Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 03. 2011 09:35

uganga
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

izomorfismus

Prosim o pomoc.Nedokazu pochopit co to je izomorfismus.

Zobrazení A z lineárního prostoru polynomů nejvýše třetího stupně do
lineárního prostoru matic typu 2x2 je dáno předpisem:

A (ax^3 + bx^2 + cx + d) =
= [[ a+b  c+d ]
   [ a+d  b-c ]]

Ukažte, že toto zobrazení je izomorfismus.

Offline

 

#2 15. 03. 2011 10:26

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: izomorfismus

Isomorfismus je homomorfismus, který je prostý (injektivní, monomorfismus) a na (surjektnivní, epimorfismus). To, že jde o isomorfismus, se u homomorfismů vektorových prostorů pozná např. tak, že jeho matice je čtvercová a regulární.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#3 15. 03. 2011 10:47 — Editoval Rumburak (15. 03. 2011 14:09)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: izomorfismus

Nechť jsou dány lin. prostory V, W  nad týmž tělesem T . Isomorfismem prostoru V na protor W se nazývá zobrazení $A:V\to W$ 
mající následující vlastnosti :

(1)  A je lineární zobrazení , neboli

               $\large{\large{\forall_{[u,v]\in V^2}\,\forall_{[\alpha,\beta]\in T^2}}}\,\, A(\alpha u + \beta v) = \alpha A(u) + \beta A(v)$ ,

(2)  A je bijekce V na W .


Podmínku (1)  lze rozdělit na dvě:

(1a)          $\large{\large{\forall_{[u,v]\in V^2}\,}}\,\, A(u + v) = A(u) + A(v)$ ,

(1b)          $\large{\large{\forall_{u\in V}\,\forall_{\alpha\in T}}}\,\, A(\alpha u) = \alpha A(u)$ ,

rovněž i podmínka (2) má dvě části:

(2a)          A je prosté ,

(2b)          A[V] = W .     (Symbolem    A[V]  označuji  obraz mmnožiny V při zobrazení A.)



Máme tedy ověřit, že naše zobrazení A  definované předpisem

A (ax^3 + bx^2 + cx + d) =
= [[ a+b  c+d ]
   [ a+d  b-c ]]

má vlastnosti (1a),  (1b) , (2a),  (2b) .

Využijeme skutečnost, že zobrazení  F  lineárního prostoru polynomů nejvýše třetího stupně  na prostor R^4, které je definováno
předpisem  F (ax^3 + bx^2 + cx + d) = [ a, b, c, d ] , je isomorfismus těchto prostorů (což je tvrzení v podstatě triviální) .

Zbývá dokázat, že je isomorfismem též zobrazení
G ([a, b, c, d] =
= [[ a+b  c+d ]
   [ a+d  b-c ]]

prostoru R^4  na prostor matic 2x2 .

Podle věty o skládání isomorfismů pak bude isomorfismem též zobrazení A = GoF .

EDIT.  Oprava překlepu ve vzorci (1).

Offline

 

#4 15. 03. 2011 12:49

uganga
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: izomorfismus

ok...diky

Offline

 

#5 15. 03. 2011 13:29

SweetNelli
Příspěvky: 110
Reputace:   -1 
 

Re: izomorfismus

↑ Rumburak:

mohl byste mi ty kroky někdo více vysvětlit? nějak jim nerozumím, jak přišel na to, že to z toho plyne

Offline

 

#6 15. 03. 2011 13:34

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: izomorfismus

↑ SweetNelli: Jak tazatel přišel na to, že něco z něčeho plyne, to já nevím, musel by opovědět on. :-)

Co konkretně není jasné Tobě ? Začni u překážky, která je v logickém sledu ta první.

Offline

 

#7 15. 03. 2011 13:42

SweetNelli
Příspěvky: 110
Reputace:   -1 
 

Re: izomorfismus

↑ Rumburak:

podle mě z toho co jsi uvedl nevidim smysl, že jsi něco dokázal, jen tvrdíš, že to ověříš - ale z toho co vidím si netroufám říct, že by to cvičící pochopil , či uznal , kdyby to četl =( Více méně neříkám, že nechápu co je tam uvedeno, ale pořád v tom nevidím, že jsi dokázal, že se jedná o izomorfimus.

Offline

 

#8 15. 03. 2011 14:02 — Editoval Rumburak (15. 03. 2011 14:10)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: izomorfismus

↑ SweetNelli:
Velmi správně, opravdu jsem nic nedokázal, avšak to ani nebylo mým cílem.  Šlo mi o toto:

1) Vysvětlit tazateli, co je to isomorfismus (tazatel napsal, že tomu pojmu nerozumí).

2) Úlohu na důkaz, že A je isomorfismus,  poněkud rozebrat.

Hlavní část důkazu, že isomorfismem je zobrazení G, jsem už nedokazoval a uvedl jsem u toho "zbývá dokázat".


EDIT. Přesto s tím svým příspěvkem nejsem spokojen  - pro několik překlepů ve vzorcích.

Offline

 

#9 15. 03. 2011 14:09

SweetNelli
Příspěvky: 110
Reputace:   -1 
 

Re: izomorfismus

↑ Rumburak:

mohl by jsi ten důkaz předvést?

Offline

 

#10 15. 03. 2011 15:42 — Editoval Rumburak (15. 03. 2011 15:56)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: izomorfismus

↑ SweetNelli: OK.

Matici 2x2 můžeme považovat za vektor z R^4,  tj.

     [ a , b ]
     [ c , d ]    =   (a b, c, d )  .

Máme  tedy dokázat, že zobrazení   G ((a, b, c, d)) := ( a+b,  c+d ,  a+d ,  b-c )  je isomorfismus.

(1a)  Aditivita:  mějme vektory  u = (a, b, c, d), v =  (e, f, g, h) .  Potom  u + v  =  (a + e, b + f, c + g, d + h) .
Máme dokázat, že  G(u + v) = G(u) + G(v).

     G(u+v)  = G ((a + e, b + f, c + g, d +h))  = ((a + e) + (b + f), (c + g) + (d + h) ,  (a + e) + (d + h) , (b + f) - (c +g )) =
                  =  (a + b + e +  f,  c + d + g + h ,  a + d + e + h ,  b - c  +  f - g ) ,

      G(u) + G(v)  =  G(a, b, c, d) + G(e, f, g, h)  =  ( a+b,  c+d ,  a+d ,  b-c ) + (e+f,  g+h ,  e+h ,  f-g ) =
                                                                       =  ( a+b +e+f ,  c+d + g+h ,  a+d + e+h,  b-c + f-g) .
Porovnáním obou výsledků je aditivita dokázána.

(1b)  Homogenita : mějme vektor  u = (a, b, c, d)  a skalár t  (prvek tělesa T, což bude těleso reál. čísel) . Potom
t*u = (t*a, t*b, t*c, t*d).   Máme dokázat, že  G(t*u) = t*G(u).

         G(t*u) =  G(t*a, t*b, t*c, t*d) =   ( t*a + t*b,  t*c + t*d ,  t*a + t*d ,  t*b - t*c )  =   ( t*(a + b),  t*(c + d) ,  t*(a + d) ,  t*(b - c) )  =
                   = t* ( a+b,  c+d ,  a+d ,  b-c ) = t*G(a, b, c, d) =  t*G(u).

(2a) Důkaz, že lineární zobrazení G je prosté:  mějme vektory v, w  takové, že G(v) = G(w) -   je potřeba ukázat, že v = w .

Z rovnice G(v) = G(w)  plyne  G(v - w) = G(v) - G(w)  = (0, 0, 0, 0) .  Nechť v - w  = u = (a, b, c, d), 
takže  G(u) = G(a, b, c, d) = (0, 0, 0, 0).  Z definice zobrazení G to znamená  soustavu rovnic   a+b = 0 ,  c+d = 0 ,  a+d  = 0 , b-c  = 0 ,
ta má ovšem jediné řešení  a = b = c = d = 0 , takže  v - w = (0, 0, 0, 0), neboli v = w.

(2b) Lineátní zobrazení má obecně dvě vlastnosti:
I.  jeho obor hodnot je linéárním prostorem ,
II.  je-li prosté, pak dimense jeho oboru hodnot je stejná jako dimense jeho definičního oboru.

Naše zobrazení G splňuje:
-  má za definiční obor R^4,  což je prostor dimense 4,
-  je prosté, takže jeho obor hodnot má rovněž dimensi 4,
-  obor jeho hodnot - množina, kterou značíme též Im(G) - je podprostorem v R^4,

V R^4 , který má dimensi 4, tedy existuje podprostor Im(G), který má rovněž dimensi 4 .  To ovšem znamená, že Im(G) = R^4
(v prostoru konečné dimense nemůže existovat vlastní podprostor téže dimense).
Takže G zobrazuje R^4 na R^4, což je zároveň prostor všech matic typu (2,2).

Kroky (1a), (1b), (2a), (2b)  v souhrnu dokazují, že G je isomorfismus.

Offline

 

#11 15. 03. 2011 20:27

SweetNelli
Příspěvky: 110
Reputace:   -1 
 

Re: izomorfismus

↑ Rumburak:

děkuji moc, pomohlo mi to...

Offline

 

#12 04. 02. 2019 14:51

AlešT
Zelenáč
Příspěvky: 1
Škola: ČVUT FS
Pozice: ABSOLVENT
Reputace:   
 

Re: izomorfismus

Dobrý den,

chtěl bych požádat o pomoc resp. kontrolu následujícího příklad:

Najděte všechny izomorfismy grupy (Z{4},+) na grupu (\{1, -1, i, -i\},.).

Vycházel jsem z toho, že tyto dvě grupy jsou izomorfní, pokud platí: F(x+y) = F(x) . F(y)

Vzhledem k výsledné grupy, kterou tvoří komplexní čísla, jsem došel k závěru, že funkce F by měla být exponenciální a zadání dle mého názoru splňují izomorfismy:

1) F(x) = i^{x}
2) F(x) = (-i)^{x}
3) F(x) = -1*(i)^{x}

Je opravdu řešením tohoto příkladu tento výsledek? Unikla mi případně další řešení?

Moc děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson