Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 03. 2011 15:44 — Editoval jancidubova (12. 03. 2011 17:22)

jancidubova
Místo: Sedliacka Dubová, Slovakia
Příspěvky: 192
Reputace:   
 

Integral trigonometricky

Pekne predjarne slnecne & veterne sobotne popoludnie z Bratislavy

pocitam, ale stale sa objavuj udalsie a dalsie problemy- pravdepodobne Tato tema bude utociskom viacerych dnesnych uloh, aby boli vsetky pokope - pripadne editovanim mohli zmenit ... :)
$\int\frac{1}{cos^3x}dx$ na prvz pohlad nevyzera zlozito, no  Online nastroje ma moc nenadchli, resp ttie vzorce nepoznam ...


(1) Moj postup univerzalna substit $tan(\frac{x}{2})$ a $dx=\frac{2}{1+t^2}$z toho  $cosx=\frac{2t}{1+t^2}$ po vykrateni $\frac28\int\frac{1+2t^2+t^4}{t^3}$, akurat s vyslednou $\frac12\frac{sinx}{cosx}+\frac14\|\frac{1+sinx}{1-sinx}\|$upravou je mensi problem , (ak vobec tato cesta bola dobra)- neviem sa k nemu dopracovat ...
VDAKA

(2)ani dalsi ma zatial "neosvietil" $\int\frac{sin^3x}{cos^4x}dx$ skusil som $\int tan^3x\frac{1}{cosx}$ samozrejme existuje substit $tanx=t$ akurat ze tam  po substitucii vyjde dost zlozity vyraz
$ \int t^3\frac{\frac{1}{1+t^2}}{\sqrt\frac{1}{1 + t^2}}dt $ uj , ako som sa vytrapil s tym texom :)
akosi sa zacali hodiny nahlit , ....


Na ORAVE dobre, na ORAVE zdravo

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jancidubova)

#2 12. 03. 2011 16:02

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Integral trigonometricky

Nechápu přesně, jaký výsledek toužíš, aby ti vyšel? :-)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#3 12. 03. 2011 16:08 — Editoval MartinK (12. 03. 2011 16:18)

MartinK
Místo: Aš - Cheb
Příspěvky: 234
Reputace:   16 
 

Re: Integral trigonometricky

Sice nevim jak na to, ale podle programu Derive je výsledek:
$\frac{ln(tan (\frac{2x + \pi}{4}))}{2}+ \frac{sin x}{2(cos x)^2}$

Offline

 

#4 12. 03. 2011 16:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Integral trigonometricky

Zdravím vás, mně se zdá shůdnější rozšíření čitatele a jmenovatele cos(x) a použití vzorců SŠ.

(a nakonec za použití vzorce č. 13 - zjistila jsem pro kolegyňku Claudii v jiném tématu)

Offline

 

#5 12. 03. 2011 16:15 — Editoval claudia (12. 03. 2011 16:18)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Integral trigonometricky

↑ jelena:
Souhlasím, dokonce to tu mám připraveno :-)

$\int \frac1{\cos^3 x} \mathrm{d}x&=\int \frac1{\cos^4 x}\cos x\mathrm{d}x=\int \frac1{\(1-\sin^2 x\)^2}\(\sin x\)'\mathrm{d}x
=\\&= \int \frac1{\(1-t^2\)^2}\mathrm{d}t\Bigg|_{t=\sin x}$

Ale nevěděla jsem, jestli se nežádá nějaký konkrétní výsledek (podle sbírky :-)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#6 12. 03. 2011 16:23 — Editoval jancidubova (12. 03. 2011 16:34)

jancidubova
Místo: Sedliacka Dubová, Slovakia
Příspěvky: 192
Reputace:   
 

Re: Integral trigonometricky

↑ claudia:( 1 )  $\frac12 (\frac{sinx}{cosx})+\frac14|\frac{1+sinx}{1-sinx}|$ tento ma vyjst
takze opat parcialne , po vcerajsku by som to mal zvladnut za chvilku


Na ORAVE dobre, na ORAVE zdravo

Offline

 

#7 12. 03. 2011 16:26

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Integral trigonometricky

A co jsou ty dvojité čáry? To je něco jako absolutní hodnota? A to je výsledek ze sbírky? (nepřijde mi správný)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#8 12. 03. 2011 16:32 — Editoval jancidubova (12. 03. 2011 16:36)

jancidubova
Místo: Sedliacka Dubová, Slovakia
Příspěvky: 192
Reputace:   
 

Re: Integral trigonometricky

↑ claudia:ano , zo sbierky, absolutna... chcel som spravit velke ciary a ono to dalo take  dvojite
vysledok som upravil pre lepsiu predstavu kedze v skriprach je $\frac12$ oddelena od zlomku symbolom $*$


Na ORAVE dobre, na ORAVE zdravo

Offline

 

#9 12. 03. 2011 16:37 — Editoval claudia (12. 03. 2011 16:39)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Integral trigonometricky

↑ jancidubova:

Zkus to pomocí \left| a \right|: $\left|\frac{\text{velká}}{\frac{\text{absolutní}}{\text{hodnota}}} \right|$

Dokonce jsem si ty výsledky sama našla: http://www.iam.fmph.uniba.sk/skripta/ku … ynek6.pdf, příklad 43.1 A vidím tam něco jiného, než píšeš (cos je v druhé mocnině, nikoli první; abs. hodnota je v logaritmu). A přesně tak to vyjde, když budeš pokud budeš pokračovat v tom, co jsem začala. Jestli se k tomu neumíš dostat sám, tak udělej rozklad na parciální zlomky (napiš je sem) a ty zintegruje (a napiš výsledek sem) a já ti ukážu, jak to upravit na ten tvar.


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#10 12. 03. 2011 16:46 — Editoval jancidubova (12. 03. 2011 17:27)

jancidubova
Místo: Sedliacka Dubová, Slovakia
Příspěvky: 192
Reputace:   
 

Re: Integral trigonometricky

↑ claudia:ano spravil som chybu pri odpise vysledku , to som si prave vsimol, a ako prave ked som to siel opravit, vidim ze si ma predbehla :D / este ze zverejnujem skripta / inac v tom odkaze treba vyskrtnut ciarku  lebo tie skripta nenajde :)

parcialne prave ratam , po editovani ich sem vlozim

$\frac14\int\frac{1}{t+1}dt+\frac14\int\frac{1}{(t+1)^2}dt - \frac14\int\frac{1}{t-1}dt+\frac14\int\frac{1}{(t-1)^2}dt$

POMOC uz k (1) nie je potrebna- tie logaritmy podla pravidla budu v zlomku a tie zvysne 2 dame spolu $-\frac{x}{4-4x^2}$ akurat po vytknuti konstanty  a dosadeni goniometrickych vzorcov bude vysledok zhodny az na konstantu ...

mozme sa sustredit na (2) $ \int t^3\frac{\frac{1}{1+t^2}}{\sqrt\frac{1}{1 + t^2}}dt $

vysledok list c 12 , pr 43/2 TU (aby som sa zase v texe napomylil ...aj napriek okuliarom )


Na ORAVE dobre, na ORAVE zdravo

Offline

 

#11 12. 03. 2011 17:27

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Integral trigonometricky

U druhého můžeš použít skoro stejný trik

$\int\frac{\sin^3x}{\cos^4x}\mathrm{d}x = \int\frac{\sin^2x}{\cos^4x}\sin x\mathrm{d}x=-\int\frac{\sin^2x}{\cos^4x}\(-\sin x\)\mathrm{d}x=-\int\frac{1-\cos^2x}{\cos^4x}\(\cos x\)'\mathrm{d}x$

Doporučuji zapojit více fantazie :-) Mechanické výpočty nechme strojům, stejně jsou v nich lepší.


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#12 12. 03. 2011 17:46

jancidubova
Místo: Sedliacka Dubová, Slovakia
Příspěvky: 192
Reputace:   
 

Re: Integral trigonometricky

↑ claudia: fantayiu mam na ine veci ocividne :) ... ano  s tymi strojm musim suhlasit ,mame vyhodu oproti nasim predchodcom :) setri to cas ked je to stale "na jedno kopyto" az  na tu pociatocnu upravu :) to je cista loteria so stupajucim poctom naucenych vztahov...


Na ORAVE dobre, na ORAVE zdravo

Offline

 

#13 12. 03. 2011 17:56

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: Integral trigonometricky

Ano, proto naznačuji, že děláš špatně, pokud si tu počáteční úpravu necháš poradit a řešíš jen tu mechanickou část. Chceš-li doufat ve zlepšení, je třeba trénovat to, co neumíš, ne to, co umíš :-)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#14 12. 03. 2011 18:02 — Editoval jancidubova (12. 03. 2011 18:13)

jancidubova
Místo: Sedliacka Dubová, Slovakia
Příspěvky: 192
Reputace:   
 

Re: Integral trigonometricky

↑ claudia: este v tomto"bloku"mam 16 prikladov, dufam ze to uz aj sam zvladnem, len otazne za aky cas ?

...- no ako pocitam , jednu vec vyratas v predoslom  a v dalsom akoby si ju nasiel , takto funguju  tieto skripta  :) s napovedou v rieseniach aj s vyratanym predoslym , mi dalsi trval cca 5 min :)


Na ORAVE dobre, na ORAVE zdravo

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson