Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 03. 2011 12:07 — Editoval Don Enrique (18. 03. 2011 12:26)

Don Enrique
Host
 

převedení kořenů z C do R

Ahoj, potřeboval bych poradit jak převést kořeny z C http://www.sdilej.eu/pics/55a16aa97fc91a766fc69127eda94120.JPG do oboru reálných čísel. Zkoušel jsem eulerův vzorec ale marně. nvm možná se na to ani nepoužívá. Poradíte mi někdo prosím? stačí jeden.. ostatní si odvodím..

zadání je: y^(VI) + 64y = 0    (šestá derivace)

  • (téma jako vyřešené označil(a) Guest)

#2 18. 03. 2011 12:19

FailED
Příspěvky: 1255
Reputace:   42 
 

Re: převedení kořenů z C do R

Jaké by to "převedení" mělo mít vlastnosti?

Offline

 

#3 18. 03. 2011 12:23 — Editoval Don Enrique (18. 03. 2011 12:24)

Don Enrique
Host
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ FailED:↑ Don Enrique:
nevím, jde o to že počítám charakteristický polynom diferenciální rovnice, jehož kořeny jsou tyhle. výsledkem samotné dif. rovnice pak je určitý (fundamentální?) systém řešení ve tvaru
C_1*e^(reálný kořen charakteristického polynomu*proměnná (v mém případě x))   + C_2*e^(další kořen*x) + C_3... atd.
můžu sem hodit i zadání...

 

#4 18. 03. 2011 12:30 — Editoval musixx (18. 03. 2011 12:43)

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ Don Enrique: Vyjde-li v tomto případě komplexní kořen $a+b{\rm i}$ charakteristického polynomu, pak -- neboť sám charakteriský polynom má reálné koeficienty -- musí být kořenem též číslo komplexně sdružené $a-b{\rm i}$. Pro účely metod řešení soustav diferenciálních rovnic se pak používají již reálná čísla $a$ a $b$ zvlášť.

EDIT: Říká ti něco

       C_1*e^(x*reálná část...)*cos(x*imaginární část...)
       +
       C_2*e^(x*reálná část...)*sin(x*imaginární část...)

budu-li pokračovat ve stylu, jakým jsi s tím začal?

EDIT2: Vlastně netřeba pamatovat si zvlášť oproti případu reálného kořene, stačí uvážit, co se dá dělat s exponenciálou s komplexním argumentem, jak se to projeví pro komplexně sdružené argumenty a kam se poděje to i.

Offline

 

#5 18. 03. 2011 12:48

Don Enrique
Host
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ musixx:
neříká
jestli narážíš na to že to není přehledné nebo na mé vyjadřování tak nabízím svou omluvu (ten TeX je běsný!, leč přehledný)
takže reálný kořen té poslední komplexně sdružené dvojice se bude bude rovnat

C_1*e(x*odmocnina(3)) * Cos[x*1/2]
+
C_2*e(x*odmocnina(3)) * Sin[x*-1/2]

???

 

#6 18. 03. 2011 12:52 — Editoval musixx (18. 03. 2011 13:04)

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ Don Enrique: Na nic jsem nenarážel, to ne. Jen jsem se ptal, víš-li, jak postupovat když vyjde kořen komplexní. To se prostě musí vědět.

Rozlišují se tři případy: jednoduché reálné kořeny, násobné reálné kořeny a ryze komplexní kořeny. Najdi si na to teorii (která se v praxi rovná skrumáži vzorečků, které při správném vyčíslení (nebo dokonce variování) konstant C_i vedou ke kýženému cíli...



EDIT: To, co jsi napsal, je přesně ono. Akorát bychom se neměli bavit znova o kořeni, neboť pak už je ve hře řešení oné soustavy diferenciálních rovnic.

EDIT2: A pořád tam nedávej tu 1/2. V paralelním vlákně jsem ti ukazoval, že tam máš chybu (předpokládám, že obě tato tvoje vlákna spolu souvisí a řeší tutéž úlohu).

Offline

 

#7 18. 03. 2011 13:33 — Editoval Rumburak (18. 03. 2011 13:33)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ Don Enrique:

Něco o tom je  zde .

Offline

 

#8 18. 03. 2011 14:02 — Editoval Don Enrique (18. 03. 2011 14:03)

Don Enrique
Host
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ Rumburak:
prošel jsem to. prošel jsem i výsledek v učebnici. Už to do sebe zapadá. Akorát mi není jasné z toho popisu, jak převedu
komplexní
C_1*e^(2ix)
+
C_2*e^(-2ix)
na reálné
C_1*Cos[2x]
+
C_2*Sin[2x]

:'-( :'-( ...

 

#9 18. 03. 2011 14:36 — Editoval Rumburak (18. 03. 2011 16:13)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ Don Enrique:

Je potřeba se na to podívat takto:

Pro vyjádřaní obecného řešení lze si vybrat mezi tvarem  C_1*e^(2ix) + C_2*e^(-2ix)   a tvarem    D_1*cos[2x] + D_2*sin[2x] ,

kde čísla D_1,  D_2  samozřejmě NEJSOU TATÁŽ  jako  čísla C_1,  C_2.

Byl problém v tomto ?

Čísla D_1, D_2  se ovšem dají vyjádřit jako funkce čísel  C_1,  C_2  (i naopak),  pokud použijeme Eulerův vzorec ,
pomocí něhož se odvodí převodní vztah mezi oběma fundamentálními systémy {e^(2ix), e^(-2ix)} a  {cos[2x], sin[2x] } .

Offline

 

#10 19. 03. 2011 09:40

Don Enrique
Host
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ Rumburak:
no ano problém byl v tomto. Ale pořád nechápu jak ten Eulerův vztah na to napasovat. Dosadím a dál hádám bude nějaká goniometrická úprava... kterou se mi dosud nepodařilo odhalit. Poradíš?

 

#11 19. 03. 2011 11:55 — Editoval jarrro (20. 03. 2011 11:29)

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: převedení kořenů z C do R

$\mathrm{e}^{2\mathrm{i}x}=\cos{\left(2x\right)}+\mathrm{i}\cdot\sin{\left(2x\right)}\nl \mathrm{e}^{-2\mathrm{i}x}=\cos{\left(2x\right)}-\mathrm{i}\cdot\sin{\left(2x\right)}$keď to sčítaš a vydelíš dvomi tak dostaneš cos(2x)
a keď odčítaš a vydelíš 2i  dostaneš sin(2x)
teda $\cos{\left(2x\right)}=\frac{\mathrm{e}^{2\mathrm{i}x}+\mathrm{e}^{-2\mathrm{i}x}}{2}\nl \sin{\left(2x\right)}=\frac{\mathrm{e}^{2\mathrm{i}x}-\mathrm{e}^{-2\mathrm{i}x}}{2\mathrm{i}}$
$C_1\mathrm{e}^{2\mathrm{i}x}+C_2\mathrm{e}^{-2\mathrm{i}x}=C_1\left(\cos{\left(2x\right)}+\mathrm{i}\cdot\sin{\left(2x\right)}\right)+C_2\left(\cos{\left(2x\right)}-\mathrm{i}\cdot\sin{\left(2x\right)}\right)=\nl=\left(C_1+C_2\right)\cos{\left(2x\right)}+\left(C_1\mathrm{i}-C_2\mathrm{i}\right)\sin{\left(2x\right)}$
$C_1\cos{\left(2x\right)}+C_2\sin{\left(2x\right)}=C_1\cdot \frac{\mathrm{e}^{2\mathrm{i}x}+\mathrm{e}^{-2\mathrm{i}x}}{2}+C_2\cdot\frac{\mathrm{e}^{2\mathrm{i}x}-\mathrm{e}^{-2\mathrm{i}x}}{2\mathrm{i}}=\nl=\left(\frac{C_1}{2}+\frac{C_2}{2\mathrm{i}}\right)\mathrm{e}^{2\mathrm{i}x}+\left(\frac{C_1}{2}-\frac{C_2}{2\mathrm{i}}\right)\mathrm{e}^{-2\mathrm{i}x}$


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#12 19. 03. 2011 14:56

Don Enrique
Host
 

Re: převedení kořenů z C do R

sorry čumím na to 20 minut a není mi jasná úprava mezi čtvrtým a pátým řádkem.... :'-( na konci čtvrtého to chápu, a pak tam jsou nějaká komba... a i kdyby tak jak z toho posledního řádku dostanu Cos[2x] + Sin [2x]  ???

 

#13 20. 03. 2011 00:04

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: převedení kořenů z C do R

Podpořím kolegu Enriqua - taky tomu nerozumím :-) A to jsem se snažila. Dokonce jsem to i hledala v knize :-)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#14 20. 03. 2011 00:11

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ Don Enrique:
Mezi 4. a 5. řádkem není žádná úprava, na 5. řádku začíná nový výpočet. 3. a 4. řádek ukazují, jak na základě koeficientů u exponenciál vypočítat příslušné koeficienty u goniometrických funkcí. Naopak na 5. a 6. řádku je odvozeno, jak z koeficientů u goniometrických funkcí dostat koeficienty u exponenciál.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#15 20. 03. 2011 00:21 — Editoval claudia (20. 03. 2011 00:22)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: převedení kořenů z C do R

To jsem ještě tušila, ale nevím, jak z toho vyplývá, že ty koeficienty vyjdou u sinu a cosinu reálné (pro komplexní koeficienty u exponenciály). Zkoušela jsem si to napsat i jako soustavu rovnic pro reálnou a imaginární složku zvlášť, jestli z toho něco nevyjde, ale je to spíše zmatek.


Nebo ty koeficienty u exponenciál jsou také reálné (tím by to bylo vysvětleno pro mne :-D)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#16 20. 03. 2011 00:52

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ claudia:
Možná to nechápu úplně správně, ale myslím, že tady z těch převodů to nijak nevyplývá. Myslím, že záleží, v jakém kontextu se na věc podíváme. Při řešení diferenciálních rovnic obvykle chceme, aby byly výsledky reálné funkce, proto nakonec chceme, aby byly koeficienty u goniometrických funkcí reálné.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#17 20. 03. 2011 11:24 — Editoval jarrro (20. 03. 2011 11:42)

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ Olin:↑ claudia:↑ Don Enrique:
ja som uvažoval komplexné koeficienty aj v jednej aj v druhej báze len som chcel ukázať vzťahy medzi súradnicami v tých bázach teda,že platí
$\forall x;C_1\cos{2x}+C_2\sin{2x}=D_1\mathrm{e}^{2\mathrm{i}x}+D_2\mathrm{e}^{-2\mathrm{i}x}\Leftrightarrow D_1=\frac{C_1}{2}+\frac{C_2}{2\mathrm{i}}\wedge D_2=\frac{C_1}{2}-\frac{C_2}{2\mathrm{i}}\nl\forall x;D_1\cos{2x}+D_2\sin{2x}=C_1\mathrm{e}^{2\mathrm{i}x}+C_2\mathrm{e}^{-2\mathrm{i}x}\Leftrightarrow D_1=C_1+C_2\wedge D_2=C_1\mathrm{i}-C_2\mathrm{i}$
rozdelil som TeX v pôvodnom príspevku snáď je to zrozumiteľnejšie
samozrejme,že pri reálnych koeficientoch v exponenciálnej báze nedostaneme vždy reálne funkcie ani naopak.Lineárne obaly množín
$\{\mathrm{e}^{2\mathrm{i}x};\mathrm{e}^{-2\mathrm{i}x}\}$a$\{\cos{2x};\sin{2x}\}$ sa rovnajú len pri komplexných súradniciach pri reálnych nie


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#18 20. 03. 2011 11:43 — Editoval claudia (20. 03. 2011 11:48)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ jarrro:↑ Olin:

Děkuji, já myslela, že se tvrdí, že ta úprava nějakým zázrakem udělá z komplexních koeficientů u exponenciál reálné koeficienty u sin a cos. (když název tématu je přibližně převod z C do R). Ale tak se to zřejmě nemyslelo. (Pokud to chápu, už ty koeficienty u exponenciál se volí reálné. Tím se to pro mne vysvětluje.)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#19 20. 03. 2011 12:23

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ claudia:
Pro reálnost funkce nestačí, aby se u exponenciál volily reálné koeficienty - koeficienty u gon. fcí budou reálné právě tehdy, když koef. u exp. budou komplexně sdružené.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#20 20. 03. 2011 13:05

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: převedení kořenů z C do R

↑ Olin:

Děkuji. Zkusila jsem si to rozmyslet sama.

Pokud si zvolím exponenty sdružené (jako kořeny jsou):

$\alpha = a+b\mathrm{i},\ \overline{\alpha} = a-b\mathrm{i},\ \alpha \in \mathbb{C}$

A koeficienty reálné:

$r, s \in \mathbb{R}$

A převedu do goniometrického tvaru:

$r\mathrm{e}^\alpha+s\mathrm{e}^{\overline{\alpha}}
&=r\mathrm{e}^{a+b\mathrm{i}}+s\mathrm{e}^{a-b\mathrm{i}}
=r\mathrm{e}^{a}\mathrm{e}^{b\mathrm{i}}+s\mathrm{e}^{a}\mathrm{e}^{-b\mathrm{i}}
=\mathrm{e}^{a}\(r\mathrm{e}^{b\mathrm{i}}+s\mathrm{e}^{-b\mathrm{i}}\)
=\\&=\mathrm{e}^{a}\(r\(\cos b + \mathrm{i}\sin b\)+s\(\cos b - \mathrm{i}\sin b\)\)
=\\&=\mathrm{e}^{a}\(r\cos b + r\mathrm{i}\sin b+s\cos b - s\mathrm{i}\sin b\)
=\\&=\mathrm{e}^{a}\(\(r+s\)\cos b + \(r-s\)\mathrm{i}\sin b\)
=\\&=\mathrm{e}^{a}\(r+s\)\cos b + \mathrm{e}^{a}\(r-s\)\mathrm{i}\sin b$

Obecně  tedy neplatí $\mathrm{e}^{a}\(r-s\)\mathrm{i}\in \mathbb{R}$, ale platilo by to, pokud by $r=\overline{s}$.

Ale pokud bychom zároveň chtěli, aby $r, s \in \mathbb{R}$ pak by nutně muselo být $r=s$.

Problém zjevně je, nechápu, co to znamená vzhledem k řešitelnosti té diferenciální rovnice :-) Ale to asi nevadí, to přijde časem, až nám to někdo přednese :-)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson