Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 03. 2011 09:19 — Editoval mikl3 (25. 03. 2011 09:20)

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

konfiguraci chirálních uhlíků

dobré ráno, prosím vás o pomoct, jde o tři cyklohexany (název bych dal, ale asi to stejně nebude mít cenu) spojené a vypadá to jako antracén, v určitých místech jsou navázány prvky H, Cl a Br (snažil jsem se to, vyznačit čárkovaně znamená, že prvek je vzadu v prostoru "odstupuje" od nás a klíneček znamená, že je nasměrován k nám)
prosím o pomoct, je to pro moji kamarádku, úkolem je určit R a S konfiguraci chirálních uhlíků, děkuji
tady to je

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) mikl3)

#2 25. 03. 2011 11:26

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: konfiguraci chirálních uhlíků

Pamatuji si to již jen matně. Ale dělá se to podle pravidla s "volantem" :-) Člověk si očísluje okolní atomy podle priority, pak si představí, že ten s nejnižší prioritou (4), je osa volantu, a že točí ve směru 1->2->3. A podle toho, zda točí doprava (R) nebo doleva (S), určí konfiguraci.

Např. u toho H, který jde dozadu, je zřejmé, že ten má na příslušném uhlíku nejnižší prioritu. Zbývá určit prioritu těch tří kolem. Všechny ostatní navázané atomy jsou C. Takže je třeba se dívat ("rekurzivně"), co je navázáno na nich. Jeden má dále dva uhlíky a chlor, druhý dva uhlíky a vodík, třetí uhlík a dva vodíky. V tomto pořadí budou mít prioritu 1, 2, 3. Takže volantem točíme doleva a konfigurace je S.


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#3 25. 03. 2011 13:05

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: konfiguraci chirálních uhlíků

↑ claudia:Dekuji. Zkonzultuji to s kamoskou a jestli to prebere tak ok. Jestli ne, napisu.

Offline

 

#4 25. 03. 2011 13:20 — Editoval pietro (25. 03. 2011 13:21)

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: konfiguraci chirálních uhlíků

Ahojte, niečo posielam tiež,



a už piaty krát sa pokúšam dostať ku doriešeniu tejto čmáranice (vždy ma niekto preruší, čo je dnes piatok?)



ospravedlňujem sa za kvalitu a nedoriešenie... ale aspoň smer==>

Offline

 

#5 25. 03. 2011 13:57 — Editoval claudia (25. 03. 2011 13:58)

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: konfiguraci chirálních uhlíků

↑ pietro:

Takže jaký je tvůj závěr pro ten uhlík, kde jde H dopředu? Já bych řekla S (díváme se na to jakoby ze zadní strany papíru a točíme doleva od uhlíku s bromem, přes uhlík se dvěma uhlíky až po uhlík s jedním uhlíkem :-) (S takovým vyjadřováním bych asi na slušné škole neuspěla :-)

↑ mikl3:

Proberte, ale kdyby se vám zdálo, že to říkám špatně, je to dost dobře možné :-)


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#6 25. 03. 2011 14:24 — Editoval pietro (25. 03. 2011 14:25)

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: konfiguraci chirálních uhlíků

↑ claudia: Ahoj, nerob si z toho nič  :-) , chémia je podľa mňa  vždy niekde na rozhraní medzi alchýmiou a naším pocitom exaktnosti.... a aj tento spôsob určovania  R a S je len z núdze nejak aspoň systematickejšie  podchytiť čo sa to tu vlastne deje.

A teraz hor sa ...dokresliť čo treba...

Offline

 

#7 25. 03. 2011 17:05

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: konfiguraci chirálních uhlíků

takže kamarádce vyšlo: 4 chirální uhlíky (s tím souhlasím i já:) a

uhlík s navázaným Br mi vyšel R a ostatní 3 S

může tak být? děkuji

Offline

 

#8 25. 03. 2011 21:00

claudia
Richard P. Feynman
Příspěvky: 478
Reputace:   41 
 

Re: konfiguraci chirálních uhlíků

Souhlasím.

U dvou už jsem to psala.

Ad uhlík s Cl: Prioritu 1 bude mít Cl, prioritu 2 bude mít ten uhlík na (tvém) obrázku vlevo, protože na něm jsou další dva uhlíky a jen jeden vodík. O 3 a 4. bojuje uhlík nahoře a dole. Tam člověk postupuje dále a dále, dokud najednou nenarazí na Br u toho vrchího, takže tomu bych přisoudila 3, spodnímu 4.

Ten s Br velmi obdobně.


Pište prosím své dotazy srozumitelně a v TeXu (Detexify). Píšete je jen jednou, ale my je čteme mnohokrát. Čím méně času strávím luštěním vaší otázky, tím více mi zbyde na její zodpovězení.

Offline

 

#9 25. 03. 2011 21:04

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: konfiguraci chirálních uhlíků

↑ claudia: díky za pomoc, vyřešeno

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson