzitie spominanych substitucii (1|$t=sinx$ resp (2}$t=cosx$ ... , no podla vysledku vyzera ze pouzita bola (1)

, no ak to vychadza spravne, tak by to suhlasilo s vysledkom,  tak  takato cesta by ma nenapadla ...


Na ORAVE dobre, na ORAVE zdravo

Offline

 

#4 11. 03. 2011 17:35 — Editoval claudia (11. 03. 2011 17:49)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Trigonometrické integrovanie

Tak, pokud máš pochybnosti, že to bude racionální funkce, co zkusit další krok? :-)

$\int\frac{\(1-\sin^2x\)^2+\(1-\sin^2x\)}{\sin^2x+\sin^4x}\(\sin x\)'\mathrm{d}x&=\int\frac{1-2\sin^2x+\sin^4x+1-\sin^2x}{\sin^2x+\sin^4x}\(\sin x\)'\mathrm{d}x
=\\&=\int\frac{2-3\sin^2x+\sin^4x}{\sin^2x+\sin^4x}\(\sin x\)'\mathrm{d}x
=\\&=\int\frac{2-3t^2+t^4}{t^2+t^4}\mathrm{d}t\Bigg|_{t=\sin x}$


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#5 11. 03. 2011 17:45

jancidubova
Místo: Sedliacka Dubová, Slovakia
Příspěvky: 192
Reputace:   
 

Re: Trigonometrické integrovanie

dakujem za podrobny postup, ja by som to substituoval uz v tomto kroku :)
$ \int\frac{\(1-\sin^2x\)^2+\(1-\sin^2x\)}{\sin^2x+\sin^4x}\(\sin x\)'\mathrm{d}x$
a myslm ze  po substitucii netreba
"miesat" x  a  t ...


Na ORAVE dobre, na ORAVE zdravo

Offline

 

#6 11. 03. 2011 17:48 — Editoval claudia (11. 03. 2011 17:50)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Trigonometrické integrovanie

↑ jancidubova:

Jo, to by vyšlo úplně stejně. A ty x výše jsou překlep (nejen, že tam nejsou "třeba", ale přímo tam být nesmí :-), jak jsem ten výraz upravovala. Omlouvám se, smažu je.


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#7 11. 03. 2011 18:20

jancidubova
Místo: Sedliacka Dubová, Slovakia
Příspěvky: 192
Reputace:   
 

Re: Trigonometrické integrovanie

↑ claudia:este mensia otazka, trochu ma "zaskocili" tie parcialne zlomky, kedze citatel rovnakeh stupna ako menovatel , tak vzdy delime citalela menovatelom ? , ked je citatel vacsi tak to viem 100 % ... lebo rozklad BEZ delenia akosi  nevychadza , resp nejde vyjadrit koeficienty... joj ale mam kratku pamat, racionalne integraly boli asi pred 3 tyudnami  a uz som to takmer zabudol pocitat :)


Na ORAVE dobre, na ORAVE zdravo

Offline

 

#8 11. 03. 2011 18:23

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Trigonometrické integrovanie

Ano, při rozkladu se předpokládá, že polynom v čitateli je menšího stupně než polynom ve jmenovateli. Jsou-li tedy stejného stupně, také vydělíš a tím převedeš do žádaného tvaru.


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#9 11. 03. 2011 18:26 — Editoval jancidubova (11. 03. 2011 18:30)

jancidubova
Místo: Sedliacka Dubová, Slovakia
Příspěvky: 192
Reputace:   
 

Re: Trigonometrické integrovanie

$1 + 2\frac{1}{t^2} - 6\frac1{1 + t^2}$ pravdepodobne toto ma zneistilo ta  1 ,  kedze parcialne sa pocital len ten zvysok  :)
/ toto ma najviac dokaze nastvat, mam v plane cca 10 prikladov vyratat , a tak pri rieseni sa napr ak o teraz niekde zaseknem a potom ked ako napr tento priklad mi trva cca 1 hod,tak to vie poriadne vycerpat a znechutit,  dufam ze v dalsich sa bude viac darit a dam to aj za standartnejsi cas , tak  15 / 20 min  :)

este raz velke DAKUJEM


Na ORAVE dobre, na ORAVE zdravo

Offline

 

#10 11. 03. 2011 18:36

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Trigonometrické integrovanie

Pořid si sbírku příkladů profesora Zajíčka. Tam některé příklady počítám i několik dní :-)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#11 11. 03. 2011 18:42 — Editoval jancidubova (11. 03. 2011 18:44)

jancidubova
Místo: Sedliacka Dubová, Slovakia
Příspěvky: 192
Reputace:   
 

Re: Trigonometrické integrovanie

dakujem pekne... :D  , to tie moje priklady musia byt pre Teba hracka :)
, na Slovenskom MAT FYZE , to  nie je az take zle/ resp  Zbierka Kubacek Valasek, z ktorej pocitame na analyze  na prvy pohlad tak nevyzera ... uvidim ako dalej , koncime neurcite ntegraly, este urcite a sup do Radov ... to bude zas jedna velka neznama....


Na ORAVE dobre, na ORAVE zdravo

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson